احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در مواقع حساس رفتن به مهمانی یا یک قرار مهم جوش بزنید! متاسفانه جوش ها ظاهری ناخوشایند به صورتتان می دهند و بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می شوند. روش های خشک کردن جوش چرکی یک روزه شما را نجات خواهد داد.  این مقاله از زیبایی پارس مگ را تا پایان دنبال کنید.

فهرست محتوا نمایش

ابتدا باید بدانید چرا جوش می‌زنیم

جوش چرکی - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

مسدود شدن منافذ

مسدود شدن منافذ رایج‌ترین دلیل جوش به شمار می‌رود. جوش معمولا زمانی به وجود می‌آید که منافذ در اثر کثیفی، چربی، باکتری، سبوم بیش از حد و سلول‌های پوستی مرده مسدود می‌شوند.

ژنتیک

عوامل ژنتیکی یکی از مهم‌ترین دلایل بروز جوش محسوب می‌شوند‌. ممکن است علت حساسیت، چربی و خشکی پوست شما ژنتیکی باشد. کسانی که پدر و مادرشان جوش دارند یا در گذشته به جوش مبتلا بوده‌اند، به احتمال بیشتر دچار جوش می‌شوند.

تغییرات هورمونی

نوسانات هورمونی یکی دیگر از رایج‌ترین علل جوش محسوب می‌شود. تغییرات هورمونی در بزرگسالان می‌تواند منجر به تولید سبوم بیشتر و جلوگیری از دفع کثیفی و سلول‌های پوستی مرده شود که این موضوع بروز جوش را به همراه دارد. علاوه بر این زنان در دوران بارداری یا دوران قاعدگی ممکن است به دلیل نوسانات هورمونی دچار جوش شوند.

استرس

استرس عامل بسیاری از بیماری‌ها به شمار می‌رود. محققان در یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه استنفورد به این نتیجه رسیدند که استرس منجر به جوش و آکنه می‌شود. در این مطالعه که شامل ۷ دانش‌آموز پسر و ۱۵ دانش‌آموز دختر می‌شد نشان داده شد که دانش‌آموزان در دوران امتحانات بیشتر دچار جوش شدند. استرس ممکن است منجر به تولید سبوم بیشتر و مسدود شدن فولیکول‌های مو شود و از این طریق باعث ایجاد جوش شود.

سیگار کشیدن

خیلی خوب می‌دانید که سیگار کشیدن مضرات وحشتناکی برای سلامتی بدن دارد. یکی از این مضرات جوش است. البته به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است تا بتوانیم نظر قطعی دهیم.

جوش صورت - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

عدم رعایت بهداشت

بعضی از عادت‌های بد مانند نشستن صورت به‌طور مرتب، استفاده از لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی یا خوابیدن بدون پاک کردن آرایش همگی می‌توانند مسدود شدن منافذ و در نتیجه بروز جوش را به دنبال داشته باشند.

مصرف بعضی از داروها

بعضی از داروها حاوی کورتیکوستروئیدها، آندروژن یا لیتیوم هستند که می‌توانند باعث نوسانات هورمونی و در نتیجه جوش شوند.

مصرف مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات و محصولات لبنی

ثابت شده که بعضی از مواد غذایی منجر به جوش می‌شوند. محصولات لبنی از جمله شیر حاوی نوعی هورمون هستند که می‌تواند باعث تولید سبوم بیشتر و در نتیجه جوش شود. مواد غذایی غنی از قند می‌توانند سطح قند خون و انسولین را افزایش دهند. این موضوع تولید سبوم را بالا می‌برد و جوش‌های فعلی را بدتر می‌کند‌. علاوه بر این مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مثل غلات سبوس‌دار هم می‌توانند منجر به بالا رفتن سطح قند خون و انسولین شوند.

انواع جوش

جوش‌های زیرپوستی کمودون‌ (Comedone)

کمودون یا به‌صورت مفرد، کمودو (comedo) زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلول‌های مرده پوست مسدود شود. دو نوع از کمودون وجود دارد: جوش سرسفید و جوش سرسیاه.

سفت‌دانه یا پاپول (Papules)

سفت‌دانه یا پاپول برآمدگی‌هایی سفت روی پوست هستند که در آنها مایع واضحی وجود ندارد. این جوش‌ها به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش، قرمز و اکثرا صورتی هستند. لمس آنها ممکن است دردناک باشند.

پاسچول (Pustules)

این جوش‌ها برخلاف پاپول‌ها دارای چرکی هستند که روی سطح پوست به‌وضوح دیده می‌شود. قاعده این جوش‌ها قرمز و سطح رویی آنها چرک‌آلود است. رنگ این چرک یا سفید است و یا زرد و معمولا مخلوطی از باکتری، گلبول‌سفید و سلول‌های مرده پوستی است.

ناب (Knobs)

از لحاظ ریخت‌شناختی شبیه به سفت‌دانه‌ها اما بزرگ‌تر از آنها هستند. این جوش‌ها دردناک هستند و در زیر پوست قرار دارند.

کیست‌ (Cysts)

به‌راحتی روی پوست قابل‌تشخیص هستند. این زائده‌ها مانند پاسچول‌ها پر از چرک هستند، اما اندازه بزرگ‌تری دارند، دردناک‌اند و معمولا جایشان روی پوست باقی می‌ماند.

خالی کردن جوش چرکی - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

روش های خشک کردن جوش چرکی یک روزه

بنزوی پراکسید بزنید

فرآورده های دارای ماده شیمیائی بنزویل پراکسید از عفونی شدن جوش جلوگیری کرده و به خشک شدن آن کمک میکنند. برخی داروها حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد هم هستند که جوش چرکی را پوشانده و خشک میکنند.

استفاده از یخ برای جوشی که هنوز عفونی نشده

اولین درمان سریع جوش یخ است. برای جوشی که هنوز به‌طور کامل عفونی نشده است، استفاده از یخ روی پوست به کاهش التهاب کمک می‌کند و غدد چربی را تشویق می‌کند که منقبض شوند و چربی اضافه و میکرب‌های درون آن را از آن بخش پوست بیرون برانند.

 • یخ را در تکه‌ای پارچه بگذارید و روی بخشی که در حال جوش زدن است به‌مدت چند ثانیه نگه دارید.
 • چند دقیقه صبر کنید و سپس مرحله قبل را تکرار کنید.

از آن مراقبت کنید

تمیز کردن آرام جوشها از بروز جوش چرکی جلوگیری میکند. روزی دو بار پوست را با صابونهای ضدباکتری و پارچه ای لطیف بشوئید. از حولهٔ زبر استفاده نکنید، چون جوشها را زخم میکند.

داروهای منقبض کننده هم به کار نبرید

چون باعث تحریک پوست و التهاب فولیکولهای چربی میشود.

کمپرس آب گرم برای خشک کردن جوش چرکی یک روزه

کمپرس کردن التهاب جوشها را کم میکند. پارچه ای را در آب گرم خیس کرده و بچلانید و روزی دو بار به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیهٔ گرفتار بگذارید. جوشها را نکنید چون جای آن میماند.

سوراخها را باز بگذارید

فقط از لوازم آرایشی استفاده کنید که برچسب ضدجوش داشته باشند تا سوراخهای پوست بسته نشود.

آرامش داشته باشید

داشتن آرامش و انجام ورزش روزانه تنش را که موجب زیاد شدن جوشها میشود از بین میبرد. مطالعه نشان داده است که تنش میتواند باعث گرفتاریهای پوستی شود.

دست نزنید

دست زدن زیاد به صورت و جوشها باعث تشدید التهاب میشود. سعی کنید این عادت را که بیشتر عصبی است کنار بگذارید.

باز کردن سوراخها

نوعی ویتامین A به نام رتین A با از بین بردن پوستهٔ مسدود کنندهٔ سوراخها مجرای چربی را باز نگاه میدارد. استفاده از این ویتامین باید با تجویز پزشک باشد و در ابتدا ممکن است پوست را تحریک کند، اما با تنظیم مقدار مصرف آن توسط پزشک التهاب هم خوب میشود.از عوارض دیگر رتین A افزایش حساسیت به خورشید است. اگر رتین A مصرف میکنید، سعی کنید کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید یا از محافظ آفتاب با فاکتور محافظتی (SPF) حداقل ۳۰ استفاده کنید.

ترکاندن جوش - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

از بین بردن باکتریها برای خشک کردن جوش چرکی یک روزه

در جوشهای مقاوم پزشک اغلب مالیدن بنزویل پراکسید بر روی پوست را تجویز میکند. بنزویل پراکسید فعالیت باکتریها را در منافذ پوست متوقف میکند.

تجویز آنتی بیوتیک

پزشک ممکن است کرم یا محلول آنتی بیوتیک برای کشتن باکتریهای روی پوست تجویز کند. باکتریهای طبیعی روی پوست چربی را به اسیدهای چرب تبدیل میکنند که باعث التهاب میگردد. در موارد شدیدتر، پزشک آنتی بیوتیک خوراکی تجویز میکند.

استفاده از آسپرین برای خشک کردن جوش چرکی یک روزه

آسپرین مسکن است و البته از آن برای تسکین جوش هم می‌توان استفاده کرد. اکثر ما معمولا قرص‌های تسکین سردرد را در خانه داریم.

 • سر راست‌ترین راه برای استفاده از آسپرین در درمان جوش ساختن خمیری با یک سهم آسپرین و سه سهم آب است. زمانی که خمیر سفت شد، آن را روی جوش‌ها بمالید. حدود ۳۰ دقیقه بعد، این خمیر خشک می‌شود و پایین می‌ریزد. بعد از آن می‌توانید صورت‌تان را بشویید.
 • روزی یک بار این درمان را انجام دهید.

برداشتن جوشها

اسیدهای موجود در میوه ها به نام اسیدهای آلفا هیدروکسی سلاح مؤثر جدیدی بر علیه جوش است. لایهٔ نازکی از این ماده شیمیائی در کنترل سریع جوش مؤثر است. تکرار دو یا سه بار در ماه آن جوشها را از بین میبرد.پزشک ممکن است محلول رقیقی از اسید گلیکولیک بر روی پوست بمالد. این کار نیم ساعت گزش و سوزش دارد و کمی قرمزی و تورم ایجاد میکند. اما بعد از سه روز فقط کمی پوسته دارد که آرایش آن را میپوشاند.

خشک کردن جوش چرکی یک روزه با استفاده از روی

استفاده از مرهم محتوی روی همراه با آنتی بیوتیکی مثل اریترومایسین میتواند فرایند التهاب را کند کرده و به التیام کمک کند.

تجویز ایزوترتینوین

ایزوترتینوین (اکیوتین) یک داروی قوی برای جوشهای کیستی شدید است که فقط در صورت مؤثر نبودن درمانهای دیگر تجویز میشود. این دارو میتواند نقصهای مادرزادی ایجاد کند، بنابراین در زنان با سن بارداری باید با احتیاط کامل تجویز شود. اگر از این دارو استفاده میکنید، باید از بارداری خودداری کرده و مرتباً آزمایش حاملگی انجام دهید.

از عوارض دیگر آن خشکی شدید پوست، خوندماغ، خشکی چشم، درد ماهیچه ها و بالا رفتن تری گلیسریدها و کلسترول خون است.درمان با ایزوترتینوین ۱۶ تا ۲۰ هفته طول میکشد و تا ۸۰ درصد در درمان جوشهای شدید مؤثر است.

ماسک های خانگی برای خشک کردن جوش چرکی یک روزه

دارچین و عسل - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

عسل، ماسک دارچین عسل

حتما با خواص عسل آشنا هستید. عسل به‌عنوان ماده‌ای با خواص ضدعفونی‌کننده شناخته می‌شود و به ازبین‌بردن عوامل میکروبی اطراف غدد چربی کمک می‌کند. وقتی میکرب‌ها کاهش پیدا می‌کنند، سرعت بهبودی افزایش پیدا می‌کند. روش اول استفاده از خود عسل برای درمان جوش است.

 • یک اپلیکاتور پنبه‌ای استریل را در عسل طبیعی فرو ببرید و روی پوست بمالید؛
 • حداقل به‌مدت ۳۰ دقیقه پوست را به حال خود بگذارید، سپس با آب گرم بشویید.

آبلیموی تازه؛ خشک کردن جوش چرکی یک روزه

یک راه معجزه‌آسا برای خلاصی از جوش استفاده از آبلیموی تازه است. آبلیمو به‌عنوان میکرب‌کش، ارگانیسم‌های میکروسکوپی دخیل در ایجاد جوش را می‌کشد و علاوه بر این با خاصیت جمع‌کنندگی‌اش باعث می‌شود چربی‌های تجمع‌یافته بیرون رانده شوند. برای استفاده از لیمو راه‌های مختلفی وجود دارد.

 • پیش از خوابیدن، از یک گوش‌پاک‌کن استریل پنبه‌ای استفاده کنید و آبلیمو را روی جوش بمالید.

خمیردندان بهترین روش برای خشک کردن جوش چرکی یک روزه

خمیردندان برای درمان جوش فوق‌العاده است. اگر بعد از یخ گذاشتن استفاده شود، سریع‌ترین اثر را دارد. لازم است که حتما از خمیردندان‌های سفید‌رنگ و غیرسفید‌کننده استفاده کنید. همچنین از انواع خمیردندان‌های ژل‌مانند استفاده نکنید.

 • قبل از اینکه جوش روی صورت‌‌تان جا خوش کند، کمی خمیردندان سفید را روی آن ناحیه بمالید و بگذارید حین خواب شبانه آنجا بماند.
 • وقتی بیدار شدید، با آب سرد آن را بشویید. اگر قرار نیست خانه را ترک کنید، می‌توانید این کار را در میانه روز دوباره تکرار کنید.
 • برای اینکه این روش فایده‌ای داشته باشد، خمیردندان حداقل باید ۳۰ دقیقه روی پوست بماند.

بخور در مدت‌زمان مناسب برای خروج چربی‌ها و آلودگی‌های پوست

برای درمان سریع جوش بخور صورت را فراموش نکنید. استفاده از بخور گرم به‌علت باز کردن منافذ پوستی و بیرون ریختن مواد زايد از آن، فواید فوق‌العاده‌ای برای پوست‌های جوش‌دار به همراه دارد.

 • یک ظرف بزرگ را با آب داغ پر کنید؛ سپس صورت خود را در نزدیکی دهانه ظرف قرار دهید، به‌طوری‌که بخار آب به پوست‌تان برسد.
 • به هیچ عنوان، پوست‌تان را در تماس با آب داغ قرار ندهید، زیرا ممکن است منجر به سوختگی شود.
 • بخور را به‌مدت ۳۰ دقیقه ادامه دهید و سپس به پوست‌تان مرطوب‌کننده بمالید.

ماسک درخت چای - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

روغن درخت‌ چای برای خشک کردن جوش چرکی یک روزه

روغن درخت چای درمان‌کننده حیرت‌انگیزی برای جوش‌های پوستی است. روغن درخت چای با خاصیت ضدباکتریایی به جنگ میکرب‌هایی می‌رود که مشکلات پوستی ایجاد می‌کنند و به‌دلیل خواص تسکین‌بخشی که دارد، قرمزی و وخامت جوش‌ها را کاهش می‌دهد. این درمان خانگی جوش صورت همچنین با خشک کردن جوش‌ها و کمودون‌های سرسفید، آنها را بهبود می‌دهد.

 • گلوله پنبه‌ای را در روغن درخت چای غوطه‌ور کنید و بر موضع جوش بمالید. بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پوست خود را بشویید.
 • راه دیگر مخلوط کردن چند قطره از این روغن در یک قاشق ژل آلوئه ورا است. مخلوط به‌دست‌آمده را روی جوش‌ها و سایر نقاط مشکل‌دار پوست‌تان بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

 استفاده از ماسک چای سبز، ساده و تاثیر‌گذار

هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان دهد نوشیدن چای سبز می‌تواند به رفع جوش صورت یا آکنه کمک کند، اما ثابت شده است که مالیدن آن به‌شکل مستقیم روی پوست می‌تواند کمک‌کننده باشد. دلیل آن احتمالا وجود فلاونوییدها و تانن در چای سبز است. این دو ماده با باکتری‌ها مبارزه و به کاهش التهاب کمک می‌کنند.

آنتی‌اکسیدان موجود در چای سبز، اپیگالوکاتچین ـ ۳ ـ گالات (epigallocatechin-3-gallate) است که در کاهش تولید سبوم (چربی پوست)، مبارزه با التهاب و جلوگیری از رشد آکنه در افرادی مؤثر است که پوست‌شان مستعد آکنه است.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که استفاده از ۲ تا ۳٪ عصاره چای سبز روی پوست، باعث کاهش قابل‌توجه تولید سبوم و جوش در افراد مبتلا به آکنه می‌شود.

کرم و لوسیون حاوی چای سبز در بازار موجود است، اما خودتان هم می‌توانید این ماسک صورت برای جوش را در منزل تهیه کنید.

 • چای سبز را به‌مدت ۳ تا ۴ دقیقه در آب درحال جوشیدن بخیسانید؛
 • اجازه دهید چای سرد شود؛
 • با استفاده از اپلیکاتور پنبه‌ای، چای را روی پوست‌تان بمالید یا اینکه آن را درون یک بطری بریزید و روی صورت‌تان اسپری کنید؛
 • اجازه دهید خشک شود؛ سپس صورت‌تان را با آب بشویید و به‌آرامی خشک کنید؛
 • باقی‌مانده برگ‌های چای را می‌توانید به عسل اضافه کنید و با آن ماسک دیگری درست کنید.

درمان جوش با مالیدن سیر به محل جوش

سیر گیاهی است که به‌علت مزه عالی و فایده‌های پزشکی مورد توجه است. سیر دارای خواص اثبات‌شده قوی ضدباکتریایی، تقویت سلولی و ضدویروس است و به عوامل بیماری‌زای مسری حمله‌ می‌کند. سیر همچنین در تقویت قوای جسمی نقش دارد.

سیر خام در طب قدیمی هند، آیوروِدا، یکی از بهترین درمان‌ها برای جوش‌های رسیده برشمرده می‌شود و طبیبان آیورودا بر سر خواص سیر در درمان جوش‌ها و همچنین در جلوگیری از عود مجدد جوش قسم می‌خورند.

بدون درنظرگرفتن گزارش‌های طب آیورودا درباره سیر، به اندازه‌ای افراد مختلف به فواید خوردن سیر خام در پیشگیری و درمان جوش‌ صورت اشاره‌ کرده‌اند که می‌توان آن را درمانی عالی برشمرد. سیر، این ماده ضدویروس، ضدقارچ و ضدسرطان، برای درمان سریع جوش‌ها کارساز است. همچنین سولفور موجود در سیر به تسریع فرایند بهبودی جوش کمک می‌کند.

 • یک حبه سیر را دو نیم کنید.
 • سیر را روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.
 • این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

خشک کردن جوش چرکی یک روزه با جوش‌‌شیرین

جوش شیرین راه‌حل خانگی مفید دیگری برای درمان جوش است که با لایه‌برداری پوست و باز‌ کردن راه تخلیه چربی و سلول‌های مرده جوش‌ها را از بین ‌می‌برد. جوش‌شیرین کاربردهای فراوانی دارد. می‌توان از آن به عنوان ضدبو، به‌عنوان خمیردندان و در محلول‌های مختلف خانگی برای لایه‌برداری پوست استفاده کرد.

التهاب جوش زمانی شکل می‌گیرد که سلول‌های پوست و ارگانیسم‌های کوچک در کنار هم جمع می‌شوند و یک جوش متورم را ایجاد می‌کنند. التهاب پوست علاوه بر اینکه توجه دیگران را به خود جلب می‌کند، می‌تواند واقعا دردناک باشد.

بخشی از قدرت جوش‌شیرین در مراقبت از پوست به این دلیل است که قادر است به‌عنوان بخشی از درمان التهاب پوست و در یک برنامه درمانی به کار رود. مثلا از مواد معمولی موجود در آشپزخانه می‌توان برای درست کردن ماسک‌های قوام‌دار با پایه جوش‌شیرین استفاده کرد. ماسک‌های خانگیِ پوشاننده صورت که با جوش‌شیرین درست می‌شوند، می‌توانند به پیشگیری و درمان مشکلات پوستی کمک کنند.

 • جوش‌شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنید.
 • پوست خود را به‌دقت بشویید و درحالی‌که نم‌دار است، خمیر را در نواحی مشکل‌دار پوست بمالید؛ آنگاه چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شود صبر کنید.
 • صورت‌ خود را با آب گرم بشویید.
 • برای اینکه سریع‌تر نتیجه بگیرید، این فرایند را دو بار در روز تکرار کنید.

ماسک خیار

درمان جوش صورت با خیار

خیار سرشار از پتاسیم و ویتامین‌هایی چون ویتامین A ،C و E است. علاوه‌ بر این خیار دارای خواص خنک‌کنندگی و تسکین پوست است. در کشورهای خاورمیانه و آسیایی آب خیار برای خنک کردن بدن و پوست‌، درمانی متمایز به شمار می‌رود. آب خیار همچنین برای ترمیم پوست مفید است و به‌ویژه زمانی که روی پوست به کار رود، در کاهش التهاب پوستی نقش دارد.

 • خیار را خرد کنید روی آن آب بریزید و بگذارید به‌مدت ۶۰ دقیقه بماند. مواد داخل خیار مثل ویتامین A، پتاسیم و کلروفیل در آب منتشر می‌شوند.
 • آب به‌دست‌آمده را صاف کنید و برای نوشیدن یا شستن صورت استفاده کنید.

خشک کردن جوش چرکی یک روزه با استفاده از سرکه‌ سیب

وقتی می‌خواهید جوش‌هایتان را درمان کنید، سرکه‌ سیب را به‌عنوان ماده‌ای قدرتمند فراموش نکنید. چرا؟ زیرا ارگانیسم‌های کوچکی که تمام این مشکلات را پدید آورده‌اند، با سرکه سیب نابود می‌شوند. سرکه سیب با خواص اسیدی خود، pH سطح پوست شما را به تعادل می‌رساند و در این شرایط باز هم رشد میکرب‌ها سخت‌تر می‌شود.

نکته آخر اینکه سرکه سیب با خواص منقبض‌کننده خود مانند آبلیمو کمک می‌کند که چربی تجمع‌یافته در منافذ پوستی بیرون رانده شود. مراقب مضرات زیاده‌روی در استفاده از سرکه روی پوست ازجمله خشکی پوست باشید.

 • صورت‌تان را با آب شسته و با حوله خشک کنید. یک پیمانه سرکه را با ۳ پیمانه آب مخلوط کنید؛ سپس گلوله پنبه‌ای را در آن فرو ببرید و مشخصا روی نقاطی از پوست که مشکل دارد، بمالید.
 • حداقل به‌مدت ۱۰ دقیقه پوست را به حال خود بگذارید. همچنین می‌توانید بگذارید سرکه یک شب تا صبح روی پوست‌تان بماند. هر روز چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

درمان جوش صورت با ماست

ماست غذایی دلپذیر است که به‌عنوان وعده صبحانه و همچنین میان‌وعده عالی است. علاوه بر این، استفاده ماست به‌صورت موضعی روی پوست فایده‌های شگفت‌آوری دارد. سالیان دراز است که به‌دلیل همین فواید عالی، برای بهبود پوست از آن استفاده می‌شود.

هنوز هم در هند از ماست به‌عنوان راهی عالی در درمان جوش و کاهش التهاب آن استفاده می‌شود. حمام‌های روزانه کلئوپاترای مصر باستان با شیر ترشیده معروف است. این کار به او پوستی درخشان و جوان می‌بخشیده است. شما هم می‌توانید برای از بین بردن جوش‌ها از ماست استفاده کنید.

 • مقداری ماست را با آبلیمو مخلوط کنید و روی پوست‌تان بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت‌تان را بشویید.
 • از این مخلوط روزی دو بار استفاده کنید.

راهکارهای پیشگیری از جوش صورت

جلوگیری از تشکیل جوش‌، راز کنترل آن است. پیش از آنکه مجبور شوید به‌دنبال راهی برای از بین بردن جوش صورت در یک روز باشید، علاج واقعه کنید. گرچه اغلب آدم‌ها به‌غلط بر این باورند که جوش زدن با آلودگی سطح پوست یا مصرف غذاهای خاص مرتبط است اما، جوش زدن به ترکیبی از عوامل مرتبط است که برخی از کنترل ما خارج‌اند؛ تعادل هورمونی و سرعت طبیعی سیستم تجدید پوست ما از آن جمله‌اند.

با وجود اینکه به‌طور قطع جوش زدن تقصیر شما نیست اما در برابر جوش‌ها بی‌دفاع هم نیستید. شما برای کمک به بدن‌تان برای مقابله با جوش‌ها می‌توانید آنچه را که بدن برای قدرتمند و سالم بودن بدان نیاز دارد در اختیارش بگذارید.

شست‌وشوی روزانه برای خشک کردن جوش چرکی یک روزه

روزی دو مرتبه با ملایمت صورت‌تان را بشویید تا چربی اضافه، باکتری‌ها و سلول‌های مرده را از سطح آن پاک کنید. فراموش نکنید که علت جوش، آلودگی پوست نیست و شست‌و‌شوی بیش از حد تنها منجر به خشک شدن پوست و تحریک آن برای تولید میزان بیشتر چربی می‌شود. هرگز بیش از حد این کار را تکرار نکنید. اگر روالی برای شست‌وشوی پوست‌تان به‌صورت روزانه، جواب داد، همان را ادامه بدهید.

درمان جای جوش - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

از سابیدن پوست با لایه‌بردارهای زبر بپرهیزید

لایه‌برداری پوست با ازبین‌بردن سلول‌های مرده سطح پوست به بهبود آکنه کمک می‌کند. این سلول‌های مرده منافذ پوست را مسدود می‌کنند.

متأسفانه تحقیقات درباره لایه‌برداری و توانایی آن برای درمان آکنه محدود است. برخی از آنها نشان می‌دهند که میکرودرم‌ ابریژن که یکی از روش‌های لایه‌برداری است، می‌تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد و اسکار آکنه (جای جوش‌ها)‌ را از بین ببرد.

محققان در یک مطالعه روی تعداد محدودی از بیماران (۲۵ نفر) مبتلا به آکنه، به‌مدت ۸ هفته و هر هفته یک ‌بار میکرودرم ‌ابریژن انجام دادند.

تصاویر قبل و بعد از درمان این افراد، بهبود آکنه را به‌شکل قابل‌توجهی نشان می‌داد. ۹۶٪ از شرکت‌کنندگان از نتایج راضی بودند و این روش را به دیگران توصیه می‌کردند. بااین‌حال، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است؛ زیرا با اینکه لایه‌برداری برای پوست مفید است، اگر آن را به‌درستی انجام ندهید ممکن است به به پوست‌تان آسیب برساند.

دقت کنید که از لایه‌بردارهای خفیفی استفاده کنید که دانه‌های ریز و نرمی دارند. از مصرف محصولات حاوی خرده‌های پوسته‌ بادام یا زردآلو خودداری کنید. این خرده‌ها می‌توانند پوست را تحریک کنند و حتی باعث خراشی بشوند که به التهاب پوست دامن می‌زند.

از محصولات حاوی الکل استفاده نکنید

اگر از شیرپاک‌کن استفاده می‌کنید، از محصولات با پایه الکل ایزوپروپیل یا سایر الکل‌های شوینده استفاده نکنید. الکل ماده قابض قدرتمندی است و لایه سطحی پوست را برمی‌دارد. این امر باعث تولید بیشتر چربی از غدد پوستی می‌شود. نتیجه این کار پوستی خشک و قرمز است و احتمالا جوش‌های بیشتری می‌زنید.

رژیم غذایی سالم و مصرف آب

رابطه رژیم غذایی و آکنه سال‌هاست مورد بحث قرار گرفته است. شواهد جدید نشان می‌دهند که برخی عوامل رژیمی ازجمله شاخص انسولین و قندخون ممکن است با آکنه در ارتباط باشند. درواقع با اینکه غذاها دلیل جوش‌زدن نیستند، رژیم غذایی سالم کمک می‌کند تا بدن آنچه را برای جنگیدن با جوش‌ها نیاز دارد، در اختیار داشته باشد.

یکی از عوامل مهم در رژیم ‌غذایی شاخص قندخون غذاست که با GI نشان داده می‌شود. این شاخص واحد اندازه‌گیری سرعت غذا‌ها مختلف در بالابردن قندخون است.

خوردن غذاهایی با GI بالا، می‌تواند سبب افزایش انسولین شود. ظاهرا افزایش انسولین تولید سبوم را افزایش می‌دهد؛ به ‌همین‌ دلیل محققان بر این باورند که غذاهایی با GI بالا تأثیر مستقیمی در بدتر شدن آکنه دارند.

غذاهای دارای شاخص GI بالا:

 • نان سفید؛
 • نوشابه؛
 • کیک؛
 • دونات؛
 • شیرینی‌ها؛
 • شکلات‌ها؛
 • غلات صبحانه که شیرین باشند؛
 • انواع غذاهای فرآوری‌شده.

غذاهای دارای شاخص GI پایین:

 • میوه ها؛
 • سبزیجات؛
 • حبوبات؛
 • آجیل؛
 • غلات کامل؛
 • غذاهای کمتر فرآوری‌شده.

بنابراین سعی کنید رژیم متعادلی داشته باشید که از همه گروه‌های غذایی در آن استفاده شده باشد. بهتر است میوه‌های تازه را به سیب‌زمینی سرخ‌کرده ترجیح بدهید. روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید؛ اگر ورزش می‌کنید یا در فصل گرما به سر می‌برید، حتی بیشتر. مهم‌تر از همه، صبحانه را حذف نکنید؛ صبحانه نیروی محرکه‌ای برای فرایندهای متابولیسم بدنتان است و در طول روز، به شما انرژی می‌دهد.

پماد جوش - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

ورزش کنید

فواید ورزش بی‌شمار است، ورزش به گردش خون در بدن کمک می‌کند، به شما آرامش می‌دهد، استرس را کاهش می‌دهد و انرژی‌تان را بالا می‌برد. پوست شما هم از گردش خون بیشتر و اکسیژن‌رسانی بیشتری که در اثر فعالیت ورزشی ایجاد می‌شود سود می‌برد.

اما دقت کنید که حرارت و رطوبت نشسته روی پوست بر اثر ورزش، مکان مناسبی برای پخش شدن باکتری‌ها فراهم می‌کند. بنابراین، پیش از ورزش آرایش‌تان را پاک کنید. اگر مستعد جوش بدن هستید، برای ورزش لباس نخی گشاد به تن کنید. بعد از ورزش، در اولین فرصت، به حمام بروید.

جوش‌ها را فشار ندهید، دست‌کاری نکنید و نترکانید

فشار دادن یا درآوردن چرک جوش‌ها با ناخن، سوزن یا هر وسیله دیگر می‌تواند مسیر باکتری‌ها را به عمق بیشتری از پوست باز کند که موجب تشدید التهاب و عفونت خواهد شد. همچنین این کار به بافت اطراف پوست آسیب می‌زند و احتمال باقی ماندن جای جوش را افزایش می‌دهد. همچنین، تماس بیش از حد دست‌ها با پوست شامل مالیدن یا حتی تکیه زدن دست به چانه می‌تواند باکتری‌ها را به منافذ پوست وارد کند و احتمال جوش زدن را بالا ببرد.

از پوست‌تان در برابر تابش آفتاب، محافظت کنید

هر روز، حتی روزهای ابری، از ضدآفتاب با spf حداقل ۱۵ استفاده کنید. گرچه حقیقت دارد که مجاورت اندک با نور آفتاب می‌تواند در آغاز برای آکنه مفید باشد، اما گول نخورید؛ زیرا این منافع کوتاه‌مدت هستند. تماس طولانی با نور آفتاب پوست‌تان را خشک می‌کند و باعث تولید بیشتر چربی پوست و تسریع ریزش سلول‌های مرده آن می‌شود. چربی بیشتر در کنار سلول‌های مرده پوستی زمینه مناسبی برای ایجاد جوش‌ها ایجاد می‌کند.

استراحت کنید

خواب کافی شبانه، به‌مدت حداقل ۷ تا ۸ ساعت، می‌تواند معجزه‌ای برای جوش‌هایتان باشد. می‌پرسید چطور؟ در پاسخ باید بگوییم بدنی که خوب استراحت‌ کرده است، منابع لازم برای داشتن دستگاه ایمنی قوی را در اختیار دارد. گرچه سیستم ایمنی قوی به‌کلی مانع جوش نمی‌شود، اما در مبارزه با عفونت جوش‌ها کمک می‌کند و جوش‌ها با سرعت بالاتری بهبود پیدا می‌کنند.

آرام باشید

زمانی که در تنش باشید، غدد آدرنال، هورمون کورتیزول را روانه جریان خون‌تان می‌کند. این هورمون غدد چربی پوست را به ترشح بیشتر وا می‌دارد که می‌تواند به جوش زدن منجر شود. بسیار مهم است که روزانه زمانی را به استراحت اختصاص بدهید، مطالعه کنید، دوش بگیرید، مدیتیشن یا یوگا انجام بدهید یا هر کار دیگری بکنید که به شما احساس شادی و آرامش می‌دهد. برای داشتن بدنی سالم به‌طور کلی و همچنین داشتن پوستی سالم و زیبا، آرام بودن قدم اساسی است.

به‌خاطر داشته باشید حتی بعد از رفع شدن جوش‌ها باید استفاده از روش های پیشگیری از جوش را ادامه بدهید تا جوش‌های جدید ایجاد نشوند.

تخلیه جوش - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

چه زمانی برای تخلیه جوش مناسب است؟

مهم‌ترین مسئله این نیست که بدانید چه موقع جوش را تخلیه کنید و چه موقع به آن دست نزنید بلکه مهمترین مسئله این است که برای جلوگیری از آسیب پوست بهتر است جوش را رها کنید و بگذارید خود به‌ خود تخلیه شود.

با این حال هنوز قصد دارید که جوش خود را بترکانید؟ در مرحله اول باید بدانید که کدام جوش را می‌توانید بترکانید و به کدام یک نباید دست بزنید. متداول‌ترین جوش‌ها، جوش‌های سرسیاه، سرسفید و جوش‌های چرک­دار است.

جوش‌های سرسیاه منافذ بازی هستند که توسط سلول‌های مرده و چربی پوست بسته شده‌اند. اگرچه متخصصین با جدیت مخالف تخلیه جوش در خانه هستند(خصوصاً جوش‌های بزرگی که یک فشار اشتباه می‌تواند به آسیب طولانی‌مدت پوست منجر شود) اما برخی از آن‌ها در مورد ترکاندن جوش سرسیاه در خانه سخت نمی‌گیرند! این نوع جوش‌ها معمولاً در امتداد بینی، چانه یا پیشانی دیده می‌شوند؛ آن‌ها نمی‌ترکند اما تخلیه می‌شوند!

جوش‌های سر سفید اگر چه تحت پوشش پوستتان هستند اما تخلیه آن‌ها بسیار وسوسه‌انگیز و گاهی آسان است. اگر جوش سر سفید آن‌قدر به سطح پوست نزدیک است که برای تخلیه آن فشار زیادی لازم نیست می‌توانید آن جوش را تخلیه کنید. در واقع باید صبر کنید که سرسفید جوش زیر پوست کاملاً شکل بگیرد در غیر این صورت منجر به کیست صورت یا عفونت خواهد شد.

جوش‌های چرکین، نوع عمیق‌تری از آکنه هستند که دیرتر بهبود می‌یابند. آن‌ها معمولاً قرمز و ملتهب بوده و به شکل برآمدگی روی پوست ظاهر می‌شوند. بهتر است به این جوش‌ها دست نزنید زیرا می‌تواند باکتری‌ها را به دیگر نقاط بدن گسترش داده و باعث التهاب شدید و حتی عمیق‌تر شدن منافذ شوند.

تخلیه جوش در ۵ مرحله

اگرچه بسیاری از ما از خطرات تخلیه جوش آگاهیم اما هنوز هم وسوسه می‌شویم تا آن را بترکانیم. اگر جوش‌های سرسیاه یا سرسفید دارید می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر آن‌ها را در خانه بترکانید.

برای جلوگیری از گسترش باکتری‌ها ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. یکی از اشتباهاتی که مردم زمان تخلیه جوش مرتکب می‌شوند استفاده از انگشتان یا ابزارهای نوک‌تیز است.

متخصصان توصیه می‌کنند ابتدا محل جوش را با الکل تمیز کنید؛ یک تکه پنبه آغشته به پر اکسید هیدروژن می‌تواند به خوبی منطقه مورد نظر را خشک کند و هرگونه آلودگی و چربی اضافی را از بین ببرد.

 • کلید تخلیه بدون درد، گرم کردن ناحیه اطراف جوش است. حدوداً ۱۵ دقیقه از کمپرس گرم روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده کنید. کمپرس گرم، چرک سفیدی را که زیر پوست وجود دارد نرم می‌کند و سبب تخلیه طبیعی آن می‌شود. می‌توانید با خیساندن یک دستمال در آب گرم و فشردن رطوبت اضافی آن، یک کمپرس گرم درست کنید.
  همچنین می‌توانید از ابزارهای نوک‌تیز مثل سوزن یا موچین برای تخلیه کمک بگیرید اما باید از قبل آن‌ها را با الکل ضدعفونی کنید. دقت کنید که جوش نزدیک سطح پوست باشد در غیر این صورت استفاده از این ابزارها کمکی به تخلیه نکرده و ممکن است سبب عفونت شود. حتی برای نرم شدن جوش می‌توانید پوست خود را بخار دهید و از تمیز بودن آن اطمینان یابید.
 • روش‌های زیادی برای ترکاندن جوش وجود دارد درعین حال بسیار تأکید شده که از تماس مستقیم دستان با جوش اجتناب شود. بهتر است از یک پارچه کتانی تمیز (نه انگشتان دست) برای فشار آوردن به دو طرف جوش استفاده کنید. می‌توانید انگشتان اشاره خود را در پارچه‌ای تمیز بپوشانید و سپس جوش را از پایین و به سمت داخل فشار دهید تا همه چرک‌های سفید از آن خارج شده و مایع شفاف و بی‌رنگ بیرون بریزد. همچنین می‌توانید از یک سوزن نازک استریل شده برای باز کردن سر جوش استفاده کنید.
 • اگر با روش فوق جوش تخلیه نشد دست از فشردن بردارید چراکه ممکن است سبب التهاب و مسدود شدن بیشتر منافذ شود.
 • بعد از تخلیه جوش صورت خود را با صابون ضد باکتریایی یا یک تونر ملایم بشویید و روتین مراقبت پوستی خود را ادامه دهید. می‌توانید از کرم‌های استروئیدی نظیر هیدروکورتیزون برای جوش‌های ملتهب استفاده کنید و یا یک تکه یخ را درون پارچه بپیچید و روی محل قرار دهید تا قرمزی کاهش یابد.

جوش چانه - خشک کردن جوش چرکی یک روزه

آیا گلاب برای درمان جوش صورت مفید است؟

گلاب خواص زیادی دارد و می‌تواند در درمان جوش صورت، تنظیم pH پوست و نیز کاهش التهاب و قرمزی کمک‌کننده باشد. با این‌ حال، همیشه بهتر است درمان‌هایی را که بدون تجویز پزشک انجام می‌دهید ابتدا روی بخش کوچکی از پوستتان امتحان کنید و سپس آنها را روی کل صورت اِعمال کنید.

پاسخ شما به پرسش چگونه جوش های صورت را از بین ببریم، چیست؟ شما کدام‌یک از روش‌های مقابله با آکنه را که در این مطلب گفتیم قبلا امتحان کرده بودید؟ آیا می‌توانید روش دیگری را به‌جز مواردی که نام بردیم به ما معرفی کنید؟ لطفا در دیدگاه‌ها برایمان بنویسید که با جوش‌های صورت‌تان چه می‌کنید.

در مواجه با چه علائمی باید به پزشک مراجعه کنیم:

 • اگر شروع به تب کرده‌اید.
 • اگر غدد لنفاوی متورم روی پوست دارید.
 • اگر پوست اطراف جوش، قرمز و ملتهب است.
 • جوش درد شدید دارد و تخلیه نمی‌شود.
 • دچار سوزش قلب، دیابت یا هرگونه مشکلی در سیستم ایمنی خود هستید یا با مصرف داروهای خاصی همچون کورتیکواستروئیدها جوش می‌زنید.
 • معمولاً جوش‌ها خطرناک نیستند با این حال اگر با عفونت و تب و لرز شدید همراه است سریعاً به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند با معاینات فیزیکی، ریشه اصلی مشکل را تشخیص دهد. بسیاری از قسمت‌های بدن می‌توانند تحت تأثیر این عفونت پوستی قرار گیرند بنابراین ممکن است سؤالاتی در خصوص سایر قسمت‌های بدن نیز از شما پرسیده شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید