علل خمیازه کشیدن زیاد بسیار زیاد است.شاید شما هم به این مشکل دچار باشید و دلیل آن را ندانید.با این مطلب از پارس مگ همراه باشید تا با علل مختلف خمیازه کشیدن زیاد آشنا شوید.

علل خمیازه کشیدن زیاد - پسر

ما به دلایل مختلف خمیازه می کشیم. زمانی که سعی می کنید پشت فرمان بیدار بمانید، خمیازه می کشید ؟ شاید پس از دیدن خمیازه یکی از دوستان یا حتی هنگام خواندن این پاراگراف، خمیازه کشیده اید. خمیازه یک واکنش غیرارادی طبیعی به احساس خستگی یا بی حوصلگی است. خمیازه همچنین می تواند “مسری” باشد.  وقتی خمیازه می بینیم، می شنویم یا حتی به آن فکر می کنیم خمیازه می کشیم. اما علت خمیازه زیاد چیست ؟

اگر متوجه شدید که دائماً خمیازه می‌کشید، ممکن است نشانه‌ای از اختلال خواب یا سایر بیماری ها باشد. افرادی که بیش از حد خمیازه می‌کشند، معمولاً مشکلی اساسی دارند که باعث خمیازه می‌شود. دانستن علائم خمیازه بیش از حد می تواند به شما در شناسایی و درمان علت اصلی کمک کند.

خمیازه یک عمل غیرارادی است که با باز کردن دهان و تنفس عمیق مشخص می شود. خمیازه معمولاً با خواب آلودگی همراه است، اما می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد.

همچنین در پارس مگ بخوانید : ۱۱ علت تیر کشیدن گوش و روش های خانگی درمان آن

علل خمیازه کشیدن زیاد - مرد

خمیازه چیست ؟

خمیازه یک رفلکس طبیعی است که همه حیوانات مهره دار از جمله پرندگان، ماهی ها، خزندگان و پستانداران آن را تجربه می کنند. بنابراین خمیازه کشیدن تقریباً در تمام مراحل زندگی از جنین تا کهن سالی مشاهده می شود.

هنگامی که خمیازه می کشید، دهان خود را باز می کنید، از طریق دهان و بینی عمیقاً نفس می کشید.  و به آرامی بازدم می کنید. گاهی اوقات ممکن است هنگام خمیازه کشیدن دست های خود را دراز کنید و سر خود را به عقب خم کنید . به طور معمول، خمیازه بین پنج تا 10 ثانیه طول می کشد.

چرا خمیازه می کشیم ؟

دانشمندان تعدادی از دلایل احتمالی را برای خمیازه کشیدن شناسایی کرده اند:

  • خواب‌آلودگی: معمولاً زمانی که خواب‌آلود هستیم خمیازه می‌کشیم. خمیازه کشیدن هم بعد از بیدار شدن و هم قبل از خواب اتفاق می افتد. خمیازه بخشی از فرآیند بیدار ماندن بدن شماست. کشش‌هایی که هنگام خمیازه کشیدن انجام می‌دهید نیز به جلوگیری از به خواب رفتن شما کمک می‌کند.
  • کسالت: خمیازه کشیدن نیز معمولاً با کسالت همراه است. اگر محیط شما تحریک کننده نباشد، احساس خواب آلودگی خواهید کرد. خمیازه ممکن است به دیگران علامت دهد که خسته یا بی حوصله هستیم.
  • تنظیم دمای مغز: خمیازه های شما ممکن است به خنک شدن مغز شما کمک کند. در مطالعات حیوانی نشان داده شد، دمای مغز موش‌ها و طوطی‌ها پس از خمیازه سردتر بود. یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که مردم در تابستان به میزان قابل توجهی بیشتر خمیازه می کشندنسبت به زمستان
  • فشار گوش: اگر قبلاً در هواپیما بوده اید، ممکن است به دلیل تغییر ارتفاع، فشار ناخوشایند گوش را تجربه کرده باشید. اگرچه این هدف اصلی خمیازه کشیدن نیست، خمیازه می تواند فشار را در گوش شما کاهش دهد.
  • همدلی: برخی از محققان بر این باورند که خمیازه بخشی از یک پاسخ همدلانه است. در مطالعات انسانی و حیوانی، نشان داده شده است که خمیازه یک حیوان باعث ایجاد خمیازه در حیوانات دیگر از همان گونه می شود. با این حال، تحقیقات محدود است، بنابراین رابطه بین خمیازه و همدلی نیاز به مطالعه بیشتر دارد. مغز انسان حاوی تعداد زیادی از نورون‎های آیینه ای است که نه تنها در درک و پیش‎بینی رفتار سایر افراد مؤثر هستند بلکه به ما در فهم نیات و اهداف آن‎ها، و نیز مفهوم اجتماعی نهفته در رفتارها و نیز هیجانات انسانی کمک می‎کنند.

نورون های آینه ای یکی از مهم ترین کشفیات بشر در قرن حاضر است. ما این نورون ها را از اجداد اولیه مان به ارث برده ایم. البته این نورون ها تنها در مغز انسان وجود ندارند بلکه در اکثر جانداران، این نورون دیده شده است. در میان حیوانات، درست مثل انسان ها، زبانی برای تبادل اطلاعات وجود دارد، یک زبان برای صحبت با هم نوع هایشان و به گفته دانشمندان یک زبان برای معاشرت با دیگر حیوانات.

نورون های آینه ای یکی از مهم ترین کشفیات بشر در قرن حاضر است. ما این نورون ها را از اجداد اولیه مان به ارث برده ایم. البته این نورون ها تنها در مغز انسان وجود ندارند بلکه در اکثر جانداران، این نورون دیده شده است. در میان حیوانات، درست مثل انسان ها، زبانی برای تبادل اطلاعات وجود دارد، یک زبان برای صحبت با هم نوع هایشان و به گفته دانشمندان یک زبان برای معاشرت با دیگر حیوانات؛

علل خمیازه کشیدن زیاد - زن

خمیازه معمولی در مقابل خمیازه زیاد

به طور متوسط ​​انسان ها 5 تا 10 بار در روز خمیازه می کشند. با این حال، افرادی که خمیازه بیش از حد را تجربه می کنند، تمایل دارند هر روز چندین بار خمیازه بکشند. در برخی از مطالعات موردی، افرادی که بیش از حد خمیازه می‌کشند، تا 100 بار در روز خمیازه می‌کشند .

خمیازه بیش از حد اغلب با عواملی غیر از خواب آلودگی یا بی حوصلگی، مانند مصرف دارو همراه است. با این حال، با توجه به اینکه خمیازه کشیدن در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان بی احترامی تلقی می شود، خمیازه مداوم ممکن است بر زندگی اجتماعی فرد تأثیر منفی بگذارد. خمیازه بیش از حد نیز می تواند نشانه ای از یک اختلال زمینه ای باشد.

علل خمیازه کشیدن زیاد چیست ؟

خمیازه کشیدن بیش از حد دلایل مختلفی دارد و می تواند به علت اثرات جانبی یک دارو، وضعیت جسمی خاص ، مشکلات روحیه ، بی خوابی و غیره باشد و همچنین ممکن است علائمی مثل خستگی بیش از حد، اختلال تمرکز و مشکلات تنفسی را در پی داشته باشد. عوامل عنوان شده در ادامه این بخش از سلامت نمناک می تواند باعث خمیازه کشیدن بیش از حد در فرد شود.

علل خمیازه کشیدن زیاد - زن

مشکلات خواب علل خمیازه کشیدن زیاد

یکی از دلایل رایج برای خمیازه بیش از حد خستگی مفرط می باشد. اگر افراد به اندازه کافی نخوابند ، احتمالاً بیش از حد خمیازه خواهند کشید و اگر افراد خستگی مداوم و بیخوابی پایدار را در طول روز تجربه کنند ، احتمالاً با اختلال خواب روبرو خواهند شد و باید به پزشک مراجعه کنند.

مثلاً این افراد معمولا خستگی را هنگام روز تجربه می کنند و دیگر علائمی که می تواند به مشکلات خواب مربوط باشد، شامل موارد زیر است :

– سختی در تمرکز

– عکس العمل های آرام

– کلافگی

– بی انگیزگی

– ضعف یا درد عضلانی

– خشم

عصبانیت یکی دیگر از عواملی است که باعث خمیازه کشیدن می شود.

خشم می تواند روی قلب، سیستم تنفسی و سطح انرژی فرد تاثیرگذار باشد و همچنین می تواند تنگی نفس، خمیازه و احساس ترس را به وجود آورد. اگر فرد احساس خشم بیش از حدی داشته باشد، احتمالا متوجه خمیازه کشیدن بیش از حد خود می شود و خمیازه ای که مربوط به خشم و عصبانیت باشد، اغلب با استرس بدتر خواهد شد.

علل خمیازه کشیدن زیاد - مرد با لباس آبی

مصرف برخی دارو ها از علل خمیازه کشیدن زیاد

افراد ممکن است هنگام مصرف دارو های خاصی ، خمیازه کشیدن بیش از حد را تجربه کنند.

خستگی و سرگیجه یکی از اثرات جانبی داروهای خاص می باشد که این دارو ها ممکن است علائم بدی را نیز به همراه داشته باشند که عبارتند از :دارو های حاوی سروتونین یا ضد افسردگی ، آنتی هیستامین ها و داروهای مسکن.

افسردگی از علل خمیازه کشیدن زیاد

افسردگی می تواند باعث خمیازه کشیدن بیش از حد شود که معمولاً علت آن هم اثرات جانبی داروهای ضد افسردگی می باشد . اگر فرد با افسردگی مواجه باشد و متوجه خمیازه مداوم خود شود ، باید حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارد تا بتواند دارو های خود را تغییر دهد.

علل خمیازه کشیدن زیاد - نوزاد

مشکلات قلبی از علل خمیازه کشیدن زیاد

خمیازه کشیدن بیش از حد می تواند نشان دهنده خونریزی اطراف قلب باشد. این موضوع می تواند با عصب شما نیز ارتباط باشد و در بعضی از موارد خمیازه کشیدن بیش از حد نشان دهنده حملات قلبی نیز هست و دیگر علائمی که همراه با خمیازه کشیدن به مشکلات قلبی مرتبط هستند، شامل موارد زیر می باشد:

– درد سینه

– کوتاهی و تنگی نفس

– درد بالاتنه

– بی خوابی

– سنگینی سر

اگر هر کدام از این موارد بالا را به همراه خونریزی بیش از حد داشتید ، حتما به پزشک مراجعه کنید.

علل خمیازه کشیدن زیاد - مرد خسته

حمله یکی از علل خمیازه کشیدن زیاد

افرادی که دچار حمله می شوند، به طور مداوم خمیازه می کشند. پزشکان باور دارند که علت خمیازه کشیدن این است که خمیازه به آن ها کمک می کند که دمای بدن خود را کاهش دهند و آن را به حالت متعادل برساند و بعضی از تحقیقات نشان می دهد که پروسه خمیازه می تواند ساقه مغز را درگیر کند که با مهره های گردنی در ارتباط است. خمیازه کشیدن بیش از حد قبل از حمله اتفاق می افتد و علائم دیگر همراه با خمیازه برای حمله شامل موارد زیر می باشد :

– افتادگی پایین صورت

– بی حسی و ناتوانی در لبخند زدن

– ضعف در بازو ها

– ناتوانی در بالا نگه داشتن دست ها

– تکلم سخت

– صرع

افراد مبتلا به صرع ممکن است که با خمیازه کشیدن بیش از حد در طول روز مواجه شوند.

مالتیپل اسکلروزیس

افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس ممکن است که خمیازه کشیدن بیش از حد را تجربه کنند. علت آن هم این است که دمای بدن آن ها در طی این بیماری بالا می رود و بدن سعی دارد با خمیازه دما را به حالت متعادل برساند و خمیازه کشیدن همچنین با سطح کورتیزول مرتبط است که هورمون استرس در بدن می باشد.

علائم مربوط به مالتیپل اسکلروزیس شامل موارد زیر می باشد :

– خستگی بیش از حد

– بی حسی در قسمت هایی از بدن مثل صورت، بازو و ساق پا

– مشکلات بینایی

– سرگیجه

– تعادل نداشتن

– سخت راه رفتن

– نارسایی کبد

افراد ممکن است در مواجهه با نارسایی کبد بیش از حد خمیازه بکشند و دانشمندان باور دارند که علت آن خستگی بیش از حد در این افراد است. علائم نارسایی کبد شامل موارد زیر می باشد :

– کاهش اشتها

– بی خوابی

– اسهال

– کلافگی

– احساس خواب آلودگی بیش از حد در طول روز

– ورم دست ها و پاها به علت جمع شدن مایع زیاد در این قسمت

علل خمیازه کشیدن زیاد - خمیازه

تومور مغزی

در موارد نادری خمیازه کشیدن بیش از حد می تواند نشانه تومورهای مغزی باشد و دیگر علائم تومور مغزی شامل موارد زیر است :

– سردرد

– تغییر شخصیت

– ضعف در یک قسمت از بدن

– کاهش حافظه

– مشکلات بینایی

خستگی و بی‌ خوابی

یکی از مهم ترین دلایل خمیازه زیاد خستگی و بی خوابی است. زیاد خمیازه ‌کشیدن طی روز می ‌تواند ناشی از این باشد که شب قبل خوب نخوابیده‌ و حسابی بد خواب و خسته باشبد. یا اینکه از نظر جسمی و ذهنی احساس خستگی ‌کنید. برای مقابله با خمیازه باید خواب کافی داشته باشید تا بتوانید روزها إحساس سرحالی و پر انرژی کنید.

تغییر ارتفاع

اگر در هواپیما باشید یا به ارتفاعات بروید، یکی از واکنش‌ های ناخودآگاه بدن شما خمیازه‌ کشیدن  است. چرا که  بدن سعی دارد فشار داخل گوش شما را تعدیل کند از این رو با خمیازه واکنش نشان می دهد.

فعالیت زیاد مغزی

زمانی که از مغزتان زیادی استفاده کنید و به اصطلاح مغزتان داغ کند، بدن واکنش نشان داده و شروع به خمیازه کشیدن می کند. تنفس عمیق و باز کردن دهان می ‌تواند مغز را کمی خنک کند و از خمیازه زیاد پیشگیری کند.

علل خمیازه کشیدن زیاد - لپ تاپ

کم آبی بدن

زیاد خمیازه‌ کشیدن می‌تواند خبر از دهیدراته شدن بدن بدهد. اگر به ‌اندازه کافی آب و مایعات ننوشید احتمالاً زیاد خمیازه خواهید کشید. چنانچه مشاهده کردید که مدام در حال دهان دره هستید یک لیوان بزرگ آب بنوشید، شاید علت اصلی همین باشد.

استرس و اضطراب

متاسفانه دهان دره هم می‌ تواند ناشی از استرس و اضطراب در افراد باشد. استرس و اضطراب باعث افزایش هورمون کورتیزول می ‌شود که محرکی برای دهان دره به شمار می رود.

آپنه خواب یا عارضه تنفسی

یکی از شایع ‌ترین آپنه خواب و نداشتن خواب درست و اصولی است. در آپنه خواب، راه‌ های هوایی فرد در خواب به طور کامل یا نسبی مسدود می‌ شود و چند لحظه ‌ای در تنفس اختلال ایجاد می کند. همین عارضه  باعث می ‌شود تا فرد مکرراً از خواب بیدار شود و خواب درستی نداشته باشد. آپنه خواب می تواند باعث زیاد دهان دره در افراد شود. همچنین آپنه خواب می تواند دیگر علائم مانند خستگی طی روز، خوروپف کردن و مشکل در دقت و تمرکز شود. به غبر از آپنه خواب، بیماری مزمن انسدادی ریه و آسم هم می ‌توانند زیاد دهان دره شوند.

علل خمیازه کشیدن زیاد - زن

علل خمیازه کشیدن زیاد و اشک چشم

غدد اشکی چشم با تولید اشک به مرطوب ماندن چشم ها کمک می کنند. خمیازه زیاد و اشک چشم هم به یکدیگر ارتباط دارند چرا که با خمیازه کشیدن، با توجه به فشاری که به عضلات صورت و غدد اشکی فشار وارد می شود اشک سرازیر می شود. ایجاد خستگی،  مانند خیره شدن زیاد به مانیتور باعث ایجاد دهان دره می شود که این امر با خستگی چشم همراه است. چشم های خسته برای رفع احساس خشکی و مرطوب شدن شروع به تحریک غدد اشک می کنند. این مساله در صورت ایجاد دهان دره می شود.

تشخیص خمیازه بیش از حد

برای تشخیص خمیازه بیش از حد، پزشک باید عادات خواب احتمالی یا اختلالاتی که باعث خمیازه می شود را حذف کند. در صورت لزوم، پزشک ممکن است از شما بخواهد تست خواب انجام دهید. یا بسته به شرایط ممکن است نیاز باشد نقشه برداری مغز (QEEG) انجام دهید. تا امواج مغزی یا فعالیت الکتریکی مغز شما را اندازه گیری شود. EEG و تست خواب می تواند به پزشک کمک کند تا اختلالاتی را که ممکن است باعث خمیازه کشیدن بیش از حد شما شود، تشخیص دهد.

درمان خمیازه بیش از حد

اگر دارویی علت این مشکل شده باشد، پزشک به شما پیشنهاد می کند که دز آن را پایین بیاورید.

مثل همیشه نمناک توصیه می کند قبل از هرگونه تغییر در دارو ها باید با پزشک مشورت کنید و همچنین نباید بدون تجویز پزشک از دارویی استفاده کنید.

اگر خمیازه بیش از حد شما به دلیل اختلالات خواب اتفاق افتاده باشد، پزشک به شما پیشنهاد می کند که از داروهای کمکی برای خوابیدن و از تکنیک هایی برای استراحت مفید تر استفاده کنید.

این تکنیک ها شامل موارد زیر می باشد :

– استفاده از دستگاه های تنفسی مناسب

– تمریناتی برای کاهش استرس

– مقید بودن به برنامه منظم خواب

علل خمیازه کشیدن زیاد - لیوان

خستگی و خمیازه

آیا همیشه خمیازه می کشید و از خود میپرسید “چرا من همیشه احساس خستگی می کنم؟” در این صورت، ممکن است خواب آلودگی مفرط روزانه یا خستگی مزمن داشته باشید. این مشکلات از رایج ترین شکایاتی است که پزشکان می شنوند. و رفع آنها کار ساده ای نیست و در بیشتر موارد به دلایل بالقوه بسیاری رخ میدهند.

خواب آلودگی مفرط روزانه به عنوان “ناتوانی در حفظ بیداری و هوشیاری در دوره های اصلی بیداری روز” تعریف می شود. اگر خواب آلودگی مفرط روزانه دارید، ممکن است ناخواسته یا در زمان های نامناسب چرت بزنید.  خواب آلودگی مفرط روزانه چیز گذرایی نیست.  معیارهای تشخیصی رسمی می گویند که باید هر روز به مدت سه ماه یا بیشتر اتفاق بیفتد.

هشدار

به احتمال زیاد، ممکن است قبلاً در مورد آپنه خواب شنیده باشید، چه از دوستان یا اعضای خانواده که به این بیماری مبتلا شده اند. اعتقاد بر این است که میلیون‌ها ایرانی از OSA رنج می‌برند که درمان نشدن آن می‌تواند منجر به افزایش خطرات سکته های قلبی و مغزی و حتی آلزایمر شود.

افرادی که آپنه خواب دارند معمولا در روز زیاد خمیازه می کشند و خواب آلوده هستند. یکی از علائم آپنه خواب، خمیازه در حین روز است. خوشبختانه، درمان آپنه خواب دردسترس است و راهکار های مختلف درمانی برای آن موجود است.

علل خمیازه کشیدن زیاد - ماشین

چه زمانی با پزشک خود صحبت کنید

اگر احساس می کنید که خمیازه بیش از حد را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. علائم دیگری را که علاوه بر خمیازه تجربه می کنید، مانند خواب آلودگی یا خستگی، دنبال کنید.  این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید تا آنها درک بهتری از سلامت فعلی شما داشته باشند. شما و پزشکتان با هم می‌توانید علت خمیازه کشیدن بیش از حد خود را تعیین کنید و یک برنامه درمانی تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید