شیشه پاک کن خانگی مزیت های بسیار زیادی نسیبت به شیشه پاک کن های صنعتی دارد و شما می توانید از این شیشه پاک کن ها با خیال راحت استفاده کنید.در این مطلب از پارس مگ ما چند شیشه پاک کن خانگی قوی را به شما معرفی می کنیم.

شیشه پاک کن خانگی - زن

فهرست محتوا نمایش

لیستی از بهترین شیشه پاک کن های خانگی

طرز تهیه شیشه پاک کن خانگی از پودر ذرت

برای ساخت این شیشه پاک کن به مقداری سرکه، آب گرم، پودر ذرت و یک شیشه اسپری دار نیاز دارید. می توانید از این محلول شیشه پاک کن طبیعی برای تمیز کردن انواع پنجره نیز استفاده کنید. بیایید مراحل تهیه آن را با هم بررسی کنیم:

 1. مقدار برابر از آب گرم و سرکه را داخل یک ظرف ریخته و مخلوط کنید.
 2. به این محلول از پیش آماده شده به اندازه یک قاشق پودر ذرت اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید تا هیچ ذره ای به صورت معلق روی محلول باقی نماند.
 3. این شیشه پاک کن خانگی را داخل یک شیشه و یا بطری اسپری دار ریخته و همانند انواع شیشه پاک کن های صنعتی و آماده مورد استفاده قرار دهید. البته توجه داشته باشید که ذرات پودر ذرت این شیشه پاک کن در صورت راکد ماندن ممکن است ته نشین شود. به همین دلیل هربار پیش از استفاده آن را به خوبی تکان دهید.

ساخت شیشه پاک کن با آبلیمو در خانه

برای تهیه این شیشه پاک کن خانگی نیز چند عدد لیمو ترش و مقداری سرکه نیاز دارید. طرز تهیه این محلول در زیر آورده شده است:

 1. لیمو را به تکه های کوچک برش داده و آن را داخل یک بطری یا ظرف درب دار بریزید.
 2. روی لیموها مقداری سرکه ریخته و آن را به مدت دو هفته در دمای یخچال و یا جایی نسبتا خنک نگهداری کنید.
 3. پس از سپری شدن این مدت زمان تکه های لیمو را از سرکه بیرون آورده و آن را از صافی رد کنید تا تفاله های لیمو داخل محلول شیشه پاک کن طبیعی باقی نماند.
 4. یک چهارم فنجان از این محلول سرکه لیمو را با یک فنجان آب ترکیب کرده و داخل یک بطری اسپری دار بریزید. به همی سادگی محلول فوق العاده شما آماده استفاده برای است.

همچنین در پارس مگ بخوانید : تمیز کردن بیرون پنجره ها با چند ترفند عالی

شیشه پاک کن خانگی - لیمو

درست کردن شیشه پاک کن با مایع ظرفشویی و الکل

برای درست کردن سومین شیشه پاک کن خانگی به مقداری الکل، مایع ظرفشویی و مقداری آمونیاک نیاز دارید. البته می توانید آمونیاک را از این ترکیب حذف کنید. از این محلول می توانید برای تمیز کردن عینک نیز استفاده کنید.

 1. دو فنجان الکل را داخل یک ظرف ریخته و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. در صورت تمایل می توانید از مایع مخصوص شستشوی فرش نیز استفاده کنید.
 2. این مخلوط را هم بزنید و به اندازه سه لیتر آب به آن اضافه کنید.
 3. محلول را داخل یک بطری بزرگ ریخته و نگهداری کنید. برای استفاده روزمره می توانید مقداری از این شیشه پاک کن خانگی را داخل یک شیشه اسپری دار کوچک نیز نگهداری کنید.

ترکیب آبلیمو پودر ذرت برای ساخت شیشه پاک کن خانگی

این محلول نیز تا حدودی مشابه محلول های پیشین است. تنها کافی است براساس اندازه های استاندارد زیر آن را آماده کنید:

 1. سه قاشق غذاخوری آبلیمو را داخل یک ظرف ریخته و یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت یا همان پودر ذرت به آن اضافه کنید.
 2. این ترکیب را به خوبی هم زده و سپس دو فنجان آب گازدار به آن اضافه کنید.
 3. محلول را داخل یک بطری ریخته و استفاده نمایید.

چطور شیشه پاک کن خانگی را معطر کنیم ؟

پس از تهیه هر یک از شیشه پاک کن های بالا می توانید یکبار آن را روی یکی از سطوح شیشه ای امتحان کنید تا از بوی خوش آن مطمئن شوید. اگر بوی لیمو و یا سرکه برایتان آزاردهنده بود می توانید از اسانس های موردعلاقه خود برای خوشبو کردن شیشه پاک کن خود استفاده کنید. حتی اسانس ها را نیز می توانید از مواد موجود در خانه همانند گل محمدی نیز تهیه کنید.

شیشه پاک کن خانگی - اسپری

شیشه پاک کن خانگی با سرکه

 سرکه محلولی طبیعی و با خاصیت پاک کنندگی و چربی‌زدایی بالاست که می‌توانید از آن برای پاک کردن شیشه‌ها و پاک کردن لکه چربی استفاده کنید. متخصصین خانه‌داری عقیده دارند با اضافه کردن چند قطره سرکه به محلول‌های شیمیایی مانند پاک کننده سطوح و یا مایع ظرفشویی، توان پاک کنندگی شوینده مورد نظر چند برابر خواهد شد. در ادامه این راهنما نحوه استفاده از شیشه پاک کن خانگی تهیه شده از سرکه را به صورت کامل آموزش می دهیم:

 • یک واحد آب گرم را با یک واحد سرکه مخلوط کنید
 • یک اسفنج تمیز بردارید و در محلول فرو کنید
 • به کمک اسفنج سطح شیشه را تمیز کنید. ابتدا اسفنج را روی شیشه فشار دهید و سپس از بالا به پایین شیشه را تمیز کنید
 • پاک کردن شیشه‌ها در زمانی که نور خورشید مستقیما روی شیشه می‌تابد، یکی از اشتباهات متداول در شستشوی پنجره است
 • بعد از شستشوی پنجره با سرکه، بلافاصله سطح پنجره را بشویید و با دستمال خشک کنید

اگر احساس می‌کنید شیشه‌ها بیش از حد کثیف هستند، قبل از آن‌که از محلول سرکه و آب استفاده کنید، یکبار با کف صابون شیشه را تمیز کنید و سپس سراغ محلول سرکه بروید. خاصیت اسیدی سرکه به راحتی اثر لکه‌های چربی و جای دست که معمولا روی شیشه، آینه و پنجره به چشم می‌خورد را از بین می‌برد.

شیشه پاک کن خانگی با آب و تاید

با مخلوط کردن مقداری تاید و آب میتوانید یک محلول پاک کننده قوی برای پاک کردن شیشه ها تهیه کنید. برای پاک کردن شیشه هایی که دارای لک قدیمی هستند و یا از بهار و زمستان لک باران و برف روی آنها  مانده است میتوانید از این محلول به همراه یک دستمال خشن و زبر استفاده کنید تا از شر لکه ها خلاص شوید.

شیشه پاک کن خانگی - پنجره

استفاده از روزنامه

استفاده از روزنامه به همراه پاک کننده های موجود در بازار مانند رایت میتواند در پاک کردن شیشه ها از لکه های سرسخت به شما کمک بسیاری کند. پاک کردن شیشه پنچره های منزل عموما به وسیله روزنامه انجام میشود چرا که هم بسیار در دسترس است و هم لکه های سرسخت و چسبیده را به خوبی پاک میکند.

شیشه پاک کن خانگی با مایع صابون

یکی از ساده ترین روش ها برای پاک کردن شیشه ها این روش است، شما میتوانید با استفاده از یک قاشق غذاخوری مایع صابون و مخلوط کردن آن با دو لیوان آب یک محلول پاک کننده بسیار مناسب برای شیشه های خود تهیه کنید. از این محلول میتوانید برای پاک کردن شیشه های پنجره و حتی میز های منزل خود استفاده کنید.

ابتدا با یک دستمال این محلول را روی شیشه بمالید و با یک دستمال خشک روی آن را پاک کنید و از براقی شیشه های خود لذت ببرید.

شیشه پاک کن خانگی - قیف

شیشه پاک کن خانگی با الکل و آمونیک

استفاده از الکل و آمونیاک برای پاک کردن شیشه ها که دارای لکه های بسیار سخت و تقریبا غیرقابل پاک شدن توصیه میشود. کافیست یک قاشق آمونیاک را با دو قاشق الکل و یک لیوان آب مخلوط کنید و سپس محلول به دست آمده را به وسیله اسپری روی لکه های اسپری کنید و چند دقیقه منتظربمانید و به وسیله یک پارچه تمیز شیشه را پاک کنید.

شیشه پاک کن خانگی با عصاره لیمو

شاید برای شما جالب باشد که بدانید عصاره لیمو نیز یکی از قویترین محلول ها برای پاک کردن شیشه ها میباشد. برای تهیه محلول پاک کننده با عصاره لیمو باید ابتدا آب دو لیمو را بگیرید و با یک لیوان سرکه سفید مخلوط کنید. محلول به دست آمده را با دو لیوان آب مخلوط کرده و برای پاک کردن شیشه ها استفاده کنید.

طرز تهیه شیشه شوی خانگی با سرکه و الکل

شیشه شوی خانگی مزایای زیادی نسبت به شیشه پاک کن های تجاری دارد.
اولاً، ساخت آن نسبتاً ارزان است و نسخه خانگی نیز سازگارتر با محیط زیست می باشد. یک پاک کننده شیشه ساخته شده با مواد طبیعی، مانند سرکه و الکل، نسبت به اکثر پاک کننده های بازاری بسیار ملایم تر است و قدرت پاک کنندگی بالایی دارد.
شیشه پاک کن خانگی مسیری ایمن و آسان را برای رسیدن به پنجره ی براق و عاری از چربی فراهم می کند.

با استفاده از هر نوع وسیله ای که در خانه دارید مانند ظرف اسپری، پیمانه یا شیشه مخصوص اندازه‌ گیری مایعات حجم معینی از الکل به همراه آب داغ را اندازه گیری می‌کنیم. آبی که برای اینکار مورد نیاز است نباید از نوع سخت باشد. برای مثال اگر آّب منزل شما آهک و املاح به میزان فراوانی داشته باشد استفاده از 2 پیمانه آّب مقطر ضروری به حساب می‌آید. از این نکته نباید غافل شد که استفاده از آب در حال جوش برای تهیه شیشه شوی خانگی ضروریت ندارد و تنها آب گرم کفایت می‌کند. مایعات گفته شده را با یکدیگر ترکیب کرده و در نهایت با استفاده از قیف در یک بطری اسپری ریخته و برای تمیز کردن سطوح خانه استفاده نمایید.

با توجه به اینکه محلول یاد شده سرعت تبخیر بالایی دارد بنابراین هیچ گونه لکه‌ای به روی سطوح نخواهد گذاشت. در ضمن قیمت ارزان و طبیعی است. در نتیجه تاثیری مشابه با شیشه پاک کن های موجود در بازار دارد.

شیشه پاک کن خانگی - اسکاچ

طرز تهیه شیشه شوی خانگی با مخلوط بوره و جوش شیرین

در اینجا لیستی از مواد مورد نیاز این مخلوط را خواهیم آورد.

 • یک قاشق غذاخوری بوره
 • یک قاشق غذاخوری جوش شیرین

در ابتدا دو ماده بوره و جوش شیرین را با یکدیگر مخلوط می‌کنیم. سپس، آن را درون یک بطری اسپری دار می‌ریزیم. برای تهیه میزان بیشتری از این محلول شیشه شوی طبیعی می‌توان بوره و جوش شیرین به نسبت بالاتری (یک به یک یا دو به دو) مخلوط کرده و برای تمیز کردن سطوح استفاده کرد.

نکاتی پیرامون استفاده از این شیشه شوی!!

بوره و جوش شیرین جز موا ضد عفونی کننده بسیار قوی به حساب می‌آیند. به نسبت بالایی انواع لکه‌های چسبیده به ظروف آشپزخانه را رفع میکند. دقیقا همان چیزی که برای از بین بردن غذای چسبیده به ظروف و میکروب‌ها نیاز دارید. جالب است بدانید که خود بوره نیز به عنوان یکی از شوینده‌های تجاری به کار رفته در بسیاری از محلول‌ها دیده می‌شود

طرز تهیه شیشه پاک کن با نرم کننده لباس

نرم کننده لباس نوعی شوینده است که با کمک آن می توان به راحتی یک شیشه پاک کن عالی را تهیه کرد، طرز تهیه این شوینده بسیار ساده است و نیازی به مهارت و تجربه ندارد، تنها کافی است که شما مقداری مایع نرم کننده لباس را با مقداری آب مخلوط کرده تا به خوبی با هم ترکیب شوند و سپس آن را درون بطری اسپری جدید و تازه ریخته و مورد استفاده قرار بدهید. با وجود این مواد شوینده که قابلیت شیشه پاک کنی بالایی دارند می‌توان به راحتی با مواد بی خطر در خانه بهترین شیشه پاک کن را تهیه کرد هر نوع لکه ای را به راحتی از روی انواع شیشه ها پاک می کند.  برای تهیه این محصول نباید از آب جوش استفاده کرد و وجود آب ولرم برای تهیه آن کافی است تا مایع نرم کننده به خوبی در آن حل گردد.

شیشه پاک کن خانگی - دستمال آبی

شیشه پاک کن خانگی برای آینه ها

بوراکس برای تمیز کردن آینه

بوراکس یک پاک کننده عالی است. با مخلوط کردن 3 فنجان آب و 2 قاشق غذاخوری بوراکس یک محلول را تهیه می کنید. برای پاک کردن آینه و حذف رگه ها و لکه های آن از یک اسفنج تمیز استفاده کنید.

فیلتر قهوه برای تمیز کردن آینه

این یک روش غیر معمول اما عالی، برای تمیز کردن آینه ها است. این یک محصول بدون کرک و پرز است، که تمام نشانه های خراشیده و رگه ها را از آینه شما پاک می کند.استفاده از یک فیلتر قهوه برای داشتن آینه ای درخشان لازم است.

کرم اصلاح برای تمیز کردن آینه

تمیز کردن آینه با یک کرم اصلاح نه تنها تمیز می کند، بلکه تمام رگه ها و لک ها را نیز پاک می کند همچنین، یک ضد عفونی کننده ای است که که باعث دفع شدن بخار می شود. با استفاده از یک دستمال کاغذی، کرم اصلاح را بر روی لک های آینه بمالید سپس دستمال کاغذی ای را خیس کنید و آینه را پاک کنید.

شیشه پاک کن خانگی - اسپری

آستون برای پاک کردن لکه های آینه

برای حذف این لکه های سخت از آینه، یک پنبه آغشته شده در آستون استفاده کنید. به راحتی روی آینه بمالید، مطمئن شوید که فشار برای آینه تان قابل تحمل است.

تیغ تک لبه برای پاک کردن لکه آینه

برخی از پاک کننده های آینه، برخی از لک های چسب ناک روی آینه را از بین نمی برد. تیغ تک لبه می تواند این کار را انجام دهد، بعد از آن لک را با پاک کننده ها بشورید.

صابون ظرفشویی و زدن الکل برای پاک کردن آینه 

1 قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی یا مواد شوینده و 1 فنجان الکل مخلوط کرده و در 1 فنجان آب اضافه کنید. مخلوط حاصله را در یک بطری اسپری بریزید، سپس محلول را بر روی آینه بزنید و آن را با استفاده از پارچه بدون کرک پاک کنید.

شیشه پاک کن خانگی - اسپری آبی

خوشبو کننده های هوا برای پاک کردن لکه

خوشبو کننده هوای مورد علاقه خود را بر روی آینه اسپری کنید و آن را با یک دستمال کاغذی پاک کنید. این خوشبو کننده هوا نه تنها لکه های خیره کننده را از آینه حذف می کند، بلکه عطر شگفت انگیزی را به آن می دهد.

چای برای پاک کردن سطح آینه

برای دریافت درخشش زیبا، یک فنجان چای سنگین را امتحان کنید. کمی چای را در ظرفی بریزید و اجازه دهید خنک شود. پارچه ای نرم را که در چای دم شده فرو ببرید و برای پاک کردن سطح آینه استفاده کنید. سپس آینه خود را با یک پارچه خشک و نرم پاک کنید و یک درخشش را از آینه خود دریافت کنید.

نشاسته ذرت برای پاک کردن آینه

برای داشتن آینه های تمیز، یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت و یک چهارم (4 فنجان) آب را مخلوط کنید. برای پاک کردن آینه ها از یک پارچه تمیز استفاده کنید.

روزنامه و گوش پاک کن برای تمیز کردن لبه آینه

برای دسترسی به گوشه های سخت و لبه های آینه خود از این مورد استفاده کنید. فقط یک قطعه گوش پاک کن را در هر محلول تمیز کننده بگذارید و آن را در ناحیه های غیر قابل دسترس بکشید، لمس نهایی و خشک شدن را با ورق روزنامه انجام دهید.

شیشه پاک کن خانگی - اسپری

نوشابه برای تمیز کردن آینه

سعی کنید از این محصول بدون بو، امن، که به راحتی در دسترس و ارزان است، استفاده کنید. کمی نوشابه را در بطری اسپری بریزید آن را روی آینه اسپری کنید سپس آن را با پارچه نرم خشک کنید.

تمیز کردن آینه با جوش شیرین

کمی جوش شیرین را روی یک پارچه مرطوب یا اسفنجی بریزید و آن را در سراسر آینه بمالید، سپس از یک پارچه تازه و پاک استفاده کنید و آینه را با آب پاک کنید.

تمیز کردن آینه با سشوار

گاهی اوقات ممکن است بخواهید از سرکه و سایر محصولات اسنفاده نکنید. در این مورد، جلو آینه سشوار بگیرید. این کار به سرعت تیرگی و مه و آب انباشته شده روی آینه را حذف می کند. برای پاک کردن لک ها از یک پارچه نرم استفاده کنید.

شیشه پاک کن خانگی - دستکش آبی

درخشان کردن آینه با تونر 

از هر تونر صورت مصرف شده یا استفاده نشده برای درخشان کردن آینه استفاده کنید. یک بطری اسپری را با مقداری تونر صورت پر کنید و آن را بر روی شیشه بزنید سپس با یک روزنامه یا پارچه نرم پاک کنید.

پاک کردن و تمیز کردن آینه با لیمو

چند قاشق غذاخوری آب لیمو را به آب اضافه کنید ؛این مخلوط را در یک بطری اسپری بریزید. این کار آینه شما را به سادگی پاک می کند و از هر بوی بدی نیز خلاص می شوید.

بایدها:

از محصولات خشن اجتناب کنید.

تمیز کردن آینه هایی که به طور منظم از گرد و غبار و لکه ها و غبارهای طولانی مدت تمیز نشده اند، بسیار سخت تر می شود.

نبایدها:

از استفاده از پاک کننده های ساینده تجاری خودداری کنید.

اجازه ندهید که مایع در لبه های آینه بماند، چون می تواند سیاه و زنگ زده شود.

شیشه پاک کن خانگی - دستمال زرد

شیشه پاک کن خانگی برای شستشوی نمای بیرونی مناسب است ؟

اگر در برج و یا طبقات بالایی آپارتمان ساکن هستید، برای شستشوی شیشه‌های باید سراغ استفاده از خدمات نماشویی بروید. شیشه‌های بیرونی به صورت مستقیم با آلودگی‌های فضای بیرون در ارتباط هستند و سریع‌تر کثیف می‌شوند. به خصوص در فصل سرما که با بارندگی و وارونگی هوا روبه‌رو می‌شویم. بنابراین باید از شوینده‌های قوی‌تری برای پاک کردن شیشه‌های بیرونی استفاده کرد.

همانطور که گفتیم بهتر است برای نظافت شیشه‌های بیرونی و نمای ساختمان حتما از خدمات نماشویی کمک بگیرید. شرکت‌های خدماتی معتبر به دلیل مسائل امنیتی و کار در ارتفاع به نیروهای نظافتی خود اجازه نظافت شیشه‌های بیرونی را نمی‌دهند. مگر آن‌که شرایط شستشو به نحوی باشد که خطری جان متخصص نظافت را تهدید نکند (مثلا پنجره‌ها به داخل باز شوند).

در هر صورت برای تمیز کردن نمای ساختمان بهتر است سراغ محلول های شیمیایی قوی تری بروید. البته برای شیشه های بیرونی و قسمت هایی که قابل دسترسی هستند می توانید از شیشه پاک کن خانگی بر پایه سرکه نیز استفاده کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید