گروه خونی و نیش پشه ارتباط مستقیمی باهم دارد.پشه‌ها برخلاف باورهایی که وجود دارد، بیشتر مجذوب افراد با شرایط خاصی می‌شوند.در این مطلب از پارس مگ شما با گروه های خونی مورد علاقه پشه ها آشنا خواهید شد.

گروه خونی و نیش پشه - خون

فهرست محتوا نمایش

چه افرادی نسبت به بقیه بیشتر مستعد گزش حشرات هستند ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که حشره هایی مثل پشه ها چرا بعضی از افراد را بیشتر نیش می زنند و به بعضی دیگر تمایلی نشان نمی دهند ؟! اکثر حشره ها می توانند بیماری هایی مثل مالاریا زیکا و تب را انتقال دهند.

 

گروه خونی محبوب حشرات

 

عواملی هستند که جذب حشرات را به بعضی از افراد افزایش می دهند؛ یکی از این عوامل گروه خونی است. در این قسمت رابطه بین نیش حشرات و گروه خونی را بررسی می کنیم و نگاهی به عوامل دیگری که باعث جذب حشرات می شوند، می اندازیم.

همچنشن در پارس مگ بخوانید : از بین بردن پشه گلدان با ۱۴ ترفند خانگی برای همیشه

گروه خونی و نیش پشه - پشه

ارتباط گروه خونی و نیش پشه

گروه های خونی متفاوت که از والدین به ارث می رسند، مجموعه‌ای از پروتئین های متفاوت، از جمله آنتی ژن را روی سطح سلول های خونی قرمز دارند. 4 نوع گروه خونی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

گروه خونی A و نیش پشه:

این گروه خونی فقط آنتی ژن A روی سطح سلول های خونی دارد.

گروه خونی B و نیش پشه:

این گروه خونی فقط آنتی ژن B روی سطح سلول های خونی خود دارد.

گروه خونی AB و نیش پشه:

این گروه خونی هم آنتی ژن A و هم آنتی ژن B روی سطح سلول های خونی خود دارد.

گروه خونی O و نیش پشه:

این گروه خونی هیچ کدام از این آنتی ژن های A و B را روی سطح سلول های خونی خود ندارد.

بعضی از افراد ممکن است که این آنتی ژن ها را در مایعات بدن مثل بزاق یا اشک داشته باشند. به عنوان مثال افرادی که گروه خونی A دارند، معمولاً در مایعات بدن خود هم، این آنتی ژن ها را دارند. خب همه اینها چه ربطی به جذب حشرات به گروه های خونی دارد ؟ با ما همراه شوید تا پاسخ را بیابید.

گروه خونی و نیش پشه - حشره

گروه خونی O و A و نیش پشه؛ لذیذترین گروه خونی برای حشرات

حشرات معمولاً به افرادی با گروه خونی O بیشتر از انواع دیگر گروه خونی جذب می شوند، اما چرا ؟ در این قسمت نگاه عمیقی به تحقیقاتی در این باره خواهیم انداخت. یک مطالعه قدیمی در سال 1974 روی 102 نفر انجام شد و ویژگی های مختلف آنها برای جذب حشرات مورد بررسی قرار گرفت.

هنگامی که محققان نتایج را آنالیز کردند، به این نتیجه رسیدند که حشرات بیشتر جذب گروه خونی O می شوند. مطالعه‌ای صورت گرفته در سال 2019 هم نشان می دهد که ترجیح حشرات مربوط به همین گروه خونی است زیرا آنها نمونه های مختلفی از گروه خونی را در ظرف های جداگانه قرار دادند و مشاهده کردند که حشرات بیشتر به سمت گروه خونی O می روند.

حشرات معمولاً به افرادی بیشتر جذب می شوند که آنتی ژن های گروه خونی O یعنی آنتی ژن H روی مایعات بدن مثل اشکشان وجود دارد، زیرا زمانی که آنتی ژن های این گروه خونی را به بازوی افراد مختلف زدند، این حشرات به این افراد بیشتر جذب شدند.

بعد از این گروه خونی، آنتی ژن گروه خونی A طرفدار بیشتری نسبت به آنتی ژن B داشت. این آنتی ژن ها در بزاق و اشک این افراد بیشتر یافت می شوند در نتیجه حشرات می توانند آنها را احساس کنند و به آن فرد بیشتر نزدیک شوند.

هر گروه خونی مستعد ابتلا به چه بیماری‌هایی است ؟

بنا به چندین و چند دلیل، مهم است که هر فردی از گروه خونی‌اش مطلع باشد. این روزها پزشکان و محققان در حال انجام بررسی‌های بیشتر دراین باره هستند که گروه خونی افراد چطور برسلامت آنها تاثیرگذار است و به نکات بسیار حیرت‌آوری دست یافته‌اند؛ مثلا تحقیقات اخیر حکایت از آن دارد که گروه خونی افراد، می‌تواند در افزایش ریسک ابتلا به افسردگی و یا دیابت موثر باشد. در این مقاله قصد داریم تا به نکات جالب توجهیدرمورد گروه‌های خونی مختلف اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید.

گروه خونی و نیش پشه - نیش

گروه خونی جذاب برای پشه‌ها

فاکتورهای متعددی باعث می‌شوند که پشه‌ها برای مکیدن خون، جذب شما شوند که یکی از این فاکتورها گروه خونی شماست. بررسی منتشره در مجله حشره شناسی پزشکی در سال ۲۰۰۴، حاکی از آن است که یک گونه خاص پشه (Aedes albopictus)، در ۸۳% مواقع به سراغ افرادی با گروه خونی O می‌رود و ۴۷% افرادی با گروه خونی A را نیش می‌زند. محققان بر این باورند که پشه‌ها می توانند قند خونی که برخی افراد از طریق پوست خود ترشح می‌کنند را براساس گروه خونی‌شان حس کنند.

گروه خونی و نیش پشه , پشه ها چه افرادی را بیشتر نیش می زنند ؟

تولیدکنندگان کربن دی‌اکسید

همه ما موقع تنفس، کربن دی‌اکسید خارج می‌کنیم که میزان آن موقع انجام فعالیت، بیشتر هم خواهد شد. مثلا حشرات می‌توانند در حین ورزش ما، تغییرات دی‌اکسید کربن در محیط را تشخیص دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که انواع مختلفی از حشرات به‌نوعی متفاوت به کربن دی‌اکسید پاسخ می‌دهند. افزایش کربن دی‌اکسید می‌تواند به یک حشره هشدار دهد که به یک میزبان نزدیک شده و به سمت او حرکت کند. اگر فعالیت بدنی شما زیاد باشد پشه‌ها بیشتر جذبتان می‌شوند.

افرادی با بوی بدن و عرق

حشرات به ترکیب‌های خاصی روی پوست و عرق افراد جذب می‌شوند. این ترکیبات بوی خاصی را ایجاد می‌کنند که باعث جذب حشرات می‌شوند. برخی از این ترکیبات، شامل لاکتیک اسید و آمونیاک هستند. متفاوت بودن بوی بدن، باعث می‌شود که حشرات به انسان‌های مختلفی جذب شوند. بوی بدن به دلایل ژنتیکی، باکتری‌های موجود روی پوست و ترکیب این دو عامل متفاوت خواهد بود. وجود بعضی از باکتری‌های خاص روی بدن، باعث جذب یا دفع حشرات می‌شود.

گروه خونی و نیش پشه - پوست

لباس تیره‌رنگ پوش‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد که حشرات بیشتر جذب رنگ سیاه می‌شوند اما هنوز علت دقیق آن مشخص نیست. بنابراین اگر لباس تیره، بخصوص رنگ مشکی پوشیده باشید، احتمالا جذابیت بیشتری برای حشرات پیدا می‌کنید.

بدنی با گرما و بخار آب بالا

بدن ما گرما تولید می‌کند، سطح بخار آب روی منافذ پوست را می‌بندد اما میزان بسته شدن منافذ، بستگی به دمای ناحیه اطراف دارد. هنگامی که یک حشره به ما نزدیک‌تر می‌شود، گرما و بخار را بیش‌تر تشخیص می‌دهد که نقش مهمی در تصمیم‌گیری او برای نیش زدن ایفا می‌کند. حشرات در نزدیکی منبع گرما حرکت می‌کنند تا به دمای موردعلاقه خود برسند. این عوامل برای انتخاب میزبان، اهمیت بیشتری دارند.

صاحبان گروه خونی خاص

گروه خونی برای حشرات اهمیت بسیار زیادی دارد. حشرات معمولا مواد شیرین را ترجیح می‌دهند اما از طرفی انواع ماده حشرات، برای تخم‌ریزی نیاز به پروتئین زیاد دارند و این پروتئین در گروه خونی O بیشتر وجود دارد. بنابراین تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که گروه خونی o دارند، معمولا دو برابر سایرین برای حشرات جذابیت دارند.

گروه خونی و نیش پشه - پشه

حشرات تمایل دارند کجای بدن را نیش بزنند ؟

عموما حشرات هر پوستی که به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند از خون او استفاده کنند را نیش می‌زنند. البته ممکن است قسمت‌های خاصی را بیشتر ترجیح دهند. طبق مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که معمولا بیشتر اطراف سر و پا را نیش می‌زنند. دمای پوست و تعداد غده‌های عرق در این نواحی نقش مهمی را در میزان نیش زدن ایفا می‌کند.

پوست، پشه‌پسند است ؟

واقعا نمی‌توان گفت که گزیده شدن فرد تماما به پوست او ربط دارد. در واقع دلیل گزیده شدن بیشتر با نیش پشه به مجموعه‌ای از سازوکارهای فیزیولوژیکی بستگی دارد.

اما چیزی که در این میان بیش از همه تعیین کننده است، میزان دی‌اکسید کربنی است که از پوست انسان متصاعد می‌شود زیرا پشه بیش از هر چیز از طریق بوی دی‌اکسید کربن طعمه خود را پیدا می‌کند. بنابراین تنها خود پوست نیست که پشه را جذب می‌کند، بلکه نوع غذایی که فرد می‌خورد و سوخت و ساز بدن او در این میان تعیین کننده است.

پشه ورزشکاران را دوست دارد

خبر بد برای ورزشکاران این است که پشه‌ها بدن آنها را بیشتر نیش می‌زنند. بوی عرق بدن و به خصوص برخی مواد تشکیل دهنده آن مانند اسید لاکتیک، اسید اوریک و آمونیاک، پشه‌ها را به سوی خود جذب می‌کند.

از سوی دیگر حرارت بدن نیز پشه‌ها را به سوی خود می‌کشد. بنابراین بعد از ورزش کردن در تابستان، به خصوص اگر دوش هم نگرفته باشید، از یورش لشکر پشه‌گان تعجب نکنید

گروه خونی و نیش پشه - انگشت

 

دی‌اکسید کربن، راهنمای شکار برای پشه‌ها

پشه‌ها طعمه خود را عمدتا از روی بو و حرارت ساطع شده از پوست او تشخیص می‌دهند. آنها ابتدا با دی‌اکسید کربنی که هنگام تنفس از دهان ما خارج می‌شود ما را شناسایی می‌کنند و به ما نزدیک می‌شوند تا این که در نهایت به پوست ما می‌رسند و روی آن می‌نشینند.

پشه‌ها بوی دی‌اکسید کربن را از فاصله ۳۰ متری تشخیص می‌دهند.

ترکیبات مورد علاقه پشه‌ها

پشه پس از آن که از طریق شناسایی بو به بدن انسان نزدیک شد، جذب برخی ترکیباتی می‌شود که روی پوست قرار دارد. این ترکیبات شامل اوکتانول، اسید لاکتیک و دیگر اسیدهای چرب با زنجیره مولکولی کوتاه است که شکل و مقدار آنها بسته به بدن هر فرد، فعالیت‌ها، تغذیه و سطح پوستش متفاوت است.

گروه خونی و نیش پشه , بدن‌های ضد پشه

دانشمندان دریافته‌اند که بدن برخی افراد در برابر نیش پشه ایمن است. ظاهرا حدود ده ماده شیمیایی که در بدن تولید می‌شود و پشه‌ها را فراری می‌دهد در بدن این افراد روئین‌تن بیشتر از بقیه ترشح می‌شود. این مواد حتی مانع از شناسایی فرد نزد پشه‌ها می‌شوند. بنابراین دانشمندان نتیجه گرفته‌اند که افراد پشه‌پسند، از این گونه ترکیبات در بدن خود کم دارند.

گروه خونی و نیش پشه , افراد چاق، بیماران و زنان باردار

زنان باردار و افراد چاق، الکلی یا بیمار جاذب پشه‌اند. دلیل این امر آن است که سوخت و سوز بدن این افراد بالاتر از بقیه است و بنابراین آنها دی‌اکسید کربن بیشتری آزاد می‌کنند.

علاوه بر این، بدن افراد بیمار یا چاق نیز چون معمولا حرارت بیشتری دارد، توجه پشه‌ها را به خود جلب می‌کند.

گروه خونی و نیش پشه - نیش زدن

آیا پشه به گروه خونی ما می‌خورد ؟

دانشمندان می‌گویند وجود برخی بوها در افراد منشأ ژنتیکی دارد، بنا براین گروه خونی افراد بر برخی از بوهایی که از آنها متصاعد می‌شود تأثیر دارد. آنها می‌گویند افرادی که دارای گروه خونی O هستند، دو برابر بیشتر از افرادی گروه خونی A دارند، قربانی نیش پشه‌ها می‌شوند. البته در این بین ۸۵ درصد افراد، ماده‌ای را از پوست خود ترشح می‌کنند که نشان دهنده گروه خونی آن‌ها است اما بدن ۱۵ درصد افراد، این ماده را ترشح نمی‌کنند و اگر این افراد به‌طور مثال گروه خونی O هم داشته باشند کمتر طعمه پشه‌ها می‌‌شوند.

در هر حال، پشه‌ها برای نیش زدن قادر به تشخیص طعمه خود از طریق گروه خونی نیستند. گروه خونی افراد تنها در صورتی برای قربانی پشه شدن تأثیر دارد که عاملی در تغییر بوی بدن فرد باشد.

پشه و قند خون

پشه‌ها قادر به تشخیص قند خون بدن انسان نیستند. بنابراین قند خون نمی‌تواند مؤلفه تعیین‌کننده‌ای برای طعمه‌یابی پشه‌ها باشد.

پشه پیر و جوان نمی‌شناسد

انسان‌ها در خردسالی و کهنسالی بیشتر از بقیه قربانی نیش پشه‌ها می‌شوند، تنها به این دلیل ساده که افراد در این سنین قدرت تحرک کمتری نسبت به انسان‌ها در سنین دیگر دارند و کمتر از بقیه می‌توانند پشه‌ها را با حرکت دست یا بدن از خود دور کنند.

مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که پشه‌ها قدرت تشخیص سن انسان‌ها را ندارند.

حافظه پشه‌ای

حافظه ضعیف انسانی را به حافظه میگو یا پشه تشبیه می‌کنید ؟ پس بدانید که دانشمندان در پژوهش‌های خود دریافته‌اند که پشه به ویژه پشه ببری، از گونه‌ای حافظه جالب برخوردار است. پشه‌ها عموما بوی بدن انسانی را که حالت دفاعی یا تهاجمی داشته و آنها را از خود رانده، به ذهن می‌سپارند و حتی‌الامکان به طرفش نمی‌روند. یعنی اگر شما پشه‌ای را از خود دور کنید، احتمالا دیگر پیش‌تان برنمی‌گردد. آن که شما می‌گویید سمج است و دست بردار نیست، در واقع پشه دیگری است.

گروه خونی و نیش پشه - پنس

راه های دفع نیش پشه

۱. رنگ لباس

یکی از ابزارهای مهم پشه‌ها برای پیداکردن قربانی‌ها، چشم‌هایشان هستند. چشم‌ها ابزار اصلی پشه‌ها برای پیداکردن طعمه هستند و این تأثیر از ساعات انتهای غروب به بعد چشمگیرتر می‌شود. پوشیدن لباس‌های تیره مثل سیاه و سرمه‌ای و لباس‌های قرمز باعث می‌شود، پشه‌ها راحت‌تر شما را پیدا کنند.

۲. گروه خونی و نیش پشه

خون و شهد دو چیز موردعلاقهٔ پشه‌ها هستند. شهد برای بقای پشه‌های بالغ کافی است، اما پشه‌های ماده برای تولید تخمک به پروتئین‌های موجود در خون ما نیاز دارند. بنابراین جای تعجب ندارد که برخی گروه‌های خونی برای پشه‌ها دلپذیرتر باشند. براساس مطالعات گروه خونی O برای پشه‌ها تقریبا دو برابر جذاب‌تر از گروه خونی A است. از این نظر گروه خونی B در بین این دو گروه خونی قرار می‌گیرد. علاوه‌براین ۸۵٪ افراد ترشحاتی را تولید می‌کنند که نشان می‌دهد چه گروه خونی‌ای دارند. فارغ از نوع گروه خونی پشه‌ها بیشتر جذب این ۸۵٪ می‌شوند.

۳. گاز دی‌اکسید کربن (گازکربنیک)

پشه‌ها می‌توانند بوی گازکربنیک را از تقریبا ۵۰ متری احساس بکنند. گازکربنیک در طی بازدم از دهان و بینی ما خارج می‌شود. هرچه فرد گازکربنیک بیشتری را در طی بازدم به بیرون بدهد، پشه‌ها بیشتر جذب او می‌شوند. معمولا بازدم افراد چاق شدیدتر است. ازجایی‌که گازکربنیک از طریق بینی و دهان ما خارج می‌شود، پشه‌ها بیشتر جذب سر ما می‌شوند. همین امر می‌تواند دلیل چرخیدن آنها دور سر و گوش ما باشد.

۴. گرما و عرق

پشه‌ها می‌توانند قربانی‌شان را بو بکشند. آنها علاوه‌بر گازکربنیک می‌توانند بوی اسید لاکتیک، اسید اوریک، آمونیاک و سایر ترکیبات موجود در عرق را احساس کنند. همچنین آنها از افرادی که دمای بدن بالاتری دارند، بیشتر خوش‌شان می‌آید. بنابراین یک فرد گرم عرق‌کرده برای آنها طعمهٔ خوشمزه‌تری به نظر می‌آید. انجام تمرینات شدید ورزشی موجب افزایش اسید لاکتیک و دمای بدن می‌شود. همچنین عوامل ژنتیک می‌تواند بر میزان تولید اسید اوریک در هر فرد تأثیر گذاشته و آنها را به طعمهٔ جذاب‌تری برای پشه‌ها تبدیل کند.

گروه خونی و نیش پشه - پشه

۵. باکتری‌های موجود در پوست

براساس برخی مطالعات، نوع و مقدار باکتری‌های موجود در پوست می‌تواند نقش مهمی در جذب پشه‌ها داشته باشد. پوست ما محل زندگی انواع باکتری‌هاست و حضور آنها باعث ایجاد بوی خاصی برای پشه‌ها می‌شود. در مطالعه‌ای، شرکت‌کنندگان به دو دسته تقسیم شدند. دسته‌ای از آنها موردعلاقهٔ پشه‌ها بودند، ولی گروه دیگر چندان موردعلاقهٔ پشه نبودند. بررسی‌ها نشان داد که روی پوست دسته موردعلاقهٔ پشه‌ها برخی از انواع باکتری‌ها زندگی می‌کنند که احتمالا باعث جذب پشه‌ها می‌شوند. شاید همین امر بتواند دلیل علاقهٔ پشه‌ها را به پای ما توضیح بدهد. زیرا این نقاط خانهٔ خوبی برای باکتری‌ها هستند.

۶. بارداری

احتمالا تحمل حضور پشه‌ها برای زنان باردار سخت‌تر است، اما متأسفانه براساس شواهد موجود، پشه‌ها زنان باردار را نسبت به سایر زنان ترجیح می‌دهند. براساس مطالعه‌ای در آفریقا، زنان باردار برای پشه‌های ناقل مالاریا دو برابر جذاب‌تر بودند. امکان دارد این امر به‌خاطر افزایش گازکربنیک موجود در بازدم زنان باردار باشد که در اواخر بارداری ۲۱٪ بیشتر از سایر زنان است. همچنین شکم زنان باردار ۱٫۲۶ درجهٔ فارنهایت گرم‌تر از سایر زنان است و پشه‌ها گرمای بدن را دوست دارند.

۷. نوشیدنی الکلی

در مطالعه‌ای مشاهده شد، تنها مصرف ۳۵۰ سی‌سی آبجو می‌تواند پشه‌ها را به‌طور چشمگیری، بیشتر جذب افراد کند. ارتباط دقیق این موضوع با جذب پشه‌ها مشخص نیست، اما دانشمندان احتمال می‌دهند این امر به‌خاطر افزایش میزان اتانول موجود در عرق و افزایش دمای پوست ناشی از مصرف آبجو باشد. بنابراین شاید علت دقیق علاقهٔ پشه‌ها به آبجو مشخص نباشد، ولی مشخص است که مصرف آبجو شما را به طعمهٔ بهتری برای پشه‌ها تبدیل می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید