شیرینی ساق عروس جزو شیرینی های راحتی است که شما می توانید حتی بدون فر آن را برای عید نوروز خود تهیه کنید.در این مطلب از پارس مگ با روش های درست کردن شیرینی ساق عروس آشنا خواهید شد.

شیرینی ساق عروس - شیرینی

فهرست محتوا نمایش

طرز تهیه شیرینی ساق عروس (در فر)

مدت زمان آماده سازی مواد: ۳۰ دقیقه

مدت زمان مورد نیاز برای پخت شیرینی ساق عروس در فر: ۳۰ دقیقه

مواد لازم برای تهیه شیرینی ساق عروس بازاری

• آرد: ۵۰۰ گرم
• کره: ۵۰۰ گرم
• روغن جامد: ۲۰۰ گرم
• پودر قند: ۲ قاشق غذاخوری
• تخم مرغ: نصف یک عدد
• گلاب: ۱ قاشق غذاخوری
• پودر هل: ۱ قاشق چای‌خوری
• مغز گردو: به میزان لازم

مواد لازم برای رومال و تزیین شیرینی ساق عروس بازاری

• پودر قند: ۳ قاشق غذاخوری
• پودر پسته: ۱ قاشق غذاخوری
• پودر هل: نوک قاشق چای‌خوری

همچنین در پارس مگ بخوانید : پخت شیرینی کشمشی برای عید با دو روش متفاوت

شیرینی ساق عروس - بشقاب

مراحل طرز تهیه شیرینی ساق عروس دوکی با مغز گردو در فر

در این روش از طرز تهیه شیرینی ساق عروس، باید خمیر شیرینی را آماده کنید و استراحت دهید. سپس گردو را داخل خمیر قرار دهید و آن را بپیچید. شیرینی‌ها را در فر بپزید و بعد آنها را در پودر قند، پودر پسته و پودر هل بغلتانید و سرو کنید. برای مشاهده مراحل تهیه این شیرینی، دستورالعمل زیر را رعایت کنید.

مرحله اول: کره و روغن را بن ماری کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه شیرینی ساق عروس مازندرانی، ابتدا همه مواد را از حدود ۳۰ دقیقه قبل از یخچال بیرون بیاورید تا به دمای محیط برسند. در یک کاسه بزرگ و مناسب، روغن جامد و کره را بریزید و روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید و اجازه دهید کره و روغن کاملا به روش بن ماری ذوب شوند.

شیرینی ساق عروس - خاک قند

مرحله دوم: پودر قند را اضافه کنید

بعد از ذوب شدن کره و روغن، صبر کنید تا چند دقیقه بمانند و از دما بیفتند. بعد از خنک شدن روغن و کره، با همزن به مدت ۵ دقیقه آنها را روی دور کند بزنید. سپس پودر قند را به آن بیفزایید. دوباره به مدت ۵ دقیقه با دور تند همزن، مواد را با هم بزنید. تا حدی که رنگ مواد به سفیدی بزند. ظرف را کنار بگذارید.

مرحله سوم: گلاب و تخم مرغ را اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی ساق عروس، تخم مرغ را در یک کاسه بشکنید. آن را با چنگال بزنید تا از لختگی خارج شود. نصف تخم مرغ زده شده، پودر هل و گلاب را به کاسه روغن و پودر قند همزده شده اضافه کنید. دوباره با همزن، ۲ دقیقه دیگر با دور تند، مواد را بزنید تا کاملا یکدست شود.

شیرینی ساق عروس - پیش دستی

مرحله چهارم: آرد را اضافه کنید

آرد را با الک، ۳ بار الک کنید تا ناخالصی‌های آن گرفته شده و بافت آن باز شود. ۱/۳ آرد را به کاسه مواد همزده اضافه کنید و دوباره بزنید. آرد را در ۳ مرحله به کاسه بیفزایید و هر بار با همزن بزنید. هر بار نیز کاسه را دورگیری کنید تا مواد به صورت یکدستی زده شوند.

مرحله پنجم: خمیر شیرینی ساق عروس را استراحت دهید

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی ساق عروس، باید خمیری نرم و یکدست داشته باشید که به دست نچسبد. روی خمیر را بهتر است به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت بپوشانید و در یخچال قرار دهید. در این فاصله فر را روشن کرده و روی دمای ۱۷۰ درجه سانتی‌ گراد تنظیم کنید تا گرم شود.

مرحله ششم: خمیر شیرینی را فرم دهید

در این مرحله، در سینی فر، یک کاغذ روغنی بیندازید. مغز گردوها را خرد کرده یا به ۴ قسمت تقسیم کنید. به اندازه یک گردوی بزرگ، از خمیر بردارید و آن را بین دست‌هایتان بچرخانید تا فرم دوک شکل بگیرد. سپس وسط آن را با دست فشار دهید و گردوی خرد شده را در آن قرار دهید. دوباره خمیر را جمع کنید و فرم دهید. همه شیرینی‌ها را به همین شکل آماده کنید و در سینی فر با فاصله بگذارید.

مرحله هفتم: شیرینی‌ ساق عروس را بپزید

بعد از آماده شدن شیرینی‌ها، سینی فر را در طبقه وسط فر قرار دهید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا شیرینی‌ها بپزند. سپس سینی‌ را از فر بیرون بیاورید و در دمای محیط بگذارید تا از دما بیفتند و کمی سرد شوند.

مرحله هشتم: شیرینی‌ ساق عروس را تزیین کنید

پودر قند را از الک عبور دهید تا نرم و لطیف شود. سپس در یک سینی آن را با پودر هل و پودر پسته مخلوط کنید. وقتی شیرینی‌ها دمایشان ولرم یا رو به سرد شد، آنها را در این ترکیب بغلتانید. وقتی همه اطراف شیرینی ساق عروس به صورت یکدستی با این مخلوط، کاور شد، آنها را در یک ظرف مناسب سرو کنید. برای نگهداری از این شیرینی، آنها را در ظروف درب بسته قرار دهید و در یخچال بگذارید.

شیرینی ساق عروس - پودر پسته

طرز تهیه شیرینی ساق عروس بدون فر

مشابه طرز تهیه شیرینی بهشتی شیرینی عروس را نیز می‌توان بدون فر تهیه کنید که مراحل آن به شرح زیر است:

 • مرحله اول: در تهیه شیرینی ساق عروس بدون فر، باید مواد خمیری را که طبق مراحل قبل تهیه کردید و داخل کیسه‌ فریزر گذاشتید، ۶ ساعت در یخچال استراحت دهید.
 • مرحله دوم: سپس مواد را از یخچال خارج کرده و ۱۰ دقیقه در دمای محیط قرار دهید تا کاملا آماده پخت شوند. درست مثل قبل، خمیرها را به اندازه کف دست تقسیم کرده و داخل آن‌ها را با گردو پر کنید.
 • مرحله سوم: شعله گاز را روشن کرده و روی آن شعله‌پخش‌کن بگذارید. سپس یک قابلمه روی شعله‌پخش‌کن قرار دهید و حدودا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا قابلمه داغ شود.
 • مرحله چهارم: با کاغذ روغنی سطح قابلمه را بپوشانید و بعد شیرینی‌ها را به‌ ترتیب داخل قابلمه بچینید.
 • مرحله پنجم: یک دم‌کنی آماده کرده و روی درب قابلمه بکشید. سپس درب را روی قابلمه بگذارید تا مواد پخته شوند.
 • مرحله ششم: اینکه چقدر باید منتظر بمانید تا شیرینی‌ها داخل قابلمه به‌طور کامل پخته شوند، کاملا به جنس آن‌ها و حرارت شعله گاز بستگی دارد. با این وجود باید حدودا ۲۵ دقیقه صبر کرده و بعد به‌طور مداوم شیرینی‌ها را بررسی کنید تا زمانی که مطمئن شوید پخته شده‌اند.
 • مرحله هفتم: زمانی که شیرینی‌ها طلایی رنگ شدند، یعنی پخته شده و آماده سرو هستند. شیرینی‌ها را از قابلمه به داخل ظرف سرو انتقال دهید و بگذارید تا در دمای محیط خنک شوند. حالا شیرینی ساق عروس شما آماده است و می‌توانید آن را نوش جان کنید.

شیرینی ساق عروس - ظرف شیرینی

طرز تهیه شیرینی ساق عروس کرم دار

طرز تهیه شیرینی ساق عروس کرم دار هم ساده است و طی چند مرحله به‌راحتی می‌توانید این نوع شیرینی را تهیه کنید. البته دقت داشته باشید که کالری شیرینی ساق عروس کرم دار بیشتر از حالت ساده این شیرینی است، پس اگر رژیم لاغری دارید، در خوردن آن دقت بیشتری به خرج دهید

مواد لازم برای تهیه شیرینی ساق عروس کرم دار

در اولین گام از تهیه شیرینی ساقه عروس کرم دار، ابتدا مواد اولیه زیر را آماده کنید:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
خامه صبحانه ۲۰۰ گرم
آرد ۳۵۰ گرم
زرده تخم‌مرغ ۲ عدد
سفیده تخم‌مرغ ۱ عدد
وانیل نصف قاشق چایخوری
پودر قند ۴ قاشق غذاخوری
روغن جامد یا کره ۱۵۰ گرم
زرده تخم‌مرغ و زعفران دم‌کرده برای رومال به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه کرم داخل شیرینی ساق عروس کره ای نیز شامل موارد زیر است:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
شکر نصف پیمانه
وانیل نصف قاشق چایخوری
کره ۱ قاشق سوپخوری
آرد ۳ قاشق سوپخوری
شیر ۲ پیمانه

شیرینی ساق عروس - شیرینی عید

دستور پخت کرم داخل شیرینی ساق عروس

در مرحله اول از طرز تهیه شیرینی لوله ای کرمدار باید کرم داخل شیرینی‌ها را تهیه کنید. برای این کار مطابق مراحل زیر پیش بروید:

 • مرحله اول: شعله گاز را با حرارت ملایم روشن کنید. ۲ پیمانه شیر را به‌همراه نصف قاشق شکر و ۳ قاشق آرد داخل قابلمه اضافه کرده و خوب هم بزنید. سپس قابلمه را روی شعله گاز بگذارید و در حین حرارت ‌دیدن مواد، آن را مدام هم بزنید تا غلیظ شوند.
 • مرحله دوم: بعد از اینکه مواد به بافت مناسبی رسیدند، کره و وانیل را به آن اضافه کنید و دوباره مواد را هم بزنید.
 • مرحله سوم: حالا روی قابلمه را یک نایلون بکشید و سپس آن را داخل یخچال بگذارید تا مواد خنک شوند. در این مرحله کرم شما آماده است!

دستور پخت شیرینی ساق عروس کرم دار

طرز تهیه شیرینی ساق عروس قنادی را در مراحل زیر دنبال کنید تا شیرینی پای عروس کرم دار آماده شود:

 • مرحله اول: ۳ قاشق پودر قند را با روغن جامد ترکیب کنید. در این مرحله باید مواد را خوب و سریع هم بزنید، در نتیجه از همزن برقی استفاده کنید یا مواد را خیلی سریع هم‌ بزنید تا به بافت مناسبی برسد.
 • مرحله دوم: زرده‌های تخم‌مرغ را به‌همراه وانیل اضافه کرده و سپس مواد را هم بزنید. خامه صبحانه را نیز به این ترکیب بیفزایید و به مخلوط کردن مواد ادامه دهید تا یک‌دست شود.

مرحله سوم: ظرف دیگری تهیه کنید و داخل آن ۱ قاشق پودر قند باقی‌مانده را به‌همراه سفید تخم‌مرغ بریزید و مواد را هم بزنید.

 • مرحله چهارم: ترکیب سفید تخم‌مرغ و شکر را به مواد قبلی اضافه کنید و به هم زدن آن‌ها ادامه دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مواد به بافتی یک‌دست برسند.
 • مرحله پنجم: آرد را الک کرده و کم‌کم داخل مواد بریزید؛ سپس تا جمع شدن خمیر به هم زدن مواد ادامه دهید. خمیر به دست‌ آمده را تا ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود.
 • مرحله ششم: روی یک سینی یا سطح کار مقداری آرد بپاشید و خمیر را روی آن به شکل مستطیلی پهن کنید. با برش اطراف خمیر، شیرینی‌ها شکل و ظاهری منظم‌تر و بهتر خواهند داشت.
 • مرحله هفتم: خمیر را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید. کرمی را که از قبل تهیه کردید، داخل قیف ریخته و سپس به‌وسیله قیف، کرم‌ها را وسط خمیرها بریزید. حالا خمیرها‌ را آرام‌آرام رول کنید تا شیرینی شکل بگیرد.
 • مرحله هشتم: سینی فر را آماده کرده و روی آن را با کاغذ روغنی بپوشاند. سپس رول‌ها را روی کاغذ بچینید.
 • مرحله نهم: با استفاده از زرده تخم‌مرغ و زعفران دم‌کرده، شیرینی‌ها را رومال کنید. بعد از این کار می‌توانید مغزهای دلخواه خود را هم روی شیرینی بریزید.
 • مرحله دهم: فر را با ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کرده و اجازه دهید مواد به‌مدت ۲۰ دقیقه داخل فر پخته شوند. تا زمان طلایی شدن مواد اجازه دهید خمیر داخل فر بماند.

شیرینی ساق عروس - ظرف مسی

نکات مهم در تهیه شیرینی ساق عروس

به چند نکته مهم در تهیه شیرینی ساق عروس توجه داشته باشید تا یک شیرینی خوشمزه و بی‌نقص بپزید:

 • اگر قصد دنبال کردن طرز تهیه شیرینی ساق عروس نارگیلی را دارید، باید یک ترکیب از پودر قند و پودر نارگیل تهیه کنید. برای این کار امکان استفاده از پودر هل در کنار دیگر مواد هم وجود است. حالا می‌توانید شیرینی‌ها را داخل این مواد بغلتانید تا طعم و ظاهر بهتری پیدا کنند.
 • شما می‌توانید به جای گردو از هر نوع مغزیجات دیگری که دوست دارید، استفاده کنید.
 • برای زیباتر شدن شیرینی‌ها، آن‌ها را داخل پودر قند و هل بغلتانید.

روش نگهداری شیرینی ساق عروس

طول عمر شیرینی ساق عروس کم است و به یک هفته می‌رسد؛ پس این شیرینی را فقط به اندازه نیاز خود تهیه کنید. برای نگهداری شیرینی ساق عروس، حتما آن را در یخچال قرار دهید. اگر شیرینی بیرون از یخچال باقی بماند، سریع‌تر خراب شده و ماندگاری آن کاهش می‌یابد.

شیرینی ساق عروس - گل محمدی

جلوگیری از خراب شدن شیرینی ساق عروس

این شیرینی را داخل ظروف درب‌بسته نگه دارید تا طول عمر آن‌ها بیشتر شده و از خراب شدن شیرینی‌ها جلوگیری شود. شیرینی ساق عروس همچون دیگر شیرینی‌ها، شهد و شیرینی زیادی داشته و اگر در معرض هوای محیط قرار بگیرد، بافت آن خشک شده و شیرینی زودتر خراب می‌شود.

نحوه مصرف شیرینی ساق عروس

شیرینی ساق عروس معمولا برای عید نوروز، مراسم‌ها یا مناسبت‌های خاص استفاده می‌شود؛ اما شما می‌توانید این شیرینی را برای میان وعده هم تهیه کرده و در وعده‌های عصرانه نوش جان کنید.

این شیرینی یک شیرینی مقوی است، پس برای تغذیه مدرسه کودکان نیز انتخاب مناسبی است. برای افزایش انرژی خود در محیط کار نیز خوردن این شیرینی را از دست ندهید.

شیرینی ساق عروس - شیرینی

شیرینی ساق عروس را با چه سرو کنیم ؟

این شیرینی در کنار چای یا یک نوشیدنی گرم طعمی فوق‌العاده دارد، پس سرو آن در کنار انواع نوشیدنی‌های داغ را فراموش نکنید. انواع نوشیدنی‌های سرد مثل آب‌میوه‌های طبیعی هم طعمی لذیذ و لذت‌بخش در کنار این شیرینی به کام‌تان هدیه می‌دهند.

شما می‌توانید انواع بستنی‌های شکلاتی، وانیلی، زعفرانی و… را هم در کنار شیرینی ساق عروس برای مهمانان خود سرو کنید. البته در این صورت پیشنهاد می‌کنیم چای یا نوشیدنی داغ را کنار بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید