چگونه شغل مناسب خود را انتخاب کنیم؟ راه های زیادی برای پیدا کردن شغل مناسب وجود دارد که بستگی به ما دارد تا در زندگی مان به دنبال یادگیری و یا کدام یک از علایقمان رفته باشیم و توانسته باشیم تا در آن مهارت کسب نماییم.

شغل مناسب

تحقیقات نشان داده است، مهم‌ترین عامل رضایت شغلی، ارتباط موثر با همکارها و کارفرما، تنوع وظایف و امنیت شغلی است. برای داشتن شغل مناسب از «توانایی‌های فردیتان» استفاده کنید؛ آن خصوصیاتی که شما در آنها بهترین هستید و استعدادهایی که شما را از بقیه جدا می‌کنند. این کار حتی باعث کاهش استرس شما می‌شود. افرادی که بیشتر ساعت روز را صرف استفاده از توانایی‌هایشان می‌کنند تا کارشان را به بهترین شکل انجام دهند، احتمالا کمتر مسائلی مثل نگرانی، استرس، خشم، ناراحتی و یا درد فیزیکی… را تجربه می‌کنند. برای داشتن شغل مناسب باید در جایی باشید که با شما مانند یک همکار رفتار شود نه مثل زیردست.

یادگیری چیزهای جدید و جالب در طول روز نیازِ روانی مهمی است و یکی از رایج‌ترین ویژگی‌هایی است که همه افراد سالم در اجتماع این نیاز روانی را دارند. یک عامل مهم در محیط کاری سالم این است که مانند همکار و نه زیردست با کارمندان رفتار شود، برای بازدهی و مشغولیت بیشتر کارمندان و همچنین سلامت روحی و جسمی آن‌ها شرایط مناسبی فراهم شود.

بیشتر از آنکه رضایت شغلی باعث شادی شود، شادی باعث رضایت شغلی می‌شود (کارفرماها نیز باید سعی کنند کارمندانشان را شادتر کنند: کارمندان شاد باعث پیشرفت شرکت و درآمدزایی می‌شوند). اگر واقعا ناامید هستید بهتر است یکبار دیگر درباره شرایطتان فکر کنید. تحقیقات در نشریه گالوپ نشان داده است: افراد بیکار از کسانی که کار کسل‌کننده دارند، شادتر هستند.

کارگران آمریکایی که از نظر احساسی با کار و محیط کارشان ارتباط برقرار نمی‌کنند بسیار فقیرانه‌تر از افراد بیکار زندگی می‌کنند. درمقایسه با ۴۸٪ افراد بیکار، ۴۲٪ از این کارگران در زندگیشان پیشرفت می‌کنند. از طرف دیگر ۷۱٪ از کارگرانی که با کار و محیط کارشان ارتباط عاطفی برقرار می‌کنند و مشتاق انجام دادن کارشان هستند، در زندگیشان پیشرفت می‌کنند.

فهرست محتوا نمایش

مراحل پیدا کردن شغل مناسب

اگر قرار باشد لیستی از کارهایی که واقعا دوست داریم، بنویسیم، جستجوی شغل هیچ وقت در این لیست قرار نخواهد گرفت. درحالی که تعداد زیادی از انسان ها از شغلی که انجام میدهند لذت می برند، اما هیچ کس از جستجوی شغل لذت نمی‌برد.

واقعیت این است که فرایند جستجوی شغل با دشواری‌های مختلفی همراه است. اگر با این دشواری‌ها آشنا شوید و بتوانید آن‌ها را کنترل کنید، می‌توانید این فرایند را برای خودتان راحت‌تر کرده و به نتایج مناسب‌تر و متعاقب آن به شغل بهتری دست بیابید. ممکن است فرایند استخدام در هر شرکتی متفاوت باشد؛ با این حال، از متداول‌ترین مراحل آن لیستی آماده کرده‌ایم:

شبکه‌سازی برای پیدا کردن شغل مناسب

یکی از نکاتی که در همین اول راه باید بدانید این است که برای بسیاری از مشاغل، آگهی داده نمی‌شود! بنابراین اگر حرفه شما هم در این دسته قرار دارد، بهتر است وقت خود را برای مطالعه آگهی‌ روزنامه‌ها تلف نکنید! در بازار شغلی نهان، باید تلاش کنید تا خود را به شغل مورد نظرتان نزدیک و نزدیک‌تر کنید.

یکی از راه‌های نزدیک شدن به چنین مشاغلی، شبکه‌سازی و برقراری ارتباط با کسانی است که در آن حوزه فعالیت دارند. این نکته را به یاد داشته باشید که لازم نیست افراد شبکه شما صاحب کسب و کار خاصی باشند، بلکه صرفا مرتبط بودن با شغل مورد نظر، کافی است. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که اطرافیان شما فرصت‌های شغلی زیادی می‌شناسند، اما نمی‌دانند که به دنبال استخدام هستید و به همین دلیل چیزی نمی‌گویند! بنابراین اولین گام جهت دستیابی به یک فرصت شغلی، این است که با افراد بانفوذ ارتباط برقرار کنید و موضوع پیدا کردن شغل را با آن‌ها در میان بگذارید.

آغاز کردن جست‌و‌جو برای پیدا کردن شغل مناسب

لحظه‌ای که می‌فهمید باید در جستجوی شغل باشید، چه غیر منتظره باشد، چه خودتان تصمیم گرفته باشید، یکی از لحظات سخت و دشوار زندگی است. هنوز نمی‌دانید چه چیزی در انتظار شماست و این موضوع دلهره‌آور است. انگار که سفری را شروع کرده‌اید که نمی‌دانید چقدر طول می‌کشد و به کجا خواهد انجامید. اما این موضوع هنگامی که شما بتوانید کنترل موقعیت را به دست بگیرید و برای آن برنامه بریزید، حل خواهد شد.

 قبل از هر چیزی بپذیرید که احساس نگرانی شما طبیعی است. همه انسان‌هایی که در موقعیت شما قرار دارند دارای احساسات مشابهی هستند. به یاد داشته باشید که این دوره می‌تواند زمانی برای خودشناسی بیشتر و در نتیجه رشد فردی و حرفه‌ای باشد. مرحله مهم بعدی این است که بر مبنای نوع کاری که به دنبال آن هستید حتما سعی کنید برنامه ریزی داشته باشید و با نقشه جلو بروید.

شغل

آماده کردن رزومه برای پیدا کردن شغل مناسب

اگر از ۱۰۰ نفر از اطرافیانتان بخواهید ۵ کاری که دوست دارند انجام بدهند را نام ببرند، به احتمال خیلی زیاد نوشتن رزومه کاری اصلا در انتخاب‌های آ‌ن‌ها وجود ندارد. اما این فرایند آنقدرها هم که ما فکر می‌کنیم، دشوار نیست به شرطی که قبل از هرچیز بفهمیم قرار نیست زندگی نامه خودمان را بنویسیم یا شغل فعلی یا قبلی خود را توصیف کنیم. اما شیوه درست چیست؟

در تهیه‌ی رزومه به نکات زیر توجه کنید:

 • کوتاه و مختصر بنویسید. شما می‌خواهید که مدیر استخدام به‌سرعت صلاحیت‌هایتان را ببیند. رزومه‌تان نباید بیش‌تر از ۱ یا ۲ صفحه باشد؛ در عین حال، مطمئن شوید که واضح و خواناست؛
 • مخاطبان هدفتان را پیدا کنید. رزومه‌تان را با توجه به موقعیتی تنظیم کنید که برایش درخواست می‌دهید. اگر مهارت و سابقه‌ی بالایی دارید، فقط موارد مربوط به شغل را ذکر کنید؛
 • بیانیه‌ی کوتاهی را به رزومه اضافه کنید. رزومه‌تان را با ۱ یا ۲ جمله که شایستگی شما را برای موقعیت شغلی مربوط خلاصه می‌کنند، آغاز کنید. تجربیات و مهارت‌های خود را به طور خلاصه بیان کنید تا مدیر استخدام در یک نگاه متوجه شایستگی شما شود.

کشف استعداد

می‎دانیم که جمله “استعدادهات رو کشف کن و دنبال اون‎ها برو” بسیار کلیشه‌‌ای و آزار دهنده است. متأسفانه بارها این جمله را شنیده‌ایم اما هیچ کس راه کشف آن را به ما نگفته است! حقیقت این است که کشف استعداد، فرایندی پیچیده، زمان‎بر و در عین حال، گامی اساسی برای رسیدن به شغل دلخواه است.

در همین راستا، برای کشف استعدادهای خود کافی است چند کار ساده زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا کارهای مورد علاقه خود را بنویسید. هیچ محدودیتی در این مرحله ندارید. حتی اگر به ۵۰ شغل علاقه دارید همه آن‌ها را بنویسید. حال باید بفهمید که در کدام یک از این مشاغل مستعد هستید و نسبت به سایر کارها، آن را راحت‌‌تر و دقیق‌‌تر انجام می‌‎دهید.
 2. آیا در میان کارهای لیست شده، شغلی را قبلا انجام داده‌اید و در آن بهتر از سایرین عمل کرده‌اید؟ بدون تردید این کار، یکی از همان استعدادهای کشف نشده شما است.
 3. کمک گرفتن از آزمون‌های روان سنجی و شخصیت شناسی مثل هالند، MBTI، دیسک و… این آزمون‌ها را در کنار یک مشاور شغلی انجام دهید چرا که تفسیر نتایج این تست‌‌ها نیازمند برخورداری از دانش کافی و تسلط بر مسائل روانشناسی است.
 4. در جایی ساکت و آرام، چند دقیقه به کودکی خود فکر کنید. بابت کدام کارها تشویق می‎شدید؟ چه بازی‌هایی را دوست داشتید؟ در آن زمان سعی می‌‌کردید شبیه کدام یک از شغل‌‌هایی که می‎شناختید، باشید؟ دوران کودکی به دلیل دوری از هیاهوی موقعیت اجتماعی، شهرت، قدرت و… زمان بسیار مناسبی برای کشف ناشناخته‌‌های روان به شمار می‌آید.
 5. اگر بین چند گزینه شغلی مردد هستید، تجربه کسب کنید. باور داشته باشید که تجربه، یک معلم بی‎نظیر برای همه ما است. تا هنگامی که در خانه بنشینید و تنها به دنیال کشف استعداد باشید، هیچ اتفاق مثبتی نمی‎افتد. باید ترس خود را کنار گذاشته و وارد عرصه‌‌های مورد علاقه خود شوید تا در نهایت، بفهمید در چه کاری خوب ظاهر می‎شوید.

انتخاب شغل مورد علاقه

تمرکز بر روی نقاط قوت برای پیداکردن شغل مناسب

به منظور دستیابی به بهترین شغل ممکن، بهتر است در ابتدا خاطرتان بابت توانایی‌هایی که دارید، آسوده شود. به همین دلیل، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دستیابی به یک جایگاه شغلی مناسب، این است که نقاط قوتتان را شناسایی و تقویت کنید. در بسیاری از موارد پیش آمده که فرد پس از جستجوهای فراوان شغل مناسب خود را پیدا کرده، اما به دلیل نداشتن مهارت کافی در کار، قادر به ادامه مسیر نبوده و مجبور به انصراف شده است. بنابراین یکی از مراحل اولیه شاغل شدن، تقویت مهارت‌ها و کسب آمادگی لازم در تخصصمان است.

داشتن اهداف شغلی روشن

مطمئنا این جمله معروف را بسیار شنیده‌اید: “برای کشتی‌ای که نمی‌داند به کجا می‌رود ، باد موافق معنا ندارد” بنابراین، بی هدف بودن هیچ گاه شما را به مقصد نمی‌رساند. کافی است اهداف خود را از کار کردن و داشتن شغل بنویسید. سپس، یادداشت کنید که در شغل مورد علاقه خود قرار است چه مسیری را پشت سر بگذارید. اینجا است که مسیر، واضح شده و با ذهنی دور از تشویش، در همان مسیر شغلی گام برمی‌‌دارید.

اگر مشخص کنید که قرار است کدام مسیر شغلی را طی کنید، دیگر سراغ فرصت‌های شغلی نامرتبط نمی‌روید. یعنی اگر به تدریس زیان انگلیسی علاقمند هستید، دیگر سراغ آگهی‌‌ها و پیشنهادات شغلی مترجمی زبان نمی‌‌روید و اینگونه عمر خود را در مسیرهای دیگر، هدر نمی‌دهید.

متأسفانه اکثر افراد جویای کار، هر روز برای ده‌‌ها فرصت شغلی مختلف مثل کارمند اداری، مدرس، بازاریاب و… درخواست استخدام داده و این کار، یک اشتباه بسیار بزرگ است که در نهایت، نتیجه‌ای جز اتلاف وقت و دور شدن از خواسته‌ها ندارد.

 آماده کردن کاور لتر برای پیدا کردن شغل مناسب

در این مرحله از فرایند پیدا کردن شغل بهتر است بدانید که برخی از مدیران استخدام از شما درخواست می‌کنند که کاور لتری را همراه با رزومه‌تان ارسال کنید. کاور لتر سندی تک‌صفحه‌ای شامل خلاصه‌ای از مطالب رزومه است که همراه با رزومه ارائه می‌شود.

اگر می‌خواهید کاور لتر را ارائه دهید، حتما موارد زیر را رعایت کنید:

 • خودتان را معرفی کنید. در یک پاراگراف مختصر نامتان، شغلی که متقاضی آن هستید و آن‌چه را که درباره‌ی نقش و شرکت توجه شما را جلب می‌کند، بازگو کنید؛
 • درباره‌ی مهارت‌هایتان صحبت کنید. مهارت‌ها و صلاحیت‌هایی را که شما را شایسته‌ی موقعیت شغلی می‌کنند، در رزومه‌تان ذکر کنید. این امر به تقویت صلاحیت شما برای به دست آوردن این شغل کمک می‌کند؛
 • ماجرایی را تعریف کنید. تجربه یا پروژه‌ای را که نشان‌دهنده‌ی صلاحیت منحصر‌به‌فرد شما برای موقعیت مورد‌نظر است، تعریف کنید.

به یاد داشته‌باشید فقط در صورتی کاور لتر ارسال کنید که در آگهی شغلی درخواست کرده‌باشند یا فرم درخواست آنلاین به شما امکان دهد کاورلتر را ضمیمه کنید.

شغل های مختلف

ارسال درخواست شغلی

در اعلانیه‌ی شغلی باید موارد لازم برای ارسال درخواست را ذکر کنید. در صورت استفاده از فرم آنلاین، قسمت‌های لازم را پر کنید و رزومه را طبق دستور ضمیمه کنید. فقط در صورت نیاز کاور لترتان را ارسال کنید.

در صورت درخواست از طریق ایمیل، نام و عنوان شغلی موردتقاضا را در بخش موضوع (subject) ایمیل بنویسید و رزومه را ضمیمه کنید. در صورت نیاز به کاور لتر، آن را همراه با رزومه ضمیمه کنید یا از خود ایمیل به عنوان کاور لتر استفاده کنید.

هم‌چنین، می‌توانید از یک صفحه‌ی گسترده (spreadsheet) برای پیگیری درخواست‌های ارسالی‌تان استفاده کنید. در صفحه‌ی گسترده عنوان شغل، نام شرکت، اطلاعات تماس مدیر استخدام، تاریخ ارسال درخواست و وضعیت درخواست را بنویسید.

آمادگی برای مصاحبه برای پیدا کردن شغل مناسب

اگر درخواستی برای مصاحبه دریافت کنید، یعنی مدیر استخدام شما را به عنوان یکی از متقاضیان تأییدصلاحیت‌شده برای آن موقعیت شغلی انتخاب کرده‌است. این مصاحبه به مدیر استخدام کمک می‌کند تا دریابد که آیا شما فرد درستی برای این موقعیت هستید یا خیر. تعداد مصاحبه‌هایی که انجام می‌شود، به تعداد متقاضیان و ماهیت موقعیت شغلی بستگی دارد؛ هم‌چنین، ممکن است که قبل از مصاحبه‌ی حضوری، مصاحبه‌ی تلفنی داشته‌باشید.

در ادامه نکاتی را به منظور آماده‌سازی شما برای مصاحبه و پیدا کردن شغل مورد نظرتان آورده‌ایم:

اطلاعات لازم را به دست بیاورید

ممکن است شما هنگام پیدا کردن شغل اطلاعات کمی را درمورد شرکت به دست آورده‌باشید. حالا باید کمی دقیق‌تر بررسی کنید. شرکت را در فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی پیدا کنید تا اطلاعاتی را بیابید که در طول مصاحبه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این کار به شما فرصتی می‌دهد تا با فرهنگ شرکت بیش‌تر آشنا شوید و دریابید که فضای شرکت برایتان مناسب است یا خیر.

برای سؤالات رفتاری آماده باشید

احتمال دارد که درباره‌ی نحوه‌ی برخورد‌تان با چالش‌های شغلی در گذشته از شما سؤال کنند. پاسخ شما به مدیر استخدام نشان می‌دهد که ممکن است در شرایط مشابه در آینده چه واکنشی نشان دهید. می‌توانید از روش استار (STAR) برای آماده کردن پاسخ‌ها استفاده کنید.

سؤالات رایج رفتاری شامل «یکی از اهدافی را که به آن دست یافته‌اید، مثال بزنید و بگویید که چگونه به آن رسیدید» یا «یکی از دفعاتی را که اشتباهی را مرتکب شدید و نحوه‌ی حل کردن آن را برایم تعریف کنید» و سؤالاتی از این قبیل هستند.

شغل مورد علاقه

برای موفقیت لباس بپوشید

قبل از مصاحبه از پوشش متداول آن سازمان اطلاع پیدا کنید. از کسی که مصاحبه‌ی شما را برنامه‌ریزی کرده‌است بپرسید یا در وب‌سایت و صفحات رسانه‌های اجتماعی شرکت جست‌و‌جو کنید. اگر مردد هستید، لباس محافظه‌کارانه‌ای بپوشید. آن را از شب قبل انتخاب کنید و بررسی کنید که بدون چین‌و‌چروک و تمیز باشد.

با همه محترمانه برخورد کنید

وقتی برای مصاحبه در محل حاضر می‌شوید، با همه‌ی افراد طوری برخورد کنید که انگار در استخدام شما تأثیر دارند. این گزینه شامل مسئول میز پذیرش و افرادی که با شما سوار آسانسور می‌شوند نیز می‌شود. همه‌ی مدیران استخدام به دنبال ویژگی ادب در متقاضیان هستند.

پیگیری‌کردن را فراموش نکنید

پیگیری رمز موفقیت در پیدا کردن شغل و موقعیت مناسب است. پس از انجام مصاحبه حتما ایمیلی را برای پیگیری ارسال کنید. از مصاحبه‌گر برای وقتی که به ملاقات با شما اختصاص داده‌است، تشکر کنید و علاقه‌تان را به موقعیت شغلی بیان کنید.

بررسی سوابق برای پیدا کردن شغل مناسب

در این زمان شرکت ممکن است بررسی‌های سوءپیشینه و بررسی صحت معرف‌ها را انجام دهد. مطمئن شوید افرادی که در لیست معرف ها در رزومه قرار داده‌اید، افرادی هستند که درباره‌ی شما به‌خوبی صحبت می‌کنند و اطلاعات تماسشان به‌روز است؛ هم‌چنین، ممکن است مدیر سوابق تحصیلی و سایر اطلاعاتی را که درباره‌ی خودتان ارائه دادید، بررسی کند.

اگر اطلاعات رسانه‌های اجتماعی‌ خود را در رزومه‌ آورده‌اید، انتظار داشته‌باشید که مدیر استخدام از آن سایت‌ها بازدید کند. مدیر استخدام به دنبال یافتن ثبات شخصیت شما در فضای مجازی و مصاحبه‌هاست.

 رد شدن

ممکن است در فرایند جستجوی کار بارها به شما گفته شود: متاسفیم نمی‌توانیم با شما همکاری کنیم. رد شدن همیشه دردناک است مخصوصا اگر به گرفتن شغلی امیدوار باشید و معتقد باشید می‌توانید در آن زمینه عالی باشید.

دقت کنید، شما هیچ وقت واقعا نمی‌دانید با چه کسی مواجه هستید یا چه ارزش‌های برای آنها مهم است، پس اگر در جلسه مصاحبه‌ای رد شدید زیاد نگران نباشید. آنچه که مهم است این است که بعد از جلسه مصاحبه سعی کنید کل فرایند مصاحبه را به یاد بیاورید و اگر اشتباهاتی داشتید به خاطر بسپارید. این کار را می‌توانید با تعریف جلسه مصاحبه برای یک فرد متخصص یا حتی یک دوست انجام بدهید. این کار به شما کمک می‌کند که اگر اشتباهاتی داشتید و خودتان نمی‌دانستید، برای شما این اشتباهات روشن شود.

اگر در مصاحبه‌ی شغلی رد شدید نباید اعتماد به‌ نفس خود را از‌دست بدهید. وقتی شما خودتان را کم ارزش بدانید، غیر منطقی خواهد بود اگر انتظار داشته باشید مصاحبه‌گر شما را با ارزش بداند. مواظب باشید؛ چون امکان دارد در فرایند جستجوی کار شما با سختی‌های زیادی مواجه شده باشید و این سختی‌ها شما را نسبت به خودتان بدبین کرده باشد. همیشه اتفاق های خوب زمانی می‌افتد که انتظار نداریم. پس همیشه در مورد خودتان مثبت فکر کنید و مطمئن باشید خوشبختی همین نزدیکی است.

معیار های انتخاب شغل

دریافت پیشنهاد شغلی

به طور معمول، پیشنهاد شغلی را از طریق تلفن یا ایمیل دریافت خواهید کرد. اگر پیشنهاد شغلی را از طریق تلفن دریافت کردید، به دنبال آن منتظر ایمیلی باشید که شامل خلاصه‌ای از جزئیات پیشنهاد شغلی است. این ایمیل شامل میزان حقوق، تاریخ شروع به کار و اطلاعاتی مربوط به بسته‌ی مزایای شرکت است. لازم نیست پیشنهاد را به‌سرعت بپذیرید. در صورت تمایل می‌توانید ایمیل را با یک پیشنهاد متقابل پاسخ دهید یا پیش از پذیرفتن یا رد کردن پیشنهاد، درمورد حقوق مذاکره کنید.

برنامه ریزی شغلی برای پیدا کردن شغل مناسب

در تعیین شغل و حرفه، عوامل زیادی وجود دارد که خارج از کنترل شما هستند؛ به‌عنوان مثال روند جهانی اقتصاد، انتخابات سیاسی و تغییرات فناوری نمونه‌های کمی از این عوامل هستند. بنابراین خیلی خوش‌بین و امیدوار نباشید که می‌توانید مسیر حرفه‌ای را صرفا خودتان تعیین کنید.

البته این بدان معنی نیست که هیچ کاری از شما ساخته نیست، می‌توانید احتمال موفقیت خودتان را با نزدیک‌تر ساختن ذهنیت مناسب به شغل خود افزایش دهید؛ به این معنی که فرایند مستمر برنامه‌ریزی شغلی را به طور فعالانه مدیریت کنید. در هر مرحله از مسیر شغلی نیز باید از خودتان این سؤال را بپرسید: «با انجام چه کارهایی می‌توانم فرصت‌های شغلی خود را در آینده بیشتر کنم؟».

دانشی را کسب کنید که بتوانید به دیگران نیز انتقال دهید

این فرایند از انتخاب‌های شما در دوران تحصیل شروع می‌شود. در دوران آموزش، باید مهارت‌های لازم و تخصص‌های مورد نیاز برای موفقیت در شغل های آینده خود را کسب کنید. به این معنی که باید در مورد دوره‌های آموزشی، انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید، مثلا مهارت نوشتن، تحلیل‌های دشوار و پیچیده و مهارت‌های محاسباتی و…

وقتی که دوره آموزشی رسمی خودتان را به پایان رساندید، به دنبال شغل‌هایی باشید که بتوانید دانش قابل‌انتقال خودتان را بیشتر گسترش دهید تا به پیدا‌ کردن شغل بعدی‌تان کمک کند. به‌عنوان مثال اگر شغل شما اجاره‌دادن هواپیمای مسافرتی و شخصی است. با گذشت چند سال مهارت زیادی را در این زمینه کسب می کنید. اما این تخصص محدود ممکن است در شغل‌های دیگر کارایی نداشته باشد. در عوض، اگر شما مهارت برنامه‌نویسی نرم‌افزار داشته باشید، با گزینه‌های شغلی بیشتری در آگهی‌های استخدام برنامه نویس مواجه می شوید.

کسب تجربه بیشتر و فراتر از شغل، یکی دیگر از روش‌های دانش قابل‌انتقال است. شما نیز می‌توانید توجه بیشتر کارفرمایان را با داشتن پیش‌زمینه در سازمان‌های مختلف به خود جلب کنید. برای مثال، شرکت‌های تجاری نسبت به جذب شما در صورتی که تمام سال‌های کاری خود را در شرکت‌های دولتی صرف کرده باشید، دغدغه خواهند داشت. در سطح بالای مدیریت نیز ممکن است شرکت‌های که به‌صورت دولتی اداره می‌شوند، نسبت به جذب مدیر ارشدی که صرفا تجربه شرکت‌های خصوصی را دارد، هراس داشته باشند. زیرا به زعم آنها ممکن است این مدیر نتواند خود را با فشارهای ناشی از ذی‌نفعان عمومی و قوانین اوراق بهادار و بورس دولتی تطبیق دهد.

هنگام تهیه رزومه از کلمات معمولی و عامیانه استفاده نکنید.

وقتی رزومه خودرا مینویسید، نباید از لحنی استفاده کنید که شما را مثل سایر افراد نشان می دهد. یعنی از اصطلاحات رایج و تکراری « مثل با انگیزه، خلاق، پویا » و عبارات کلیشه ای « مثل دقیق و جزء گرا، پایبند بکار تیمی، مهارت های ارتباطی عالی » پرهیز کنید. همچنین عباراتی چون “منابع و مدارک درصورت درخواست شما ارائه میشوند” جملات زائدی هستند که فقط فضا را اشغال میکنند و نیازی نیست که در رزومه نوشته شوند. بد نیست اگر در انتها یک‌بار رزومه را از انتها به ابتدا بخوانید تا اگر خطایی بود آنرا اصلاح کنید و وقتی کار پایان یافت می توانید آنرا روی RezScore اجرا کنید تا درصورت امکان آنرا بهینه کند.

در سایت های کاریابی غیررسمی و مرتبط با یک شغل خاص نیز به جست‌وجو بپردازید.

اگر جای خاصی را برای کار کردن مدنظر ندارید، میتوانید به جستجوی در چندین گزینه بپردازید. اما اگر برای اینکار سراغ سایت های محبوب مثل Monster و Craiglist بروید، به دنبال سوزنی در کاهدانی خواهید بود. این بدان معنا نیست که این سایت‌ها شغل مناسبی در جاهای مختلف ندارند، اما در خیل عظیمی از موقعیت های نامطلوب پیشنهاد شده سر در گم خواهید شد تا شاید بتوانید گزینه مورد نظرتان را بیابید.

بجای روش سنتی، یک سایت غیررسمی چون OneDayOneJob.com را امتحان کنید، که پیشنهاداتی رابه صورت روزانه بشما ایمیل میکند. SimplyHired به ظاهر یک سایت کاریابی استاندارد است، اما فهرست هایی رابه طور مستقیم از وبسایت کمپانی‌ها تهیه میکند. TweetMyJobs کار جست‌وجو را برای شما ساده تر میکند. کافی است بگویید چه نوع کاری میخواهید تا گزینه های مختلف رابه محض یافتن برای شما SMS، توییت و یا ایمیل کند.

حتی اگر چند سالی است که از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید، شاید بدتان نیاید به فهرست مشاغلی که به فارغ التحصیلان جدید ارائه شده نگاهی بیاندازید. حتی اگر احساس کنید بهتر از این مشاغل حق شماست، از این طریق میتوانید بفهمید کدام کمپانی‌ها به دانش آموختگان دانشگاه شما علاقه بیشتری نشان می دهند. می توانید برای موقعیت های بهتر نیز به سایت کمپانی مراجعه کنید و برای انها درخواست ارسال کنید.

انتخاب شغل

بجای جستجوی موقعیت و رتبه کاری بهتر است به دنبال کمپانی بهتری باشید تا شغل بهتری داشته باشید.

داشتن شغل عالی فقط به معنای لذت بردن از انجام آن نیست، بلکه محیط کاری مناسب نیز بسیار مهم است. یعنی باید به دنبال کمپانی هایی باشید که سابقه مقبولی در رفتار با کارکنانشان دارند. نیازی نیست درخواست کار به گوگل بدهید، شما میتوانید به دنبال شرکت هایی باشید که مزایای زیادی دارند. برای اینکار کمی تحقیق نیاز است. همه ی کاری که باید بکنید این است که با آن ها تماس بگیرید و سعی کنید با همه ی کارکنان صحبت کنید. به آن ها بگویید “من قصد دارم به شرکتی که شما در آن کار میکنید درخواست کار بدهم اما قبل ازآن مایلم درباره کار کردن در آنجا بیشتر بدانم.

ممنون میشوم اگر بگویید کار کردن در آنجا چگونه است.” اکثر افراد از به اشتراک گذاشتن نظراتشان خوشحال میشوند و اگر سرشان شلوغ بود می توانید در وقت دیگری با آن ها تماس بگیرید.

اگر شرایط بنظر خوب بود، هنگام دادن درخواست کار میتوانید روی دوستی که در آنجا پیدا کرده‌اید برای کمک حساب کنید. در واقع با یک تیر دو نشان زده اید. اگر شرایط آن ‌طور که دوست دارید پیش نرفت، Glassdoor یک منبع آنلاین است که تجارب افراد را درباره کمپانی های مختلف در اختیار شما قرار میدهد.

زبان اندام را یاد بگیرید تا گفت و گو موفق تری داشته باشید

فراگیری زبان بدن در تعداد زیادی از موقعیت‌ها کاربرد دارد، اما شناخت نشانه‌هایی که شما ابراز می کنید و نشانه‌هایی که از دیگران دریافت میکنید؛ می تواند دریک گفت و گو کاری فوق العاده موثر باشد. این موضوع موجب میشود در برخورد اول که بسیار تاثیر گذار است بتوانید جذاب‌تر و مقبول‌تر باشید. مهمترین کار پرهیز از زبان اندام منفی است. باید از تیک‌های عصبی مثل لمس مداوم صورت یا تکان دادن پا پرهیز کنید. همچنین نباید هنگام نشستن قوز کنید. در کل باید هدفتان این باشد که بسیار آسان اما حرفه ای بنظر برسید. اگر این توانایی را دارید، موقعیت بهتری در انتظار شماست.

سخن پایانی

امروزه پیدا کردن شغل مناسب، یکی از دغدغه‌هایی است که هر جوانی با آن روبرو می‌شود. البته علاوه بر جوانان، افرادی که به هر دلیل شغل قبلی خود را ترک کرده‌اند نیز با آن مواجه هستند. در دنیای امروز و باتوجه به پیشرفت فضای دیجیتال، پیدا کردن شغل مناسب بسیار راحت‌تر از گذشته شده است. در این مقاله، سعی بر آن داشتیم موثرترین راه‌هایی که منجر به پیدا کردن شغل می‌شوند را معرفی کنیم تا راحت‌تر به آنچه که می‌خواهید برسید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید