ترشی چغاله بادام بهترین گزینه برای فصل بهار است.چغاله بادام ها هر چه ریز تر و پوست نازک تر باشند ترشی بهتری خواهید داشت. برای ترشی چغاله بادام فرقی ندارد از سرکه سفید یا قرمز استفاده می کنید.در این مطلب از پارس مگ شما با طرز تهیه ترشی چغاله بادام آشنا خواهید شد.

ترشی چغاله بادام - چغاله

ترشی چغاله بادام با سرکه

مواد لازم 

چغاله بادام ۲ کیلوگرم
سرکه سفید یا قرمز ۴ لیوان
آب ۲ لیوان
فلفل سبز، سیر، تخم گشنیز، نعنا، ترخون به مقدار دلخواه
نمک و فلفل به مقدار لازم

همچنین در پارس مگ بخوانید : طرز تهیه ترشی هفت بیجار فوری شمالی با آبغوره تازه

ترشی چغاله بادام - شیشه

طرز تهیه ترشی چغاله بادام با سرکه

مرحله اول : آماده سازی چغاله بادام

ابتدا دم چغاله بادام را بگیرید و آن ها را داخل لگن آب ریخته برای چند دقیقه بگذارید تا بماند و آبکشی کنید این کار را چند بار تکرار کنید تا چغاله بادام تمیز شود سپس در انتها یک پارچه نخی یا آبگیر پهن کرده و چغاله بادام ها را روی پارچه ریخته و اجازه دهید تا خشک خشک شوند هیچ قطره آب روی آن ها نباشد.

مرحله دوم : جوشاندن آب و سرکه

آب و سرکه را با هم مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیفتد و قل بزند سپس از روی حرارت بردارید و کمی نمک و فلفل سیاه به آن بزنید و اجازه دهید تا در محیط خنک شود.

مرحله سوم : تهیه ترشی چغاله بادام

ظرف شیشه مورد نظر را خوب بشورید و اجازه دهید تا خشک شود سپس فلفل تند را خرد کنید و سیرها را نیز پوست بگیرید. چغاله بادام را در ظرف ریخته و لا به لای آنها مقداری فلفل تند و سیر و تخم گشنیز و کمی نعنا و ترخون بریزید این کار را ادامه داده تا ظرف پر شود سپس از مخلوط آب و سرکه که در دمای محیط خنک شده روی ترشی چغاله بادام ریخته سپس درب ظرف را محکم ببندید و بمدت ۴ هفته در یخچال قرار دهید تا برسد. ترشی چغاله بادام خوشمزه ما حاضر شد آن را با انواع غذاها نوش جان کنید.

ترشی چغاله بادام - ترشی

مواد لازم برای تهیه ترشی چغاله بادام بدون سبزی (روش دوم)

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
چاقاله بادام ۵۰۰ گرم
نمک به مقدار لازم
سرکه (سفید یا قرمز) در جدی که روی چغاله‌ها را بپوشاند

مدت زمان آماده‌سازی مواد: ۳۰ دقیقه

مدت زمان آماده شدن ترشی چاقاله بادام: ۱ تا ۲ هفته

مراحل طرز تهیه ترشی چاقاله بدون ادویه با سرکه و نمک

در این روش، ترشی چاقاله بدون سبزی و ادویه‌های مختلف درست می‌شود و بسیار ساده است. در ادامه مراحل طرز تهیه ترشی چاقاله بادام با سرکه قرمز یا سفید را دنبال کنید.

مرحله اول: چغاله‌ها را بشویید

در این روش، چغاله‌ها را بشویید و پرز آن‌ها را تمیز کنید. سپس آبکش کنید و اجازه دهید آب آن‌ها کاملا گرفته و خشک شوند. ۸ تا ۱۰ ساعت، چغاله‌ها را در دمای محیط قرار دهید. برای این کار زیر چغاله‌ها پارچه نخی بگذارید تا کاملا خشک شوند.

مرحله دوم: چغاله‌ها را در نمک و سرکه بریزید

چغاله‌ها را در شیشه درب‌دار تمیز و خشک بریزید. نمک و سرکه را با هم مخلوط کنید تا حدی که کاملا با هم حل شوند (شوری نمک در این ترکیب نباید زننده باشد پس نمک را به تدریج اضافه کنید و طعم آن را بچشید). ترکیب سرکه و نمک را روی چغاله‌ها بریزید تا حدی که کاملا روی آن‌ها را بگیرد. درب ظرف را محکم ببندید تا حدی که هیچ هوایی به داخل آن راه پیدا نکند.

سپس شیشه ترشی چاقاله را در جای خنک و دور از نور آفتاب بگذارید. اجازه دهید حدود ترشی ۲ هفته بماند. سپس درب ظرف ترشی را باز کنید و بعد از مطمئن شدن از رسیدن چغاله‌ها، شیشه ترشی را در یخچال نگه دارید.

نکته: می‌توانید از انواع سبزی‌ها و ادویه ترشی یا از موادی که در روش اول به کار رفت هم در طرز تهیه ترشی چغاله به این روش استفاده کنید.

ترشی چغاله بادام - کاسه

روش طرز تهیه ترشی چغاله بادام با رب انار

برای درست کردن ترشی چغاله بادام با رب انار باید چغاله‌ها را بشویید و کاملاً مثل روش‌های بالا خشک کنید. سپس آن‌ها را به صورت درسته یا خرد شده در یک ظرف مناسب ترشی که بهتر است شیشه‌ای باشد بریزید. مقداری نمک و فلفل به چغاله‌ها بزنید.

حالا رب انار را به آن اضافه کنید، به طوری که چغاله‌ها کاملا در رب انار غوطه‌ور شوند. در صورت تمایل می‌توانید رب انار را با کمی سرکه رقیق کنید. همچنین می‌توانید مقداری سبزی خشک یا سیر نیز به این ترشی اضافه کنید.

اجازه دهید ترشی چغاله شما برای حدود ۱۰ روز در رب انار بماند و سپس آن را میل کنید. این ترشی برای سم‌زدایی و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است و طعم فوق‌العاده‌ای دارد.

روش تهیه ترشی چغاله بادام با آب نمک

در این روش از دستور تهیه ترشی چاقاله، از مقدار سرکه بسیار کمی استفاده می‌شود و در اصل شما شور چاقاله بادام درست می‌کنید. برای طرز تهیه چاقاله بادام شور، باید چاقاله‌ بادام‌ها را بشویید و کاملا خشک کنید. سپس در یک قابلمه مقداری آب را روی حرارت بجوشانید. سپس شعله گاز را خاموش کنید و به اندازه‌ای که شوری آب نمک زننده نباشد، مقداری نمک اضافه کنید. اجازه دهید آب نمک ولرم شود.

در ادامه چغاله بادام‌ها را در یک شیشه درب‌دار تمیز و استریل بریزید و روی آنها را با آب نمک بپوشانید. به اندازه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری سرکه سفید یا سرکه قرمز هم اضافه کنید تا خوش‌طعم‌تر شود. درب شیشه ترشی را ببندید و اجازه دهید ترشی شما به مدت ۱۰ روز تا ۲ هفته در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید بماند تا ترشی برسد.

ترشی چغاله بادام - شیشه ترشی

فوت و فن‌های طرز تهیه ترشی چغاله بادام

 • در روش اول نمک و زردچوبه را حتما در آب جوش و قبل از اضافه کردن به شیشه، اول به سرکه و آب اضافه کنید.
 • استفاده از موسیر هم در کنار سیر در طرز تهیه ترشی چغاله بادام باعث خوش طعم‌تر شدن ترشی خواهد شد.
 • برای ترد شدن چغاله‌های درشت، می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری آهک را در یک لیتر آب حل کنید. اجازه دهید آهک ته نشین شود. آب روی آهک‌های ته نشین شده را جدا کنید. حالا چغاله‌های شسته و تمیز شده را برای ۲۴ ساعت در همان آب جدا شده نگه دارید. سپس آن‌ها را آبکشی کنید و چند بار آب آن را عوض کنید تا مطمئن شوید که در چاقاله‌ها حتی ذره‌ای آهک نمانده است.
 • اگر در طرز تهیه ترشی چغاله بادام، نمک بیشتر باشد شکل ظاهری چغاله حفظ می‌شود. علاوه بر این احتمال کپک زدن مواد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند اما طعم نمک نباید زننده باشد.
 • نسبت آب و سرکه در طرز تهیه ترشی چغاله بادام، ۲ به ۱ است. ولی می‌توانید آب را حذف کرده و فقط از سرکه استفاده کنید. در این حالت دیگر نیازی به جوشاندن چغاله‌ها نیست.
 • در طرز تهیه ترشی چغاله بادام هر چقدر چغاله شما ریزتر باشد، ترشی سریع‌تر آماده می‌شود.
 • برای تهیه ترشی بادام سبز می‌توانید از سرکه سفید یا سرکه قرمز بنا به سلیقه خودتان استفاده کنید.
 • در طرز تهیه ترشی چغاله بادام هم می‌توانید از چغاله خرد شده و هم به صورت درسته استفاده کنید.
 • برای این که رنگ چغاله‌ها بعد از اضافه کردن سرکه تغییر نکند، می‌توانید به اندازه یک عدس «کات کبود» را با ۵ قاشق غذاخوری نمک در یک لیتر آب حل کنید و سپس چغاله‌ها را درون این آب بریزید. ۲۴ ساعت صبر کنید و در نهایت چغاله‌ها را از این محلول خارج کنید و چند بار آبکش کنید.

ترشی چغاله بادام - پارچه

نکات مهم برای کپک نزدن ترشی چغاله بادام

 • بهتر است مخلوط سرکه و آبی را که جوشانده‌اید، ولرم باشد و به شیشه اضافه کنید. البته گرمای آب در حدی نباشد که دست را بسوزاند. گرمای آب و سرکه باعث تسریع در روند رسیدن ترشی خواهد شد. این ترکیب در جلوگیری از کپک زدن ترشی هم موثر است.
 • برای این که درب ظرف شیشه‌ای بعد از آماده شدن ترشی به راحتی باز شود، بعد از بستن درب شیشه، آن را وارونه کنید. شیشه را به همان شکل در دمای محیط نگه دارید.
 • اگر به هر دلیلی درب شیشه را نتوانستید باز کنید، با تیغه چاقو، به زیر درب بطری کمی فشار وارد کنید و اجازه دهید گاز داخل بطری بیرون بیاید. سپس به راحتی درب شیشه ترشی را باز کنید.
 • استفاده از کات کبود در طرز تهیه ترشی چغاله نیز برای پیشگیری از کپک توصیه می‌شود. البته در مقدار بسیار محدود و به خاطر خواصی که دارد. اگر زاج کبود یا کات کبود در دسترس نداشتید، می‌توانید از همان نمک معمولی استفاده کنید.

ترشی چغاله بادام - فلفل

ترکیب ادویه ترشی چغاله بادام چیست ؟

معمولا ترشی‌ها را برای خوشمزه شدن با سبزی‌های معطر و ادویه‌ ترشی مخلوط می‌کنند. اما آزمون و خطاهای زیادی انجام شده است تا به یک دستورالعمل کلی برای ترشی انداختن و ادویه‌هایی که باید در دستور تهیه ترشی به کار برد، برسیم. در طرز تهیه ترشی چغاله ادویه و سبزی‌های مختلفی به کار می‌رود. از جمله:

 • نعنا خشک (یا چند برگ نعنا تازه)
 • گلپر
 • تخم گشنیز
 • ترخون
 • تخم سیاه دانه
 • زیره سبز و زیره سیاه
 • پودر کاری
 • پودر زردچوبه

البته می‌توان بنا به سلیقه و ذائقه افراد به این مواد افزود یا آن‌ها را حذف کرد. یادتان باشد استفاده از این ادویه در همه ترشی‌ها مثل ترشی سیر، متداول نیست.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید