رفع زردی لوازم برقی سفیدی که به مرور زمان رنگ آن ها زرد شده است کاری سخت و مشکل است و به راحتی از بین نمیرود.در این مطلب از پارس مگ ما روش هایی را به شما آموزش میدهیم که بتوانید به راحتی این مشکل را حل کنید.

رفع زردی لوازم برقی - پنل کولر

علت زرد شدن وسایل برقی سفید چیست ؟

قبل از آنکه در مورد نحوه تمیز کردن وسایل برقی زرد شده صحبت کنیم در ابتدا قصد داریم علت‌های زرد شدن وسایل برقی را مورد بررسی قرار دهیم.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، پاک کردن روزانه وسایل هیچ کمکی به سفید ماندن رنگ وسایل نمی‌کند و حتی ممکن است به مرور زمان به روند زرد شدن زودتر آن هم کمک کند؛ از سوی دیگر علاوه بر آن استفاده طولانی مدت از مواد سفید کننده مانند وایتکس باعث می‌شود که وسایل برقی زودتر از موعد سفید شوند؛ بنابراین قبل از انتخاب یکی از راهکارهای زیر، در ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید که از هر کدام از این راهکارها نمی‌توان برای مدت طولانی و یا روزانه استفاده کرد.

استفاده ی مداوم از سفیدکننده و وایتکس

علی رغم آن چه ممکن است عده ی بسیاری تصور کنند تمیز کردن مداوم وسایل برقی با وایتکس از زرد شدن آن ها جلوگیری نمی کند بلکه به مرور و در طول زمان باعث تسریع در تغییر رنگ این لوازم می شود. البته استفاده از این شوینده به دفعات محدود مشکلی ایجاد نمی کند اما زیاده روی در استفاده از آن وسایل شما را زردتر خواهد کرد.

همانطور که گفتیم بهترین گزینه این است که شما وسایلتان را در بازه های زمانی کوتاه به طور مثال هفتگی با استفاده از منسوج بی بافت و آب تمیز کنید و نهایتا در تمیزکاری های اساسی تر و با فاصله زمانی بیشتر از یک شوینده هم کمک بگیرید.

همچنین در پارس مگ بخوانید : ۱۱ ترفند تمیز کردن ماشین لباسشویی و ضدعفونی کردن آن در خانه

رفع زردی لوازم برقی - ماشین لباسشویی

تمیز کردن لوازم برقی زرد شده و رفع زردی لوازم برقی با مواد طبیعی

خوشبختانه تمیز کردن وسایل برقی تنها به کمی دانش و اندکی وقت نیاز دارد. تمیز کردن وسایل برقی چرب یا زرد شده ممکن است یک کار طولانی برای یک بعد از ظهر کامل به‌نظر برسد، اما با رعایت دستورالعمل‌هایی که هوم پلاس در این مقاله به شما معرفی می‌کند، وسایل برقی آشپزخانه شما در کمترین زمان ظاهر روزهای نخستشان را بازخواهند یافت.

روش های رفع زردی لوازم برقی سفید

تمیز کردن پایه ای لوازم برای رفع زردی لوازم برقی

1- لوازم خانگی را با پاک کننده چند منظوره تمیز کنید:

برای رفع زردی لوازم برقی سفید، از یک اسپری پاک کننده چند منظوره استفاده کنید که حاوی سفید کننده هم باشد و بتواند سطوح را ضد عفونی کند و همچنین لکه ها را نیز سفید خواهد کرد.

این محصول را روی یک پارچه تمیز یا اسفنجی اسپری کرده و سپس آن را کاملا روی سطح لوازم برقی بکشید. سپس یک پارچه تمیز و مرطوب دیگر بردارید و اثر باقی مانده از اسپری را از بین ببرید.

قبل از خرید حتما برچسب روی محصول را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که برای استفاده روی لوازم برقی مناسب است. هر هفته سطوح سفید را با همین ترفند تمیز نمایید.

رفع زردی لوازم برقی - زن

2- برای رفع زردی لوازم برقی از دستمال جادویی استفاده کنید:

یک دستمال جادویی برای پاک کردن لکه ها مخصوصا زردی های لوازم برقی، خریداری کنید و آن ها را سفید نمایید. کافی است که این اسفنج یا دستمال را به سادگی مرطوب کنید و سپس آن را کامل روی سطح لوازم برقی بکشید.

هیچ نیازی به شستن بعد از این پروسه نیست. دستمال های جادویی برای استفاده روی اکثر سطوح امن هستند زیرا بافت بسیار ظریفی دارند و سطحی براق را به جا می گذارند.

3- برای رفع زردی لوازم برقی سطوح را با جوش شیرین تمیز کنید:

مقدار کمی جوش شیرین را روی یک دستمال تمیز و مرطوب بکشید و سپس آن را روی قسمت های زرد شده لوازم برقی اعمال نمایید. برای گوشه های لوازم که کار شما سخت تر می شود، از یک مسواک با دندانه های نرم استفاده کنید و این قسمت ها را اسکراب نمایید. سپس برای شستشوی نهایی یک دستمال مرطوب و تمیز را روی آن بکشید.

رفع زردی لوازم برقی - جوش شیرین

4- از محلول جوش شیرین و سفید کننده برای رفع زردی لوازم برقی استفاده کنید:

950 میلی لیتر آب گرم را با 120 میلی لیتر سفید کننده و 59 میلی لیتر جوش شیرین داخل سطل بریزید. حتما دستکش دست کنید و سپس یک اسفنج تمیز را درون این مایع آغشته کرده، آن را فشار دهید و آب اضافی آن را بگیرید.

سپس آن را روی سطوح لوازم برقی بکشید و 10 دقیقه صبر کنید. سپس یک بار دیگر یک اسفنج تمیز و مرطوب را برداشته و بر روی سطوح بکشید. شاید برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، نیاز داشته باشید که چند بار این فرآیند را تکرار کنید. حتماً باید هر دفعه ده دقیقه کامل صبر نمایید.

استفائه از کرم پروکسید یا اکسیدان برای رفع زردی لوازم برقی

1- یک عدد کرم پروکسید بخر:

به دنبال کرم پروکسیدی باشید که معمولاً در داروخانه ها یافت می شوند. کرم پروکسید غلظت های 9 تا 12 درصد دارد و حدود 3 درصد از هیدروژن پراکسید موثرتر است. این ماده برای دکلره و رنگ مو در سالن های آرایشی استفاده می شود و گاهی اوقات داخل بسته های رنگ موی دائمی هم قرار دارد که در داروخانه ها و لوازم آرایشی ها به فروش می رسند.

2- برای رفع زردی لوازم برقی آن ها را با کرم پروکسید پوشش دهید:

حتماً برای محافظت از پوست دستکش دست کنید. هرگونه استیکر روی لوازم برقی را با نوار چسب بپوشانید تا از آن ها محافظت شود. سپس یک مسواک یا یک قلم موی رنگ را بردارید و کرم پروکسید را از طریق آن به سطح لوازم برقی بزنید.

رفع زردی لوازم برقی - توستر

3- این وسیله را پوشانده و دور از نور خورشید نگه دارید:

می توانید این وسیله را داخل یک عدد کیسه زیپ دار و یا یک پلاستیک کاملاً تمیز قرار دهید و در آن را سفت ببندید. به طوری که هیچ راه ورود هوایی وجود نداشته باشد.

کرم پروکسید نباید در معرض هوا قرار بگیرد، زیرا اصلاً نباید خشک شود. پس مطمئن شوید که هیچ نوع منفذ و سوراخی در این پوشش وجود ندارد؛ سپس این وسیله پوشانده شده را در برابر نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

روش سفید کردن یک روش ایده آل برای لوازم با سایز متوسط می باشد که می توانید به راحتی آن ها را با کیسه های پلاستیکی پوشش دهید و روبروی آفتاب منتقل کنید. حتماً قبل از انجام این کار، گزارش هواشناسی را گوش کنید و مطمئن باشید که چند ساعت هوا آفتابی خواهد بود.

4- حالا باید وسیله را بیرون بیاورید:

اجازه دهید 3 الی 4 ساعت در برابر نور خورشید قرار بگیرد. هر یک ساعت یک بار آن را بچرخانید تا تمام قسمت ها به اندازه کافی در برابر نور خورشید باشند. وسیله را در برابر چراغ یو.وی برای افزایش اثر کرم پروکسید قرار دهید ، زیرا می تواند رنگ زرد را کاملاً برعکس کرده و هیچ ردی از آن باقی نگذارد.

5- وسیله را خارج کرده و آن را بشویید:

وسیله را از داخل پوشش خارج کنید و از یک دستمال مرطوب استفاده نمایید. کرم سفید کننده را از روی سطح آن پاک کنید و اجازه دهید که چند ساعت قبل از استفاده، این وسیله کامل خشک شود.

رفع زردی لوازم برقی - مایکروفر

استفاده از ترکیب جوش‌شیرین، خمیر دندان و سرکه برای رفع زردی لوازم برقی

شما می‌توانید با در دسترس‌ترین وسایلی که در خانه دارید، وسایل سفید خود را برق بیندازید. در این روش تنها کافی است که ترکیب مساوی از جوش‌شیرین و سرکه را مخلوط کنید تا ماده خمیری بدست آید و روی قسمت‌های زرد شده بکشید؛ بعد از اینکه خمیر خشک شد مقداری از کمی از ماده سفید کننده را بر روی پارچه ریخته و بر سطوح مورد نظر بکشید.

اگر از این ترکیب برای از بین بردن لکه زرد روی یخچال استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که بلافاصله اقدام به تمیز کردن یخچال نکنید بلکه اجازه دهید این مواد حدود سه یا چهار ساعت بر روی سطح باقی بمانند تا اثربخشی بهتری داشته باشند، پس از آن دستمال خود را کمی نمدار کرده و به آرامی مواد را پاک کنید. در مرحله آخر با استفاده از خمیردندان سطح مورد نظر را پوشش داده و پس از چند ساعت آن را پاک کنید.

استفاده از سرکه سفید برای رفع زردی لوازم برقی

اگر می‌خواهید زردی روی وسایل برقی را از بین ببرید، نیازی به استفاده از محلول‌های شیمیایی قوی نیست. برای پاک کردن زردی از روی وسایل برقی سفید می‌توانید از تکنیک خیساندن در سرکه استفاده کنید. این روش برای وسایل برقی کوچک‌تر بهتر کار می‌کند، زیرا محلول سرکه برای خیساندن و نفوذ به پلاستیک به زمان نیاز دارد.

یک ظرف را از قسمت‌های مساوی آب و سرکه سفید پر کنید. سپس، دستگاه خود را درون محلول قرار دهید تا جایی که که قسمت دارای زردی کاملا در محلول غوطه‌ور شود. اگر نمی‌توانید دستگاه خود را در زیر آب قرار دهید، آن را بر روی یک دستمال آغشته به محلول قرار داده و پس از مدتی آن را برگردانید.

بگذارید دستگاه شما چند ساعت خیس بخورد یا در صورت امکان یک شب بماند. بعد از اینکه وسایل خود را از محلول جدا کردید، سطح آن‌ها را با آب و مایع ظرفشویی بشویید تا باقی‌مانده سرکه ازبین برود.

رفع زردی لوازم برقی - سرکه

روش تمیز کردن وسایل برقی استیل

تمیز کردن وسایل برقی استیل ممکن است متناقض به‌نظر برسد (مگر استیل ضدزنگ نباید بدون لکه باشد ؟)، اما اگر وسایلی از جنس استیل دارید، می‌دانید که در نهایت گریزی از این کار نیست. لکه‌های آب، اثر انگشت و لکه‌ها باعث آشفتگی آشپزخانه شده و به سرعت تثبیت می‌شوند.

برای لکه‌های آب: مقداری سرکه سفید مقطر را بگذارید تا جوش بیاید. حوله آغشته به سرکه را به مدت ۳۰ دقیقه روی لکه آب قرار دهید. سپس مقداری جوش شیرین بر روی محل لکه پاشیده و در آخر، آن‌ها را یک دستمال تمیزخشک پاک کنید.

برای اثر انگشت: با یک پارچه نرم و مقداری الکل مالشی از شر هرگونه اثر انگشت خلاص شوید.

برای درخشش بیشتر: سطح استیل را با یک پارچه نرم و چند قطره روغن لیمو مالش دهید.

از بین بردن چربی روی وسایل برقی

یک سطل را با حدود ۳ لیتر آب گرم از شیر آشپزخانه پر کنید. هر چند برای ازبین بردن چربی نیازی به آب جوش و در حال بخار ندارید، اما آب سرد برای این کار بی‌اثر است.

دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در آب بریزید. مایع ظرفشویی را در آب هم بزنید تا روی سطح آب حباب ایجاد شود.

یک پارچه نرم را به آب صابونی آغشته کرده و شروع به پاک کردن لکه‌های چربی از سطح وسایل خود کنید. پارچه چرب‌شده را مرتبا در آب صابونی فرو کرده و بچلانید تا هنگام پاک کردن، لکه‌ها را به جای کشیدن از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر، از سطح دستگاه جدا کنید.

آب کثیف را دور بریزید. سطل را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید. سپس سطل را مجددا با آب گرم تمیز پر کنید. یک پارچه تمیز دیگر را در آب فرو کنید. آن را چلانده و باقی‌مانده مایع ظرفشویی را از روی سطح دستگاه پاک کنید. این کار را تا ازبین رفتن هرگونه ردی از مایع ظرفشویی تکرار کنید.

از یک پارچه خشک برای ازبین بردن رطوبت باقیمانده از سطح دستگاه استفاده کنید. هرگونه چربی باقی‌مانده در این مرحله آنقدر رقیق می‌شود که پارچه خشک آن را برمی‌دارد. علاوه بر این، در صورت لزوم، از دستمال مرطوب یا پولیش لوازم خانگی استفاده کنید و درخشندگی را به دستگاه خود بازگردانید.

رفع زردی لوازم برقی - ماشین لباسشویی زرد

روش شستن کاور پلاستیکی لوازم برقی

سطح کاور پلاستیکی را با یک مایع تمیز کننده چندمنظوره و بدون رگه ، تمیز کنید. از تمیز کردن کاور پلاستیکی با پودر خودداری کنید، زیرا گرانول‌های موجود در پودرها برای پلاستیک ساینده هستند و منجر به ایجاد خراش و آسیب بر روی پلاستیک می‌شوند. برای لکه‌های سرسخت‌تری که به راحتی تمیز نمی‌شوند، بگذارید محلول پاک کننده به مدت یک دقیقه روی پلاستیک باقی بماند.

پارچه‌ای آغشته به آب گرم و مایع ظرفشویی را بر روی لکه‌های چسبناک‌ مانند مربا یا بقایای چسب بمالید و بگذارید برای چند دقیقه بماند. سپس پارچه را برداشته و با یک پارچه نرم دیگر پلاستیک را خشک کنید.

سطح پلاستیک را با یک حوله نرم و جاذب تمیز کنید. از استفاده کردن از سیم ظرفشویی و سایر مواد ساینده خودداری کنید. کاور پلاستیکی را کاملا خشک کرده و فقط در صورت لزوم آن را بشویید.

رفع زردی لوازم برقی - یخچال

نکات مهم از بین بردن زردی وسایل برقی

برای تمیز کردن وسایل برقی بدون آسیب رساندن به آن‌ها و با خیال راحت، همواره نکات زیر را رعایت کنید:

قبل از تمیز کردن از برق جدا کنید

وسایل کوچک دارای مدارها و سیم‌هایی هستند که به یکدیگر نزدیک هستند و تمیز کردن آنها (به خصوص با وسایل مرطوب) ممکن است منجر به اتصال کوتاه شود. بهترین اقدام پیشگیرانه این است که قبل از تمیز کردن، آنها را خاموش کرده و از برق جدا کنید.

سیم‌های برق را تمیز کنید

سیم‎‌های لوازم برقی به مرور زمان گرد و غبار و آلودگی ایجاد می‌کنند، خصوصاً آنهایی که در آشپزخانه استفاده می‌شوند. شما می‌توانید سیم برق را با یک پارچه مرطوب یا یک گردگیر پر تمیز کنید، اما مطمئن شوید که در هنگام تمیز کردن سیم، دستگاه به برق وصل نشده است. برای این کار از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید، زیرا ممکن است عایق سیم را خورده و آن را در معرض اتصال کوتاه قرار دهد. در صورت مشاهده سیم فرسوده یا لخت، دیگر از دستگاه استفاده نکنید. قبل از استفاده مجدد، مشکل را برطرف کرده یا سیم برق را تعویض کنید.

قبل از شروع مراحل تمیز کردن، قطعات قابل شستشو را شناسایی کنید

اگر قصد شستن مخلوط‌ کن با آب و صابون را دارید، دست نگه دارید! با این کار ممکن است برخی قطعات الکترونیکی حساس را مرطوب کنید که می‌تواند منجر به خرابی یا اتصال کوتاه شود. دفترچه راهنمای محصول را بخوانید تا بدانید کدام قسمت از دستگاه را می‌توان شست و کدام قسمت‌ها را باید به شیوه‌های خاص تمیز کرد.

دریچه‌های هوا را تمیز کنید

برخی از لوازم خانگی مانند یخچال فریزر و مایکروویو دارای دریچه‌های خروجی هوا هستند که برای دمیدن هوای گرم از موتور و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن طراحی شده‌اند. با گذشت زمان، ممکن است دریچه در اثر انباشته شدن گرد و غبار و ذرات کوچک مسدود شود و احتمال گرم شدن بیش از حد موتور دستگاه را افزایش دهد.

یک راه حل سریع: منافذ را با یک پارچه یا پنبه مرطوب تمیز کنید. پس از تمیز کردن، اطمینان حاصل کنید که دریچه هوا حداقل ۵ سانتی‌متر از دیوارها یا مانع احتمالی فاصله دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید