برنامه ریزی روزانه شما را از آشفتگی در انجام کار هایتان نجات میدهد. اگر برنامه ریزی دقیقی نداشته باشید نمیتوانید از پس کار های روزانه تان برآیید. و انجام کار ها طبق برنامه ریزی تان انگیزه ی زیادی برای ادامه به شما میدهد. تمام افراد موفق دنیا برنامه ریزی داشته اند. شما نیز اگر فقط یکبار این کار را نجام دهید قطعا تحول را در زندگی تان حس خواهید کرد.استراتژی برانامه ریزی

فهرست محتوا نمایش

برنامه ریزی روزانه چیست؟

برنامه ریزی روزانه زمان‌بندی هر روز به منظور ارائه‌ی بهترین خدمت شماست. این کار به بررسی آ‌ن‌چه می‌خواهید انجام دهید، آن‌چه باید انجام دهید و زمان انجام آن‌ها می‌پردازد و مجموعه‌ی این موارد با هم برنامه روزانه شما را شکل می‌دهند.

به عبارت دیگر، تعریف رسمی برنامه ریزی روزانه همان برنامه ریزی کردن برای هر روز خواهد بود که ترکیبی است از:

 • اولویت‌بندی؛
 • تنظیم تقویم؛
 • مدیریت وظایف.

تمام این موارد جهت اطمینان از این‌ است که هر روز بیش‌ترین بهره را از زمان خود می‌برید. در صورتی که درست انجام شود، خواهید دید که روزهای شما به طرزی باورنکردنی‌ پربازده هستند و گام‌های بلندی را در جهت اهدافتان برداشته‌اید؛

اما اگر برنامه ریزی روزانه شما به طور اشتباه انجام شود، احساس گیر افتادن خواهید کرد؛ مثل این‌ است که درون یک چرخه حرکت کنید، بدون این‌که به مقصدی برسید.

احساس گیر افتادن هرگز جالب نخواهد بود؛ به همین دلیل، هدف از این مطلب نشان دادن روش صحیح برنامه ریزی روزانه است. به این ترتیب، وقتی هر شب به خواب می‌روید متوجه خواهید شد که در طول روز زمانتان را عاقلانه صرف کرده‌اید.

اهمیت برنامه ریزی روزانه

برنامه ریزی روزانه بسیار مهم است. همان طور که در بالا اشاره شد، این‌که کار را به‌درستی انجام دهید، به شما این امکان را می‌دهد که از هر روزتان بهره‌ی بیش‌تری ببرید؛ با گذشت زمان، احساس بهره وری بیش‌تری خواهید کرد و احتمالا حجم کارهایی که انجام خواهید داد، نسبت به روزهایی که بدون برنامه‌ریزی گذرانده‌اید، زیادتر می‌شود. با داشتن برنامه ای منظم و منسجم به‌خوبی برای کار آماده خواهید بود و حتی ۱ ساعت را به بطالت نمی‌گذرانید و سعی می‌کنید مسائل را کشف کنید، زیرا از قبل برنامه‌ی کارهایی را که باید به اتمام برسانید، در دست خواهید داشت و آماده‌ی حرکت به سوی اهداف روزانه‌ی خود خواهید بود؛

اما این نوع برنامه‌ریزی فقط زمان‌بندی هرروزه را پوشش می‌دهد.

زمانی که به طور کلی و جامع به موضوع نگاه می‌کنید، برنامه ریزی روزانه بیش‌تر اهمیت پیدا می‌کند، زیرا در درازمدت بهره‌وری روزانه‌ی بیش‌تری حاصل می‌شود.

تلاش‌های شما چندین برابر می‌شوند تا زمانی که به اهدافتان و در نتیجه به زندگی ایدئال خود (زودتر از همیشه) برسید. علت این است که شما از زمانتان به طور مؤثرتری استفاده می‌کنید.

در واقع، این به معنای تسلط شما در هر استعدادی مانند بهره‌وری، مدیریت زمان و هدفگذاری است. در پس این موارد، هدف اصلی این است که زمانتان را مدیریت کنید و به زندگی ایدئال خود دست یابید؛

بنابراین، برنامه ریزی روزانه را به ‌عنوان ابزاری برای تحقق اهدافتان در نظر داشته‌باشید.

فواید برنامه ریزی روزانه

عادات روزمره‌ی افراد موفق و شناخته‌شده اغلب مورد بررسی قرار می‌گیرند و سایر افراد از آن‌ها پیروی می‌کنند. کتاب‌های بسیاری درمورد روش‌های برنامه ریزی روزانه تألیف شده‌اند که به طور گسترده مورد استفاده‌ی عموم قرار می‌گیرند؛ بنابراین، باور مشترکی وجود دارد که آن‌چه روزانه انجام می‌دهیم، تأثیر مستقیمی بر موفقیتمان دارد.دفتر برنامه ریزیدر ادامه، دلایل مهم و مفید بودن برنامه ریزی روزانه را ذکر کرده‌ایم:

کارهای مهم را انجام ‌می‌دهید

همیشه در برنامه ریزی روزانه وظیفه‌ای را که برایم مهم‌تر است، به عنوان اولین کار قرار می‌دهم. این بدین معناست که پیش از هر چیزی، روی اهداف و اولویت‌هایم متمرکز هستم. اگر این کار را انجام ندهم، از انجام وظایف بی‌پایان هرروزه‌ام (پاسخ دادن به تأمین‌کنندگان، توسعه‌ی محصول، مدیریت موجودی کالا، پشتیبانی مشتری و منابع مالی کسب‌وکار) بازمی‌مانم. تمام این موارد برای پیشبرد کسب‌وکارم بسیار مهم هستند؛ هم‌چنین، بسیار مشتاقم که برای رشد و توسعه‌ی کسب‌وکارم گام بردارم و اگر نسبت به چگونگی گذران وقتم حساس نباشم، وظایف روزمره تمام وقتم را می‌گیرند و دیگر زمانی برای انجام فعالیت‌هایی در جهت توسعه‌ی شغلی باقی نخواهد ماند.

به همین ترتیب، در زندگی شخصی هدفم این است که وقت بیش‌تری را با اعضای خانواده‌ام بگذرانم. من این زمان را در پایان روز کاری‌ خود برنامه ریزی می‌کنم و هم‌چنین برایم مهم است که مطالعه و ورزش روزانه داشته‌باشم. اگر برای این فعالیت‌ها زمانی را در نظر نگیرم، زمان بیش‌تری را صرف شغلم یا تعهدات دیگر خواهم ‌کرد که باعث می‌شود زمان کم‌تری را در کنار خانواده‌ام بگذرانم و از دیگر لذت‌ها و عادات خوب محروم باشم. در واقع، برنامه ریزی روزانه به من این امکان را می‌دهد که مطمئن باشم برای انجام کارهای مهم زمان مناسبی را صرف خواهم ‌کرد.

احساس شادمانی و خوشبختی خواهید داشت

از فواید انجام کارها به طور هدف‌مند این است که رضایت بیش‌تری نسبت به زندگی خود خواهیم ‌داشت. مطالعات نشان داده‌اند که افراد تمایل دارند در پایان یک روز کاری، به دلیل کارهای مهمی که در طول روز انجام داده‌اند، احساس شادمانی داشته‌باشند؛ حتی اگر فقط چند دقیقه از زمانشان را صرف این کار کنند؛ هم‌چنین، بسیاری از افراد برای کارهای مثبت در زندگی روزمره‌‌ی خود برنامه‌ریزی می‌کنند؛ کارهایی مثل مطالعه‌ی نقل‌قول‌ها و مطالب انگیزشی که فقط چند دقیقه زمان می‌برند، اما تأثیر شگرفی در بالا رفتن روحیه و احساس خوشبختی افراد دارند.

به کاهش استرس کمک می‌کند

وقتی برای برنامه ریزی روزانه خود وقت می‌گذارید، احساس می‌کنید که نظارت بیش‌تری روی وظایفتان خواهید داشت. این کار شما را به جای حالت منفعل، حتی در ساعاتی از روز، در وضعیت فعال قرار می‌دهد. ما اغلب هر روز صبح از خواب بیدار می‌شویم و کل روزمان را به پاسخ‌گویی به نیازهای اعضای خانواده، شغل یا شرایط پیش‌آمده خود اختصاص می‌دهیم. در واقع، بدون داشتن برنامه روزانه معین، به فعالیت‌های روزمره اجازه می‌دهیم که مسیر حرکت ما را مشخص کنند؛ در حالی که داشتن یک برنامه ریزی روزانه این مسئله را به حداقل می‌رساند؛

هم‌چنین، به شما کمک می‌کند که بیش از حد خود را درگیر و متعهد نکنید، زیرا تصویری واضح‌تر از آن‌چه برای هر روز در نظر دارید، برایتان ترسیم می‌کند، نشان می‌دهد وضعیت شما چگونه است و آیا توان انجام آن‌ها را دارید یاخیر؛ به این تریب، برنامه‌ی شما کم‌تر شلوغ خواهد شد و استرس کم‌تری را نیز تجربه می‌کنید؛

علاوه بر این، داشتن یک برنامه ریزی روزانه می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی را برای خود و اهدافتان تعیین کنید. می‌توانید در طول روز زمانی را برای فعالیت‌هایی در جهت رفع خستگی و فشار کاری، مانند استراحت کوتاه، نوشیدن آب و تمرینات کششی، در نظر بگیرید. بسیاری از افراد فعالیت‌های «مختص به خود» را در برنامه‌های روزمره گنجانده‌اند که شامل مواردی مانند مطالعه‌ی روزنامه، عبادت، مراقبه، ورزش و بازی‌های سرگرم‌کننده هستند.

زمان برنامه ریزی

ساعات تفکر و تأمل را افزایش می‌دهد

برنامه ریزی روزانه به شما فرصتی می‌دهد تا در زندگی خود تفکر کنید و درمورد آن‌چه می‌خواهید به دست آورید، با خودتان روراست باشید. روزهای ما اغلب سرشار از لحظات شلوغ کاری و خانوادگی یا سرگرم شدن با شبکه‌های اجتماعی و تماشای تلویزیون است. یک برنامه ریزی روزانه زمان تفکر ارزش‌مندی را در اختیار ما می‌گذارد. به طور معمول، فرایند انجام برنامه ریزی روزانه من هر روز بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد، اما این زمان جالب‌توجهی است که کمک می‌کند که به اهدافم در زندگی فکر کنم و بکوشم آن‌ها را در اولویت قرار دهم.

این کار باعث می‌شود که دائما آن‌چه را که می‌خواهم و به آن علاقه دارم، به نتیجه برسانم، متوجه شوم چه چیزی برایم بهتر است و در کدام زمینه‌ها نیازمند پیشرفت هستم تا بتوانم بیش‌ترین بهره را از ساعات روز ببرم. به نظر می‌رسد این یک مزیت کوچک برنامه ریزی روزانه باشد، اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هرچه میزان پیشرفت اهدافمان را بیش‌تر ارزیابی کنیم، احتمال دستیابی به آن‌ها بیش‌تر می‌شود؛ بنابراین، تفکر عامل بزرگی برای موفقیت در برنامه ریزی روزانه است.

اهدافتان را دنبال می‌کنید

همه‌ی ما در طول زندگی اهدافی را تعیین کرده‌ایم که یا روزانه برایشان کار و تلاش می‌کنیم و به موانع گوناگون برمی‌خوریم یا در طی زمان از تلاش برای رسیدن به آن‌ها دست کشیده‌ایم. یکی از بزرگ‌ترین مزایای برنامه ریزی روزانه این است که شما را در مسیر رسیدن به هدف هایتان متمرکز نگه می‌دارد و به شما این امکان را می‌دهد که هر روز قدم‌های کوچکی بردارید تا نهایتا به اهداف بزرگتان نزدیک‌تر شوید.

مطالعات ثابت کرده‌اند که در صورت داشتن یک برنامه‌ریزی صحیح، احتمالا به اهدافی که از پیش تعیین کرده‌‌ایم می‌رسیم. پژوهشی در دانشگاه هاروارد وجود دارد که دانشجویان را ۱۰ سال پس از فارغ‌التحصیلی ردیابی می‌کند و نشان می‌دهد دانشجویانی که اهداف خود را با برنامه‌های مشخص نوشته‌اند، نسبت به دانشجویانی که هیچ هدفی ندارند یا اهداف بدون برنامه دارند، ۱۰ برابر درآمد بیش‌تری کسب می‌کنند. (بله؛ ۱۰ برابر بیش‌تر!) برنامه‌ریزی منسجم اهدافتان را در اولویت قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا در مسیر دستیابی به اهدافی که در نظر دارید، پرقدرت پیش بروید.

تکنیک‌های برنامه ریزی روزانه

رویکردهای مختلفی برای تنظیم روز شما وجود دارند. ما ۲ روش برجسته را توضیح می‌دهیم که یکی از آن‌ها بسیار محبوب است. با استفاده از هر ۲ تکنیک می‌توانید با در نظر گرفتن کل روزتان، ساعات کار خود را مدیریت کنید.

تکنیک ۱ برنامه ریزی روزانه: به انجام رساندن کارها (GTD)

آیا شما هم موارد زیر را تجربه می‌کنید؟

 • از تعداد وظایفی که باید دنبال کنید، ترسیده‌اید؛
 • نگران فراموش شدن جزئیات کوچک هستید؛
 • در شغل و زندگی خود نقش‌های زیادی دارید؛
 • بسیاری از پروژه‌ها را شروع می‌کنید، اما در به پایان رساندن آن‌ها مشکل دارید.

اگر پاسختان «بله» است، باید از دیوید آلن (David Allen)، خالق تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD، نکاتی را یاد بگیرید که بیاموزید چگونه وظایف کاری خود و همه‌ی کارهای دیگر را به‌درستی سازمان‌دهی کنید.

تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD بر اساس حقیقتی ساده ساخته شده‌است؛ این حقیقت که هرچه وظایف شما در لیست انجام کار بیش‌تر باشند، تصمیم گیری در‌مورد آن‌چه نیاز به توجه دارد، برایتان دشوارتر می‌شود.

این امر هم‌چنین باعث می‌شود که علاقه برای لیست‌های انجام کار کم شود، زیرا ممکن است به جای این‌که وظایفتان را عملی کنید، فقط به فکر انجام آن‌ها باشید؛ در نتیجه، ممکن است به استرس و آشفتگی دچار شوید.استراتژیآلن متوجه شد که مغز انسان در پردازش اطلاعات بسیار بهتر از ذخیره‌ی آن‌هاست و این جزئیات اساسی را در تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD قرار داد که به کمک آن می‌توانید از شر نا‌بسامانی ذهنی خلاص شوید و کارهایتان را به‌موقع انجام دهید. این جزئیات شامل تنظیم گردش کار است و پس از انجام این کار می‌توانید وظایفی را که باید در هر لحظه انجام دهید، بدون نگرانی از این‌که چیزی را فراموش ‌کنید، تشخیص دهید.

تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD شامل ۵ عمل ساده است که به شما کمک می‌کند تا آشفتگی مغزتان را برطرف و روز خود را سازمان‌دهی کنید:

 • همه‌چیز را ثبت کنید. فکر کردن به این‌که «من باید این کار را انجام دهم» یا «این اتفاق باید در این زمان بیفتد» کافی نیست. هرآن‌چه از ذهن شما عبور می‌کند، یک عمل یا یک نیاز است و باید آن را ثبت کنید. اگر موردی در دفترچه‌ی یادداشت شما جا بماند، از توجه شما نیز دور می‌شود.
 • شفاف‌سازی کنید. روی همه‌ی ‌چیزهایی که ثبت کرده‌اید، کار کنید؛ (فقط هنوز سعی نکنید آن‌ها را کامل کنید!) سپس مراحل بعدی را برنامه‌ریزی کنید. تصمیم بگیرید که موارد مختلف در کدام دسته‌بندی هستند، در دسته‌ی «مرجع»، «پروژه» یا «اقدام بعدی»؟
 • سازمان‌دهی کنید. همه‌چیز را در جای خود قرار دهید. تاریخ‌های مهم را به تقویمتان اضافه کنید، وظایف را به افراد دیگر محول کنید و همه‌چیز را مرتب کنید.
 • مرور کنید. برگه‌ها را در لیست خود نگه دارید و فراموش نکنید که آن‌ها را اصلاح و به‌روز کنید.
 • مشغول شوید. کار روی وظایفی را آغاز کنید که بیش‌ترین اهمیت را دارند.

تکنیک GTD به یادگیری نحوه‌ی برنامه ریزی روزانه و سازمان‌دهی از قبل نیاز دارد، اما به طور قطع در طولانی‌مدت نتیجه‌بخش خواهد بود. با استفاده از این روش، هرگز نگران از دست دادن جلسه یا فراموش کردن ضرب‌الاجلی نخواهید بود؛ در عوض، همه‌ی کارهایتان مرتب شده‌اند و می‌توانید زمان خود را به‌درستی اولویت‌بندی کنید.

حال، بیایید هر تمرین را با جزئیات بررسی کنیم:

مرحله‌ی ۱: همه‌چیز را ثبت کنید

اولین و مهم‌ترین قدم برای تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD این است که تمام اطلاعات و کارهای روزمره‌ی خود را در مغزتان ذخیره نکنید؛ درعوض، موارد، ایده‌ها و وظایف خود را در «صندوق ورودی»، دفترچه‌ی ملموس یا برنامه‌ی دیجیتالی مانند برنامه‌ریز، تقویم یا برنامه‌ی مدیریت کار، ضبط و ذخیره کنید.

سرانجام، با ثبت‌ افکارتان می‌توانید از نابسامانی ذهنی‌ خود بکاهید. نگران تنظیم این کارها و موارد نباشید. در یکی از مراحل زیر به آن خواهیم رسید.

هنگام شروع کار با برنامه ریزی روزانه GTD، توصیه می‌شود که آن‌چه را ممکن است در آینده به آن رسیدگی کنید، بنویسید و در صندوق ورودی‌ خود ذخیره کنید.

مرحله‌ی ۲: شفاف‌سازی کنید

اکنون به بخشی از تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD رسیده‌ایم که می‌آموزید چگونه روز کاری خود را سازمان‌دهی و همه‌چیز را در صندوق ورودی خود مرتب کنید. هر مورد را در صندوق ورودی خود مرور و یکی از روش‌های زیر را روی آن‌ها اِعمال کنید:

 • اگر کار کم‌تر از ۲ دقیقه طول می‌کشد، بلافاصله آن را کامل کنید؛
 • اگر می‌توان این کار را واگذار کرد، آن را به شخص دیگری واگذار کنید؛
 • در صورت نیاز به تکمیل موردی در تاریخ یا زمان مشخص، تاریخ سررسید را یادداشت کنید؛
 • اگر کار پیچیده است، اقدامات و مراحل بعدی‌ای را که باید برای پیش‌برد آن انجام دهید، مشخص کنید؛
 • همیشه مطمئن شوید که اطلاعات را، هرچه بیش‌تر، به وظایفتان اضافه می‌‌کنید و کارهای خود را انجام می‌دهید.

مرحله‌ی ۳: سازمان‌دهی کنید

پس از نوشتن تمام وظایف خود و افزودن هرچه‌ بیش‌تر اطلاعات، زمان آن است که آن‌ها را مرتب کنید. روش‌های بی‌شماری برای سازمان‌دهی وظایف خود با تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD وجود دارند، اما متداول‌ترین آن‌ها استفاده از ترکیبی از پروژه‌ها و برچسب‌هاست، مانند برنامه‌هایی هم‌چون تودوئیست (Todoist) یا آسانا (Asana).سازمان دهیشما باید موارد را در یکی از ۲ دسته‌ی «کار» یا «پروژه» قرار دهید. طبق فلسفه‌ی GTD، پروژه کاری است که برای تکمیل آن به مراحل بیش‌تری احتیاج است. مطمئن شوید که مراحل بعدی خود را برای هر کار یادداشت می‌کنید و برای آن موعد انجام تعیین کنید.

مرحله‌ی ۴: بررسی کنید

این مرحله کاملا توضیحی است. هر هفته زمانی را اختصاص دهید تا تمام وظایف خود را بررسی کنید، تمام آن‌چه را که انجام داده‌اید خط بزنید، کارهای جدید را اضافه و سازمان‌دهی کنید و اقدامات بعدی را نیز تشخیص دهید. آلن این مرحله را «عاملی مهم برای موفقیت» می‌داند. بررسی و به‌روزرسانی مداوم وظایفتان باعث می‌شود که مطمئن شوید فقط کارها را انجام نمی‌دهید، بلکه کارهای درستی را انجام می‌دهید.

مرحله‌ی ۵: درگیر شوید

در این مرحله، تمام زحماتی که برای برنامه ریزی روزانه کشیده‌اید، نتیجه می‌دهند. با این مرحله، شما باید سیستمی را ایجاد کرده‌باشید که از کارهای عملی‌ای که در دسته‌های منطقی سازمان یافته‌اند، تشکیل شده‌باشد؛ بنابراین، وقتی کار را شروع می‌کنید، دیگر نمی‌پرسید که «بعدش باید چه کاری انجام دهم؟» و با قرار دادن تمام وظایف خود روی کاغذهای فیزیکی یا دیجیتالی، تفکراتتان را در یک برنامه عملی مرتب کردید؛ علاوه بر این، می‌توانید از شر همه‌ی شلوغی‌های روحی و روانی که شما را تحت ‌فشار قرار داده‌اند، خلاص شوید.

تکنیک ۲ برنامه ریزی روزانه: برنامه ریزی روزانه داوینچی (Da Vinci)

برنامه ریزی روزانه داوینچی دومین روشی است که به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید چگونه با برنامه ریزی روزانه و سازمان‌دهی روز مؤثرتری داشته‌باشید. این روش، که آدریان ایلیوپولوس (Adrian Iliopoulus) آن را توسعه‌ داده‌است، به شما امکان می‌دهد که برنامه‌هایی را تنظیم کنید که زندگی‌تان را هدف‌مند، سرگرم‌کننده و خلاقانه‌تر کنند.

ایده‌ی اصلی «برنامه ریزی روزانه داوینچی» یادگیری این است که:

 • خلاق باشید و هر روز وارد جریان کار شوید؛
 • اجازه ندهید که وقفه‌ها جریان شما را خراب کنند؛
 • اهمال کاری را متوقف کنید و کارها را انجام دهید؛
 • مطمئن شوید که فرسودگی شغلی را تجربه نمی‌کنید؛
 • تعادل مناسب بین کار و بازی ایجاد کنید.

جالب است بدانید که بعد از یک وقفه‌ی کاری، ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول می‌کشد تا دوباره به مسیر خودتان برگردید.

برنامه ریزی روزانه داوینچی می‌تواند کمکتان کند که مطمئن شوید کار شما را خسته نمی‌کند، زیرا فعالیت‌های روزمره‌ی شما را به‌ گونه‌ای تنظیم می‌کند که هر روز برای فعالیت‌های آرامش‌بخش، کارهای سخت‌تر و ساده‌تر وقت کافی داشته‌باشید.

بسیاری از افراد پیشنهاد می‌کنند که برنامه‌ریزی هفتگی خود را از روز شنبه آغاز کنید؛ اما آیا این بهترین ایده است؟ خالق برنامه ریزی روزانه داوینچی توصیه می‌کند که برنامه‌ریزی را از عصر جمعه شروع کنید. همان طور که او اشاره کرد. صبح شنبه معادل «ساعات اولیه‌ی کل هفته» است.

ذهن ما همیشه صبح آرام است و می‌تواند بهره‌وری بیش‌تری داشته‌باشد. شنبه، یک‌شنبه و دوشنبه ساعات اولیه‌ی هفته هستند؛ بنابراین، برای استفاده از این روزها، باید کارهای خود را روز جمعه برنامه ریزی روزانه کنید.

همان طور که آدریان اشاره کرد، پیچیده‌ترین قسمت برنامه ریزی روزانه «اولویت‌بندی» است. او توصیه می‌کند که باید با خودتان صادق باشید و وظایف را با توجه به اهمیت آن‌ها و میزان کارهایی که برای انجام آن‌ها باید عملی کنید، به‌دقت طبقه‌بندی کنید.

در ادامه، برنامه ریزی روزانه و هفتگی آدریان (داوینچی) را آورده‌ایم:

عناصر (اصول) روز عبارت‌اند از:

 • روال صبحگاه؛
 • کار عمیق و سخت؛
 • کار عمیق و نرم؛
 • مدیریت امور؛
 • ورزش کردن؛
 • امور اجتماعی؛
 • سرگرمی.

حال، بیایید هریک از این عناصر برنامه ریزی روزانه آدریان را با جزئیات بیش‌تری توضیح دهیم.

عناصر برنامه ریزی روزانه آدریان: روال صبحگاه

مهم است که هر روز درست شروع شود. به جای کمی بیش‌تر خوابیدن و سپس عجله برای رسیدن به محل کار، روال معمول خود را بیابید که به شما کمک می‌کند از خواب بیدار شوید. هر کاری را که موجب خشنودی‌تان می‌شود، انجام دهید. صبحانه بخورید، قهوه بنوشید یا حتی برای دویدن بیرون بروید.چک لیستاین‌ها چیزهای کوچکی هستند که می‌توانند تفاوت چشم‌گیری را در روز شما ایجاد کنند؛ هم‌چنین، می‌توانید یک برنامه‌ی شبانه داشته‌باشید تا به شما کمک کند که قبل از خواب بدون استرس باشید. همه‌ی افراد موفق در برنامه ریزی روزانه خود، یک برنامه‌ی شبانه هم دارند و شما نیز باید همین کار را انجام دهید.

عناصر برنامه ریزی روزانه آدریان: کار عمیق

کار عمیق به ۲ دسته تقسیم می‌شود: کار سخت و کار نرم.

کار سخت به همه‌ی وظایفی گفته می‌شود که به نظرتان چالش‌برانگیزند، در حالی که کار نرم تمام آن کارهایی هستند که انجامشان راحت‌تر است. مطمئن شوید که از شنبه تا دوشنبه کارهای سخت را انجام می‌دهید و در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به کارهای نرم رسیدگی می‌کنید.

عناصر برنامه ریزی روزانه آدریان: مدیریت امور

مدیریت امور شامل کارهایی از قبیل پاسخ به ایمیل‌ها، زمان‌بندی و شرکت در جلسات، سازمان‌دهی اسناد، سفارش لوازم و غیره است. مهم است محاسبه کنید که چه مدت برای انجام این کارها لازم است؛ بنابراین، می‌توانید هر روز برایشان وقت بگذارید.

عناصر برنامه ریزی روزانه آدریان: ورزش، امور اجتماعی و سرگرمی

برای جلوگیری از فرسودگی شغلی، باید هر روز وقت بگذارید تا بتوانید آرام باشید، با دوستان و خانواده‌ی خود وقت بگذرانید و بازی کنید. سرگرمی به معنای انجام کلیه‌ی فعالیت‌هایی است که شما را راضی می‌کنند، از انجام مختلف بازی‌ها گرفته تا تماشای فیلم یا خواندن کتاب.

برنامه ریزی روزانه داوینچی با تکنیک برنامه ریزی روزانه GTD کمی متفاوت است، زیرا کل روز را در بر می‌گیرد و به شما امکان می‌دهد که یک برنامه‌ی روزمره تنظیم کنید. با این حال، این روش در طول روز کاری شما که GTD انجام می‌دهد، از عهده‌ی سازمان‌دهیِ وظایف با جزئیات زیاد برنمی‌آید؛ بنابراین، با ترکیب این ۲ روش می‌توانید سیستمی را برای سازمان‌دهی کل روز خود به روش متعادل‌تری ایجاد کنید؛ برنامه‌ای که کمک می‌کند کارها را در زمان مختص به خودشان انجام دهید و در ساعات دیگر، از برنامه‌ی سرگرمی خود لذت ببرید تا مطمئن شوید که دچار فرسودگی شغلی نمی‌شوید.

نکاتی ساده برای برنامه ریزی روزانه در یک روز کاری

اگر به این ۲ روش علاقه ندارید، در ادامه توصیه‌های بیش‌تری را در‌مورد چگونگی تنظیم وظایف کاری و برنامه ریزی روزانه ارائه کرده‌ایم:

۱. افکار خود را بنویسید

۲. از قبل برنامه‌ریزی کنید

۳. فضای کار خود را مرتب کنید

۴. چند کار را هم‌زمان انجام ندهید

۵. به قانون ۲۰-۸۰ اعتماد کنید

۶. ایمیل خود را مدیریت کنید

با ساختن یک رزومه حرفه‌ای، برای استخدام در بهترین فرصت‌های شغلی اقدام کنید.

اصول اساسی برنامه ریزی روزانه

لورا واندرکام  (Laura Vanderkam) در بررسی برنامه ریزی روزانه افراد موفق به نتیجه‌ای جالب دست یافته است. تقریبا همه این افراد، روال مشخصی برای برنامه ریزی روزانه خود دارند. اما پارامترهای مشترکی در برنامه ریزی روزانه تمام این افراد وجود دارد:

از واکنش دست بردار

پس از بیدار شدن از انجام دادن کارهایی  که رفتارتان را تحت تاثیر قرار می دهد مثل چک کردن ایمیل، تلگرام، لینکدین، فیسبوک و … پرهیز کنید. گورو تیم (guru Tim) نویسنده کتاب پرفروش «چهار ساعت کار هفتگی» می‌گوید: «من سعی می‌کنم ۸۰ یا ۹۰ دقیقه ابتدای روزم کمترین تنوع را داشته باشد و فکر می‌کنم تعیین روالی  مشخص در برنامه‌ ریزی روزانه موجب کاهش عصبانیت و  افزایش بهره‌وری می‌شود.»

برنامه ریزی روزانه ما اغلب تا حدودی استرس‌آور است. صبح که شروع می‌شود انگار اتفاقات خود به خود در حال افتادن هستند و قرار است با چیزی مسابقه بدهیم. ایمیل‌های زیادی منتظرخوانده شدن هستند و به نظر می‌رسد از همان ابتدای روز، از چیزی نا معلوم، عقب مانده‌ایم. تکنولوژی  دنیای مدرن از همان ابتدای روز، سیل عظیمی را به سمت شما پرتاب می‌کند. و شما به این سیل واکنش نشان می‌دهید. واکنش، کنش و واکنش تا  زمانیکه روز تمام می‌شود و آنقدر خسته‌ می‌شوید که توانایی انجام کارهای مهم را ندارید.

اولین نکته در برنامه ریزی روزانه این است که  به دور از این شلوغی‌ها و بدون اینکه این خواسته‌ها به شما تحمیل شود از خواب بیدار شوید. اما حالا که از این سیل دوری کردید، چه باید بکنید؟اصول برنامه ریزی

در برنامه ریزی روزانه ۳ کار مهم را مشخص کن

همه کارها دارای اهمیت یکسان نیستند؛ بیشتر ما با دو نوع کاملا متفاوت از کارها مواجه هستیم، سطحی و پیچیده. کارهای سطحی مانند ایمیل، ملاقات‌ها، اطلاعات حرکت وسایل نقلیه و… کوچک هستند و برای انجام شدن به استعدادهای شما نیازی ندارند. اما برای انجام کارهای پیچیده می‌بابیست از توانایی‌هایتان بهره ببرید. کار سطحی از اخراج شما جلوگیری می کند؛ اما کار پیچیده موجب ارتقای شما می‌شود و می بایست اولویت داشته باشد. ‎

گری کِلِر (Gary W. Keller) در کتاب (همان یک چیز) می‌گوید: اغلب انسان‌ها ۸۰ درصد نتایج مطلوب را از ۲۰ درصد کاری که انجام داده‌اند  به دست می‌آورند. پس بر روی همان ۲۰ درصد تمرکز کنیم. چه چیزهایی بیشتر موجب پیشرفت می‌شود؟ آن‌ها را انجام بدهید. سردرگم نباشید؛ مخصوصا در رابطه با آنچه نیاز دارید انجام بدهید.

لازم نیست همه کارها را انجام بدهید. کارهای مهم‌تر را به صورت واضح مشخص کنید (نهایتاً ۳ کار) و ما بقی کارها را تنها در صورتی انجام دهید که وقت اضافه داشته باشید؛ بدون استرس، رهایشان کنید. انسان‌هایی که اهدافشان را با عبارات دقیق مشخص می‌کنند ۵۰ درصد بیشتر به رسیدن به افکارشان اطمینان دارند و ۳۲ درصد بیشتر احساس کنترل بر زندگیشان خواهند داشت.‎

خوب، حالا می‌دانید چه چیزی مهم است. پس  باید درباره زمان آن در برنامه ریزی روزانه خود فکر کنید.

از «ساعات جادویی» برای ۳ هدف روز استفاده کن

همانطورکه اهمیت کارها یکسان نیست، ساعت‌ها هم ارزش یکسانی ندارند‎.

به عقیده دن اریلی (Dan Ariely) استاد روانشناسی و اقتصاددان رفتاری در دانشگاه دوک و نویسنده کتاب «پیش بینی مسائل غیرمنطقی»، حداکثر بازدهی شما در روز  بین دو  تا  دو و نیم  ساعت می باشد. «واضح است که اغلب افراد بیشترین بازدهی را در ۲ ساعت اول صبح  دارند. البته نه  دقیقا بعد از بیدارشدن، به عنوان مثال اگر شما ساعت ۷ از خواب بیدار شدید بین ساعت هشت تا ده و نیم  بیشترین بازدهی را خواهید داشت».‎
تحقیقات نشان می‌دهد، در طول روز، هوشیاری و حافظه، توانایی واضح فکر کردن و یادگیری، بین ۱۵ تا ۳۰ درصد در نوسان است. اغلب ما دو ساعت و نیم  تا چهار ساعت بعد از بیداری بیشترین بهره‌وری را داریم.

با فهمیدن اینکه چگونه برنامه ریزی روزانه کنیم و با استفاده از نکات ساده‌ی مطرح‌شده، مزایای بسیاری را تجربه خواهید کرد که به شما کمک می‌کنند تا به‌موقع از محل کار خارج شوید و شب‌ها به‌وقت بخوابید. کارتان را به خانه نبرید، مگر این‌که خیلی مهم و ضروری باشد. زمان استراحت، سرگرمی و انجام کاری که دوست دارید، به اندازه‌ی زمانی که باید کار کنید، مهم است.

به احتمال زیاد، از همان ابتدا در برابر این توصیه‌های مفید برای برنامه ریزی روزانه مقاومت خواهید کرد، اما اگر به آن‌ها پایبند باشید، به‌مرور متوجه افزایش بهره‌وری و کیفیت کار و هم‌چنین کیفیت زندگی‌تان خواهید شد؛ پیروزی‌ برای همه!

افراد موفق چگونه روز خود را شروع می‌کنند؟

افراد موفق جهان یک سری الگو‌های خوب برای برنامه ریزی هفتگی و روزانه خود دارند. تام کرلی شخصی بود که روی افراد موفق جهان تحقیقات زیادی انجام داد. متوجه شد که بیش از 80 درصد این افراد برنامه ریزی روزانه مشابهی دارند. این افراد به خوبی روز خود را شروع و به خوبی روز خود را به پایان می‌رسانند. شما الان متوجه می‌شوید که چگونه مثل افراد موفق جهان، جدول برنامه ریزی خوبی داشته باشید. لطفاً به نکاتی که یاد می‌گیرید عمل کنید تا ۷ برابر بهتر از قبل عمل کنید.

صبح خود را چگونه آغاز کنیم

روز خوب اتفاقی نیست، بلکه ساختنی است. با تکنیک‌هایی که کمی جلوتر گفته می‌شود، صبح خود را به بهترین شکل شروع کنید. برنامه ریزی روزانه موثر، در یک ساعت اول بیداری شماست!

این یک ساعت به سه تا 20 دقیقه تقسیم می‌شوند و اگر شما این 20 دقیقه‌ها را به خوبی انجام دهید، از عملکرد خود در روز راضی خواهید بود.

اما قبل از هر توضیح دیگری، قدم اول برای عملیاتی کردن تمام مطالبی که درباره برنامه ریزی روزانه بهتر می‌آموزیم، توانایی سحرخیز شدن است. اگر هیچ مشکلی در سحرخیزی ندارید به شما تبریک می‌گویم. می‌توانید با خیال آسوده به مطالعه ادامه مطالب بپردازید.

اما اگر سحرخیزی برای شما کار دشواری ست و تلاش های شکست خورده ای در این زمینه داشتید، بهتر است راه حل‌های مناسبی را برای رفع این مشکل انتخاب کنید.

قانون 20/20/20

استفاده از این قانون در برنامه ریزی روزانه باعث می‌شود که در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید، خلاق‌تر و احساس شادی بیشتری داشته باشید. بنابراین اولین 20 دقیقه را ورزش کنید.

ورزش در صبح جادویی

زمانی که از خواب بیدار می‌شویم، کسل هسیتم و می‌خواهیم بیشتر در رخت خواب باقی بمانیم. افراد موفق هم دوست دارند به خواب خود ادامه دهند اما با شروع ورزش کردن، کسلی صبح را از خود دور می‌کنند. مثل عموم افراد نباشید و اول صبح شروع به ورزش کنید. اگر به نحوی ورزش کنید که عرق کنید، هورمون سرتونین و دوپامین در مغز شما ترشح می‌شود. نه تنها خوابتان می‌پرد بلکه باعث می‌شود در طول روز ایده‌های خوبی در ذهن شما ایجاد شود. زمانی که اصطلاحاً ویندوز مغزمان بالا آمد می‌توانیم به سراغ 20 دقیقه دوم برویم.برنامه ریزی کردن

مدیتیشن در صبح جادویی

در 20 دقیقه دوم بهتر از سه کار خیلی مهم را انجام دهیم. با کمی تمرین یاد می‌گیریم که چگونه در این 20 دقیقه این سه کار را مدیریت کنیم. حال این سه کار که باعث می‌شود روز بهتری داشته باشیم، چه هستند؟

 • اولویت بندی کار ها
 • مدیتیشن صبحگاهی
 • شکر گزاری

شما از قبل برنامه ریزی خود را انجام دادید و فقط کافیست اولویت‌ کارهای خود را مشخص کنید. شاید سوالی در ذهن شما ایجاد شده باشد. چه زمانی برنامه ریزی کردیم که الان بخواهیم اولویت بندی کنیم؟

کمی جلوتر پاسخ سوال خود را متوجه می‌شوید.

چرا مدیتیشن صبح گاهی در لیست کارهای روزانه ما باشد؟

مغز ما یاد گرفته است که در گذشته یا آینده زندگی کند. این باعث می‌شود میزان کورتیزول در مغز ما بیشتر شود و استرس بیشتری داشته باشیم. بنابراین بهتر است که با مدیتیشن و ذهن آگاهی کمی در لحظه حال زندگی کنیم. مدیتیشن را جدی بگیرید.

چرا شکر گزاری در برنامه صبحگاهی ما باشد؟

معنویت یکی از چرخ‌های مهم زندگی است. این 8 چرخ را اکثر مردم خردمند دنیا رعایت می‌کنند. ربطی ندارد که چه دینی دارید، معنویت حال شما را خوب می‌کند. این موضوع را تحقیقات دانشگاه هاروارد ثابت می‌کند. معنویت باعث می‌شود که حالمان خوب شود.

8 چرخ مهم زندگی را در عکس زیر مشاهده کنید. سعی کنید به نحوی مدیریت زمان و برنامه ریزی خود را تنظیم کنید که بیشتر این 8 چرخ درگیر شود.

20 دقیقه سوم قانون 20/20/20

در 20 دقیقه سوم روی خود سرمایه گذاری کنید. کتاب بخوانید و یاد بگیرید. هر مهارتی که الان بلد هستیم مدیون یادگیری‌های خود هستیم. در طول عمر ما با آموزش‌های مختلف رشد می‌کنیم و تمام دانسته‌های الان خود را مدیون زمان‌هایی هستیم که وقت برای یادگیری گذاشتیم. سعی کنید در این 20 دقیقه کتاب بخوانید یا از فایل‌های آموزشی خوبی استفاده کنید. اول این مطلب یاد گرفیتم که چیزی که هرزگاهی انجام می‌دهیم زندگی ما را نمی‌سازد. بلکه با انجام مداوم کارهای خوب می‌توانیم به زندگی بهتری برسیم. بنابراین این 20 دقیقه طلایی را روی خود سرمایه گذاری کنید.

قانون 20/020/20 تمام شد و حال بهتر است به سراغ تکینک دیگری برویم. این تکینک را هم به چشم یک قانون ببینید تا تعهد بیشتری برای انجام آن داشته باشید. البته یادتان باشد خوردن صبحانه و انجام کارهای شخصی به شرایط فیزیکی بدن شما و عادت‌هایی که برای خود ساخته‌اید، بستگی دارد. سعی کنید با صحیح و خطا کردن به بهترین عملکرد دست پیدا کنید.

قانون 90/90/1 در مدیریت زمان و برنامه ریزی

می‌خواهید به خواسته و هدف خود دست پیدا کنید؟ زبان انگلیسی یاد بگیرید، کتاب بنویسید، پروژه کاری یا درسی خود را تمام کنید. اگر می‌خواهید به بزرگترین اهداف خود دست پیدا کنید، قانون 90/90/1 را رعایت کنید. دقیقا باید چه کاری را انجام دهیم.

در نمودار بالا محور عمودی میزان انرژی ما هست و خط افقی نشان دهنده گذشت زمان از طول روز است. این نمودار برای 90 درصد افراد صادق است. 10 درصد ما انسان‌ها شب‌ها انرژي بیشتری داریم و می‌توانیم به کارهای خودمان برسیم. شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید به احتمال زیاد فکر کنید که من هم شب‌ها انرژی بیشتری دارم.

درصورتی که اگر سبک زندگی اشتباهی داشته باشید، چنین خطای شناختی را از مغز خود دریافت می‌کنید. طبیعتا اگر عادت به دیر خوابیدن در شب داشته باشید فکر می‌کنید که شب‌ها انرژی بیشتری دارید. در حالی که فقط 10 درصد افراد ساعت زیستی شبانه را دارند.

بهانه ها را کنار بگذارید و صبح زود سرحال از خواب بیدار شوید. همین الان که دارم این موضوع را برای شما می‌نویسم، هر روز صبح بعد از قانون 20/20/20 به مدت 90 دقیقه روی یادگیری زبان انگلیسی کار می‌کنم. مطمئن هستم که باز هم از این قانون نتیجه می‌گیرم. وقت آن نرسیده است که برای زندگی خود یک تصمیم جدی بگیرید؟

تنبلی اول صبح

یکی از دلایل اصلی که صبح‌ها در رخت خواب می‌مانیم این است که دقیقا نمی‌دانیم که باید چه کاری را شروع کنیم. بی‌هدف و سردرگم هستیم. بخاطر همین موضوع ترجیح میدهیم که بیشتر در رخت خواب باشیم و وقت خود را هدر دهیم. یک راهکار خوب وجود دارد تا با انرژی و اراده بیشتری از خواب بیدار شوید. چرا باید قبل از خواب شب برنامه ریزی روز بعد را انجام دهیم؟

برنامه ریزی شبانه قبل از خواب

سعی کنید شب هنگام، قبل از خواب لیست برنامه خود را بچینید. این کار باعث می‌شود که فردای خوبی را شروع کنید. اینگونه با خیال راحت و بدون استرس به خواب می‌روید. صبح روز بعد بدون فکر کردن به کارهای خود به ترتیب اولویت کار خود را شروع می‌کنید. فیلم پایین را مشاهده کنید تا خیلی از باورهای اشتباه خود را راجب مدیریت زمان و برنامه ریزی متوجه شوید.برنامه ریزی شبانه

چه زمانی از گوشی موبایل استفاده کنیم؟

دو قانون را به اتمام رساندیم و در هیچ کدام از این قسمت‌ها جایگاهی برای چک کردن گوشی موبایل نبوده است. در ابتدا رعایت کردن این موضوع کمی سخت است. اما بهای موفقیت خود را بدهید و به سراغ گوشی موبایل خود نروید.

 • چه تعداد کار را در لیست کارهای روزانه خود قرار دهیم؟
 • چگونه زمان خود را مدیریت کنیم تا موفق شویم؟

شما اگر سه تا هفت کار در برنامه ریزی روزانه خود قرار دهید، عالی هست. هر کدام از این سه تا هفت کار روزانه باید حداقل 30 دقیقه از شما وقت بگیرد.

می‌توانید کارها را روی سررسید، دفترچه مدیریت زمان یا یک کاغذ ساده بنویسید. مهم‌ترین کار این هست عملگرا باشیم. همچنین می‌توانید برای برنامه ریزی آنلاین از بهترین نرم افزار اندروید یا ios استفاده کنید. اسم این نرم افزار مایکروسافت تودو است.

چه مقدار کار کنیم و چه مقدار استراحت کنیم؟

۵2 دقیقه با تمرکز بالا کار کنید و 17 دقیقه با تمرکز بالا استراحت کنید. استراحت بسیار مهم است و حتما باید در برنامه ریزی روزانه خود آن را اجرا و پیاده‌سازی کنید. این زمانی که به شما گفته شد بهترین زمانی هست که تا به الان دانشمندان به آن دست پیدا کرده‌اند.

هنگام استراحت به سراغ گوشی موبایل خود نروید. شما با نگاه کردن به صفحه مانیتور گوشی موبایل خود خسته می‌شوید. بیشتر این خستگی در ذهن شما اتفاق می‌افتد. شما قصد دارید استراحت کنید نه این که بدتر خود را خسته کنید.

شکست در مدیریت زمان و برنامه ریزی روزانه

یادتان باشد که مدیریت زمان و برنامه ریزی دانش نیست و یک مهارت است. با تمرین کردن می‌توانید هر روز این مهارت مهم و ضروری را در زندگی خود بهتر اجرا کنید. ما فقط یک بار زندگی می‌کنیم بنابراین جوری برنامه ریزی کنیم که از زندگی خود لذت ببریم. بیشتر از 8 تا 12 ساعت در طول روز کار نکنید. به جای ساعت کاری زیاد یاد بگیرید که چگونه عملکرد خود را افزایش دهید. به نحوی که یک ساعت شما به اندازه 8ساعت دیگران ارزش داشته باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید