ماهی کبابی در دسته بندی غذاهای دریایی قرار میگیرد. ماهی کبابی یکی از غذاهای خوشمزه و پر طرفدار می باشد. ماهی کبابی با رسپی های مختلفی طعم دار می شود. ماهی کبابی طرفداران زیادی دارد.

مواد لازم برای ۲ نفر
ماهی قزل آلا ۲ عدد
مواد لازم برای مزه دار کردن به روش اول
لیمو ترش تازه ½ لیمو ترش
سیر ۴ حبه
روغن زیتون ۳ قاشق غذاخوری
ادویه تندوری ۲ قاشق مرباخوری
نمک و پودر آویشن از هر کدام ۱ قاشق مرباخوری
پودر تخم گشنیز و فلفل قرمز از هر کدام ۱ قاشق مرباخوری
پودر پیاز ½ قاشق مرباخوری
مواد لازم برای مزه دار کردن به روش دوم
پیاز ۱ عدد متوسط
سیر ۲ حبه
زعفران دم کرده ۴ قاشق غذاخوری
لیمو ترش تازه ۱ عدد
زردچوبه و پودر آویشن ½ قاشق مرباخوری
دانه فلفل سیاه ۱ قاشق چایخوری
نمک و پودر تخم گشنیز از هر کدام ۱ قاشق مرباخوری
فلفل قرمز ⅓ قاشق مرباخوری

طرز تهیه ماهی کبابی

مرحله اول

برای تهیه ماهی کبابی خوشمزه در ابتدای کار سر ماهی ها را جدا کرده و شکم شان را باز می کنیم، سپس تیغه میانی ماهی را جدا کرده و و هر کدام را به صورت جداگانه درون یک ظرف می گذاریم. حالا روی یک ماهی به صورت پخش نمک می ریزیم.

مرحله دوم تهیه ماهی کبابی

در ادامه ادویه تندوری را به همراه پودر آویشن، پودر تخم گشنیز، فلفل قرمز، روغن زیتون، پودر پیاز و آب لیمو ترش تازه درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس مقداری آب به کاسه اضافه کرده و ادویه ها را به خوبی مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

حالا مخلوط ادویه ها را به صورت پخش روی یک ماهی ریخته و با دست به خوبی ماساژ می دهیم، سپس سیر را به صورت ورقه ای خرد کرده و روی ماهی می چینیم. در ادامه روی ظرف را با سلفون پوشانده و درون یخچال می گذاریم.

مرحله چهارم تهیه ماهی کبابی

در این مرحله ماهی باقی مانده را به صورت دیگر مزه دار می کنیم، برای این منظور زعفران دم کرده را به همراه پیاز خلالی خرد شده روی ماهی ریخته و کمی ماساژ می دهیم، سپس دانه های فلفل را روی ماهی می ریزیم.

مرحله پنجم

در ادامه زردچوبه، نمک، پودر تخم گشنیز، فلفل قرمز، پودر آویشن و آب لیمو ترش تازه را با همدیگر مخلوط کرده و به صورت پخش روی ماهی می ریزیم و پس از ماساژ دادن سیر را به صورت ورقه ای خرد کرده و روی آن می گذاریم.

مرحله ششم تهیه ماهی کبابی

در ادامه مجددا روی ظرف را با سلفون پوشانده و اجازه می دهیم ماهی ها به مدت چهار ساعت درون یخچال استراحت کنند تا مزه دار شوند. پس از گذشت این زمان ماهی ها را روی توری کباب مخصوص ماهی قرار می دهیم.

مرحله هفتم

حالا توری را روی حرارت زغال گذاشته و اجازه می دهیم ماهی ها به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت بماند تا کاملا مغز پخت شوند. پس از گذشت این زمان ماهی های کبابی را به همراه شوید پلو و سیر ترشی سرو می کنیم. نوش جان.

طرز تهیه ماهی کبابی رژیمی بندری

مواد لازم برای تهیه ماهی کبابی بندری برای چهار نفر عبارتند از:

-یک کیلوگرم فیله ماهی

-دو عدد پیاز بزرگ

-سه قاشق غذاخوری روغن مایع ( برای رژیمی بودن می‌توان از روغن زیتون استفاده کرد)

-شش قاشق غذا خوری آبلیموی تازه

-نمک و فلفل قرمز به مقدار مورد نیاز

-زعفران دم شده به مقدار مورد نیاز

طرز تهیه ماهی کبابی بندری به این صورت است که در مرحله اول در یک ظرف مناسب آبلیموی تازه، نمک و فلفل قرمز ، زعفران دم کرده و روغن را ریخته و پیاز را بعد از رنده و آب‌گیری به ظرف اضافه می‌کنیم. مواد موجود در ظرف را به خوبی با هم مخلوط می‌کنیم تا یک مایه یکدست تشکیل شود. در این مرحله ماهی‌ را کاملا تمیز کرده، شسته و خشک می‌کنیم. پس از خشک کردن ماهی آن را درون ظرف قرار می‌دهیم و مایه را به همه‌جای ماهی می‌رسانیم تا ماهی را طعم دار کند.

سپس درب این ظرف را گذاشته و برای مدت زمان یک ساعت داخل یخچال قرار می‌دهیم تا ماهی به خوبی طعم‌دار شود و گوشت ماهی نیز کمی استراحت کند. در مرحله بعد که آخرین مرحله در این دستور پخت ماهی رژیمی است، ذغال‌ها را آماده کنید تا ماهی را دوی آن کبابی کنید. قطعات ماهی طعم دار شده را در توری مخصوص کباب کردن بگذارید و روی ذغال کباب کنید. می‌تواتید ماهی کبابی رژیمی خود را با سبزیجات مورد علاقه خود میل کنید تا وعده‌‌ی غذایی کاملا رژیمی و سالم داشته باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید