تقویت خاک گلدان و خاک باغچه بسیار مهم است.شما می توانید با استفاده از چند ماده طبیعی و دم دستی که در این مطلب از پارس مگ با آن ها آشنا می شوید به راحتی خاک گلدان خود را تقویت کنید.

تقویت خاک گلدان - گیاه

برای رشد مناسب و تقویت شدن گل ها و گیاهان می‌توان از انواع مواد طبیعی برای تقویت خاک گلدان استفاده کرد، زیرا سلامت گیاهان به خاک گلدان بستگی دارد.

گیاهان دارای کمبود های بسیار زیادی می‌باشند که برای جبران این کمبود ها می‌توان از کود ها استفاده کرد، باید توجه داشته باشید که استفاده مداوم از این کودها ممکن است به بافت گیاهان آسیب وارد کند و آن ها را از بین ببرد.

کمبود آهن می تواند منجر به علایم قابل توجهی در گیاه شود، مانند زمانی که برگ ها زرد می شوند. برای داشتن یک باغ خوب، خاک باید پرورش داده شود و درست مثل بدن انسان به تغذیه نیاز دارد.

فهرست محتوا نمایش

برخی از چیزهایی که باید در مورد خاک سالم و تقویت خاک گلدان به آن ها فکر کنید :

مطمئن شوید که خاک تان هوا و آب مورد نیازش را می گیرد.

شخم زدن خاک شما برای ایجاد مسیر برای آب، هوا و ریشه های گیاه مهم است، با این حال استفاده از یک چنگال پهن برای شخم زدن تاثیر زیادی بر ارگانیسم های موجود در خاک یا ساختار آن دارد و بسیار مهم است.

از کار کردن با خاک خود بیش از آنچه که نیاز دارد، اجتناب کنید.

هر بار که آن را زیر و رو می کنید یا می چرخانید، به ساختار خاک آسیب می رساند و میکرو ارگانیسم های درون آن را آزار می دهید.

گیاه را در انتهای فصل بیرون نکشید.

در عوض، باید آن ها را از سطح زمین بیرون بکشید و به ریشه ها اجازه دهید که در زمین بمانند تا به طور طبیعی تجزیه شوند، که خاک را تغذیه کرده و بهبود می بخشد.

همچنین در پارس مگ بخوانید : از بین بردن پشه گلدان با ۱۴ ترفند خانگی برای همیشه

تقویت خاک گلدان - بیل

کارهایی که باید برای تغذیه و تقویت خاک گلدان و باغچه انجام داد

خاک را خالی نگذارید.

ترک کردن خاک ، مثل این است که بر روی زمین دراز بکشید و به خورشید اجازه دهید که هر روز به شما بتابد. خاک را با استفاده از برگ ها، مقوا، یک مالچ ارگانیک از تراشه های چوب و یا روزنامه بپوشانید و یا یک پوشش در بس ترهای باغچه استفاده کنید تا خاک را پوشش دهد.

تغذیه مواد آلی به خاک.

خاک شما باید با مواد آلی تغذیه شود، تا سلامت خوبی داشته باشد و از گیاهان در حال رشد حمایت کند. چنانچه در این بخش از رازهای باغبانی در نمناک خواهیم گفت چندین روش برای انجام این کار وجود دارد، از جمله افزودن مواد ارگانیک با رشد یک پوشش گیاهی مانند حبوبات که به ترمیم نیتروژن در خاک کمک می کنند، به این معنی که شما مجبور نیستید کود شیمیایی را اضافه کنید، گیاهان می توانند در یک کپه کمپوست یا درست در بس تر خشک شوند.

تقویت خاک گلدان - گلدان

روش های بهبود و تقویت خاک گلدان و باغچه

از کمپوست برای تقویت خاک استفاده کنید.

کمپوست به تامین مداوم غذا برای خاک کمک خواهد کرد. می توانید در طول سال کمی مقدار کمی یا هر سال مقدار زیادی به آن اضافه کنید.

بدانید که خاکتان چه چیزی است.

هر چه بیشتر در مورد خاک بدانید، گیاهان شما سالم تر خواهند بود؛ خواهید دانست که به سیر کردن نیاز دارد و شما از محصولات خود در برابر حشرات و بیماری ها محافظت خواهید کرد.

آن را حرفه ای تست کنید تا مشخص شود که چه مواد غذایی دارد و چه چیزی ممکن است درست نباشد. همچنین می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که کدام گیاهان رشد می کنند – به عنوان مثال، اگر تامین کننده نیتروژن برای گوجه ایده آل باشد، اما شاید برای رشد چیزی مانند ذرت کافی نباشد.

زمانی که حقیقت را در مورد سلامتی خاک خود یاد گرفتید، زمان آن است که فکر کنید چه چیزی برای تغذیه دوباره، نیاز دارید.همانطور که گفتیم، برای غذا دادن به آن، مهم است که مواد آلی را به خاک اضافه کنیم، مثل کمپوست، برگ های خرد شده، کود، پوشش محصولات، کاه یا علف، از یک چمن درمان با مواد شیمیایی.

همچنین تعدادی از چیزهای غیر عادی وجود دارند که برای بهبود سلامت خاک از جمله اینها شناخته می شوند.

تقویت خاک گلدان - خاک

مواد طبیعی خانگی برای تقویت خاک گلدان

برای تقویت کردن خاک گلدان‌ها مواد خانگی بسیار زیادی در اطراف ما یافت می‌شود که ما از آن‌ها بی خبر هستیم، در این مطلب تمامی مواد طبیعی موجود را به شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از این مواد گیاهان خود را در خانه به راحتی تقویت نمایید و از آن ها لذت ببرید.

تقویت خاک گلدان با قهوه

اهل خوردن قهوه هستید ؟ حتما بعد از خوردن آن تفاله قهوه تان را هم دور می ریزید ؟ اگر بدانید این تفاله های خوشبو چه خاصیتی دارند به جمع آوری آنها و استفاده از تفاله قهوه خود می پردازید. تفاله‌های قهوه سرشار از نیتروژن، پتاسیم، منیزیم، فسفر و مس هستند و یک کود آلی برای گلدان ها می باشند‌ و اضافه کردن آنها به خاک موجب تقویتشان می شود. البته باید توجه داشته باشید که خاصیت اسیدی قهوه برای گیاهانی که PH قلیایی را در اولویت دارند، نباید استفاده کنید.

تقویت خاک گلدان - قهوه

تقویت خاک گلدان با موی سر

موی سر حاوی نیتروژن می باشد و نیتروژن درست چیزی است که گیاهان به دنبال آن هستند، برای استفاده از موی سر بهتر است که سوراخی در گلدان ایجاد کنید و موهای رنگ نشده را درون گلدان بکارید و البته نیاز به زمان طولانی برای تجزیه مو دارید پس عجله نکنید.

تقویت خاک گلدان با پوست تخم مرغ

برای تقویت خاک گلدان ها می توانید از پوست تخم مرغ نیز استفاده کنید، پوست تخم مرغ سرشار از کربنات کلسیم، سیلیس، پتاسیم، فسفر، سدیم، منیزیم، آهن و … است که همه آنها برای رشد گیاهان مفید می باشد. هر چند که زیاده روی در این مسئله نتیجه عکس خواهد داشت. برای بدست آوردن نتیجه عالی پوست ها را خشک و آسیاب کنید و هر بار به اندازه یک قاشق چایخوری از آن را به خاک گلدان اضافه کنید. پوست تخم مرغ برای راندن حشرات و آفات هم موثر عمل می کند. برای این منظور آبی که در آن تخم مرغ جوشانده اید نیز مفید است.

تقویت خاک گلدان - پوست

پوست گردو برای تقویت خاک گلدان

از پوست گردو نیز به عنوان یک تقویت کننده مفید برای خاک گلدان ها استفاده می شود، پوست مغز گردو هم البته به مقدار کم کار زهکشی گیاهان را انجام می دهد.برای استفاده از پوست گردو آنها را پودر کرده و درون خاک ریخته.

تقویت خاک گلدان با پوست موز

ما موز را دوست داریم, به این معنی است که پوست موز زیادی داریم. اینها برای قرار دادن در خاک باغچه شما عالی هستند، چون یکی از بهترین کودها را در اطرافش قرار می دهند, چون آن ها به مقدار زیادی حاوی کلسیم, فسفر و پتاسیم و همچنین میزبان دیگر مواد معدنی هستند که برای سلامت خاک ضروری می باشند.

راه های زیادی برای استفاده از آن ها هم وجود دارد. برای مثال, شما می توانید آن ها را در حدود یک چهارم سانت ببرید که باعث فرآیند کمپوست شدن و آزاد شدن برخی از ویتامین های مفید و مواد معدنی می شود.

سپس آن ها را مستقیماً به خاک اضافه کنید و در هر جایی در زیر سطح, تا 6 سانت پایین قرار دهید. هم چنین می توانید پوستش را آسیاب کنید, آن ها را خشک کنید و به کود اضافه کنید و یا به سادگی کل پوست را به خاک اضافه کنید.

تقویت خاک گلدان - پوست موز

ریختن سنگ برای تقویت خاک گلدان

استفاده از سنگ ها در گلدان علاوه بر حالت تزئین و زیبایی می توان به مقدار مناسب برای نگهداری خاک مفید باشد هرچند که هنوز برخی از کارشناسان گل و گیاه مخالف استفاده از سنگ های ریز و درشت هستند. 

تقویت خاک گلدان - دست

عجیب ترین روش تقویت خاک گلدان با ادرار 

در حالی که این یکی قطعاً عجیب به نظر می رسد, اما ادرار انسان غنی از نیتروژن است, که می تواند به رشد شاخ و برگ درختان شاداب کمک کند. ادرار برای استفاده در گیاهان علفی مانند ذرت و سبزی بهتر است.

شما نباید بیرون بروید و روی آن ها کارتان را انجام دهید، چون می تواند گیاهان را بسوزاند. بهترین راه برای انجام این کار حفظ ادرار در ظرف و رقیق کردن آن با مقدار آب قبل از اعمال در اطراف منطقه ریشه است. اگر از آن بر روی نهال و یا به ویژه گیاهان لطیف استفاده بکنید, آن را حتی باید بیشتر رقیق کنید.

کود انسانی به تقویت خاک گلدان و باغچه کمک می کند 

بله, این چیزی است که شما فکر می کنید:زباله انسان. و در حالی که بدون شک, بسیاری از باغداران ارگانیک از آن برای مواد مغذی باارزش خود استفاده می کنند. این یک فرآیند نسبتاً پیچیده است, بنابراین اگر می خواهید از آن استفاده کنید, کمی تحقیقات داشته باشید. همچنین با درجه ای از ریسک همراه است که باید مدیریت شود

نحوه تقویت خاک گلدان و باغچه با آب تخم مرغ جوشیده 

استفاده از آب تخم مرغ در حال جوش ممکن است غیر معمول باشد، اما حداقل این کار منزجر کننده نیست. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آب مورد استفاده برای آبپز کردن تخم مرغ را ذخیره کنید – وقتی که تخم مرغ به جوش می آید و کلسیم وارد آب می شود و غذای عالی برای گیاهان شما می سازد. دقت کنید که بگذارید قبل از استفاده کاملاً خنک شود.

تقویت خاک گلدان - خاک

تقویت خاک گلدان با قرص ال دی

قرص های ضد بارداری نیز ترفند خوبی برای تقویت خاک گلدان ها می باشند. دو عدد قرص را در یک و نیم لیتر آب حل کرده و سپس به مرور به خاک اضافه کنید. بخاطر هورمون های استروژن و پروژسترون موجود در قرص ها گیاه تحریک می شود و به رشد سریع می پردازد.

تقویت خاک گلدان با آسپیرین

تحقیقات نشان داده است که وقتی آب حاوی آسپرین به صورت مستقیم در زمین پاشیده می شود، دانه کاشته شده 100 درصد رشد می کند. خاک هایی که آن را دریافت نکرده اند، موجب جوانه زنی لکه دار شده می شود. برای استفاده از آن، یک و نیم قرص آسپرین را به دو لیتر آب اضافه کنید.

آن را در یک بطری اسپری بریزید و سپس هر سه هفته روی گیاهان اسپری کنید. این کار به تقویت سیستم ایمنی گیاهان شما کمک می کند تا آن ها بتوانند با بیماری مبارزه کنند.

اسید سالیسیلیک چیزی است که به طور طبیعی در گیاهان و در مقادیر بسیار پایین رخ می دهد. همان ماده ای است که برای تولید آسپرین استفاده می شود، و به همین دلیل است که نه تنها به افزایش سیستم ایمنی کمک می کند، بلکه می تواند گل دادن را تحریک کند.

سر و دیگر بخش های بدن ماهی برای تقویت خاک گلدان

بسته به مکتب فکری شما، این مورد ممکن است تقریباً به اندازه ادرار یا سایر زباله های انسانی بد باشد، اما در واقع خوب هستند، چون ماهی ها غنی از مواد مغذی هستند که گیاهان را دوست دارند. شما می توانید قطعات ماهی را آسیاب کنید و کودی بسازید، که با استفاده از یک مخلوط کن به بهترین نحو انجام می شود و سپس آن را به خاک خود اضافه کنید.

گزینه دیگر خاک کردن تکه های ماهی در ریشه گیاهان است – اگر این کار را میکنید باید مطمئن باشید که خیلی عمیق دفن نکنید، چون حیات وحش یا سگ ها ممکن است در مورد آن بو بسیار کنجکاو شوند و باغ شما را حفر کنند.

تقویت خاک گلدان و باغچه با خاکستر

مانند بسیاری از افراد دیگر که در مناطق روستایی زندگی می کنند، ممکن است یک توده آتش داشته باشید که در آن چیزهایی مانند شاخه های شکسته قدیمی، آوار و غیره را از بین ببرید.

در حالی که شما نمی خواهید آن را در کپه کود خود قرار دهید، اما می تواند در خاک باغ شما به کار رود چون دارای مقدار قلیایی بالا و همچنین مقادیر زیادی پتاسیم و کلسیم برای کمک به شکوفه دادن و گل دادن گیاهان است. اگر خاک اسیدی دارید، می توانید خاکستر را اطراف گیاهانی را که در خاک قلیایی زندگی می کنند بریزید، مانند یاس بنفشه و رز.

تقویت خاک گلدان - خاکستر

تقویت خاک گلدان با صدف

استفاده از صدف از قدیم برای تزئین گلدان ها بکار می رفت ، اما امروزه به خاصیت تقویت کنندگی صدف برای خاک گلدان ها پی بردند، صدف ها بعلت مقادیر بالایی از کربنات کلسیم که دارند می توانند برای خاک گلدانتان کود خوبی باشد، برای نتیجه بهتر صدف ها را خورد کرده و استفاده کنید.

تقویت خاک گلدان با چای

چند روش وجود دارد که می توانید از چای برای بهبود سلامتی خاک خود استفاده کنید و چای کمپوست هوادهی شده یکی از آنهاست.

چای کمپوست که به طور فعال تغذیه می شود, یک منبع غنی از اکسیژن است که حاوی جمعیت زیادی از باکتری های هوازی مفید, نماتدها, قارچ ها و پروتوزوآ است که می توان از آن برای تولید سموم ومردیت استفاده کرد. پر از میکرو ارگانیسم هایی است که خاک را بارور و سالم می کنند – در واقع چیزی بهتر از این برای حشرات کوچک نیست.

در حالی که کمپوست در فروشگاه های بزرگ وجود دارد, اما به راحتی می توانید خودتان آن را در خانه درست کنید. شما باید کیسه های چای مورد استفاده خود را نگه دارید و مطمئن شوید که از کاغذ, ابریشم و یا موسلین ساخته شده باشند.

وگرنه هنوز می توانید از آن ها استفاده کنید, اما باید پوشش کیسه را بیرون بریزید و چای مرطوب را نگه دارید. نه تنها می توانید کیسه های چای را به عنوان کود در کمپوست زباله تولید کنید, بلکه می توانید چای برگ های شل و کیسه های چای را در اطراف گیاهان خود بریزید.

استفاده از کیسه های چای در کمپوست, ترکیبات غنی از نیتروژن را به کمپوست اضافه می کند و مواد غنی از کربن را متعادل می کند. نه تنها گیاهان شما را تغذیه می کند چون کیسه های چای تجزیه می شوند, بلکه به کاهش علف های هرز و همچنین به حفظ آب کمک می کند.

همچنین می توانید یک بطری اسپری کوچک را با چای تازه دم پر کنید (مطمئن شوید که هیچ شیر یا شکر اضافه نشده باشد) و از آن برای آبیاری گیاهچه ها استفاده کنید. گیاهان اسید تانیک را دوست دارند که آن ها را قوی تر و سالم تر می کند.

تقویت خاک گلدان - چای

معجون رشد گیاهان

گیاه شما مدتهاست که رشد نکرده ؟ آنها برای رشد احتیاج به شوک دارند. به شما خواهیم گفت که چگونه با این معجون ارگانیک به گیاهتان شوک وارد کنید تا بهتر رشد کنند .

مواد لازم برای تهیه معجون زنجبیل :

  • زنجبیل  آسیاب رنده شده  50گرم
  • آب جوش  نیم لیتر

نیم لیتر آب جوشیده را روی زنجبیل آسیاب و رنده شده  می ریزیم و سپس بعد آنها را به هم میزنیم. بعد از مدتی که خنک شد، املاح و عصاره زنجبیل در این مرحله به آب اضافه می شود. با سرد شدن معجونمان آن را از صافی عبور می دهیم و داخل یک بطری اسپری می ریزیم و هفته ای یکبار بر روی خاک گلدان می پاشیم، هرگز از این معجون بر روی برگ گیاهان استفاده نکنید.

طرز تهیه خاک گلدان در منزل

با ترکیب خاک باغچه+ خاکبرگ+ ماسه می توانید خاکی برای باغچه و گلدان خود آماده کنید. به این شکل که خاک ها را در ظرفی فلزی ریخته و روی حرارت قرار داده. به مدت 15 دقیقه با حرارت 80 درجه حرارت دهید تا تمامی هیچ  تخم ها و لاروها از بین بروند، از این خاک پس از  سرد شدن میتوانید استفاده کنید.

تقویت خاک گلدان - بیلچه

رازهای شاداب ماندن گیاهان

برای شادابی گل ها همیشه دادن آب و نور کافی و کود کارآیی ندارد شما می توانید با چند عمل ساده دیگر به شادابی گیاهان خود کمک کنید.

استراحت گیاه 

دیگر زمانش رسیده که هر چه کود و آب به گیاه داده اید تمامش کنید و گیاه خود را استراحت دهید البته اگر در فصل زمستان قرار دارید.

رطوبت رسانی به گیاه

سعی کنید رطوبت مورد نیاز گیاه را با خیس کردن سطح برگ ها فراهم کنید.

تامین سلامتی گیاه

با چک کردن گیاه اینکه لکه و بیماری نداشته باشند، برگهایی پژمرده نداشته باشد، نور کافی و تغذیه مناسب داشته باشد . در همه حال شرایط مناسب را برای گیاه خود فراهم کنید.

با هم بودن گیاهان 

تا بحال دقت کرده اید که گیاهانی که در گلخانه ها چقدر سرحال تر از یک گلدانی است که لب پنجره وجود دارد و هر از گاهی نیز جایش تعویض می شود. آنها از با هم بودن لذت می برند.

تقویت خاک گلدان - گلدان کوچک

تعویض خاک گلدان به طور صحیح

اگر هنوز بلد نیستید که خاک گلدان خود را به درستی عوض کنید حتما از فردی کمک بگیرید که تجربه این کار را دارد، اهمیت تعویض صحیح گلدان به داشتن ریشه سالم گیاه کمک می کند. 

انتخاب صحیح گیاه

تنها ملاک انتخاب یک گیاه زیبایی و سرحال بودن آن نیست باید دقت کنید که گیاهی را انتخاب کرده تا مناسب محل نگهداری آن باشد ، سعی کنید برای شروع از نگهداری مقاوم ترین گیاهان شروع کنید و به مرور به گل هایتان اضافه کنید.

استفاده از وسایل مناسب نگهداری گیاه

برای نگهداری و پرورش گیاهان به وسایل مختلفی احتیاج است به عنوان مثال آبپاش، بیلچه کوچک، خاک مناسب، داروی تقویتی، زیرگلدانی می تواند کمک خوبی برای نگهداری از گیاهان می باشد.

دانستن نام گیاه

برای نگهداری هر چه بهتر از گیاه دانستن نام آن به شما بسیار کمک می کند تا از شرایط و مراحل رشد گیاه با خبر شوید، شما برای دانستن نام گیاه خود می توانید از وب و یا افراد مطلع کمک بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید