گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک ساده ترین روش رفع تلخی بادمجان می باشد، اما با روش های دیگری نیز می توانید از شر تلخی آن خلاص شوید. در این مقاله از سبک زندگی پارس مگ روش گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک و 7 روش دیگر را به شما یاد می دهیم.

علت تلخ بودن بادمجان

علت تلخ‌بودن برخی از بادمجان‌ها، ترکیب‌های شیمیایی‌ای به نام «آلکالوئیدها»یی است که داخل سلول‌های آن وجود دارد. بهترین روش برای از بین بردن تلخی بادمجان، اضافه کردن نمک به آن است.

گرفتن تلخی بادمجان - گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک

افزودن نمک به دلیل اینکه باعث افزایش فشار اسمزی در خارج سلول‌های بادمجان می‌شود، آلکالوئیدها را به سمت بیرون می‌کشاند.

دراصطلاح عامیانه با این روش، «زهرابه» آن گرفته می‌شود که همان آب تلخی است که در اثر ایجاد فشار اسمزی از آن خارج می‌شود.

روش های گرفتن تلخی بادمجان

گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک

 • قبل از تهیه غذا با بادمجان بعد از پوست گرفتن آنها، بادمجان ها را داخل آب نمک بیاندازید و مدتی صبر نمایید و سپس از آن استفاده کنید.
 • شما می توانید بادمجان ها را پس از پوست کندن از وسط به دو نیم کنید و به بادمجان ها نمک بزنید و بادمجان ها را در سینی قرار داده و سینی را در آفتاب قرار دهید، پس از نمک زدن مقداری آب از بادمجان خارج می شود.پس از یکی دو ساعت آنها را بشورید و خشک کنید. حال بادمجان ها را سرخ کنید و مطمئن باشید دیگر تلخ نیستند.
 • گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک می توانید بادمجان ها را پوست کنده و به صورت درسته یا برش داده شده کاملا به نمک آغشته کنید و مدت نیم ساعت در جایی قرار دهید تا آب آنها خارج شود. سپس بادمجان ها را خشک کرده و استفاده نمایید.

نحوه گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک

گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک و شیر

روش دوم ، قرار دادن بادمجان در ترکیب آب، نمک و شیر است. برای این کار ، داخل ظرفی، آب ، نمک و مقداری شیر بریزید و بادمجان ها را پس از پوست گرفتن و دو نیم کردن داخل این ترکیب قرار دهید تا 30 دقیقه بماند و سپس آبکشی نمایید.

قرار دادن در فریزر

برای اینکه تلخی بادمجان از بین برود، بادمجان ها را پوست بگیرد و چند ساعت در داخل فریزر بگذارید تا یخ بزنند. بعد از یخ زدن بادمجان ها را در جایی قرار دهید تا یخ بادمجان ها باز شود، سپس بادمجان ها را فشار دهید تا آب اضافی آنها خارج شود و تلخی بادمجان از بین برود.

گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک و آرد

برای از بین بردن تلخی بادمجان ، این است که آب سرد ، نمک و مقدارکمی آرد را در یک کاسه با هم ترکیب کنید. سپس بادمجان ها داخل این ترکیب قرار دهید تا خیس بخورد. بعد از نیم ساعت بادمجان ها را آب کشی کنید تا برای استفاده آماده شوند.

خوراک بادمجان - گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک

روش گرفتن تلخی بادمجان کبابی

پس از کباب کردن بادمجان و گرفتن پوست آن، بادمجان را با کمک چاقو از وسط به دو نیم تقسیم کنید. حال سعی کنید تخم‌هایی که داخل بادمجان قرار دارد را از آن خارج کنید. در واقع در خیلی از مواقع این تخم بادمجان است که باعث تلخی آن می‌شود. پس خارج کردن تخم‌ها گوشت بادمجان را تکه تکه کرده و داخل کیسه‌ای پلاستیک قرار داده و داخل فریزر بگزارید.

وقتی بادمجان کاملا یخ زد آن را از فریزر خارج کرده و اجازه دهید یخ آن باز شود. بعد بادمجان را فشار دهید تا آبی که داخل آن است خارج شود. به این ترتیب، تلخی بادمجان کبابی با خارج شدن آن آب از بین خواهد رفت.

استفاده از آبلیمو برای گرفتن تلخی بادمجان

یکی از روش های از بین بردن تلخی بادمجان افزودن آبلیمو به آنهاست. برای این کار ابتدا بادمجان ها را پوست بگیرید و درسته یا برش داده شده درون یک کاسه آب بزرگ بریزید. سپس دو الی سه قاشق آبلیمو به آنها اضافه کنید و 10 دقیقه الی یک ربع اجازه دهید در آب و آبلیمو بمانند. سپس بادمجان ها را از آب بیرون آورده و فشار دهید تا آب اضافی خارج شده و سپس از بادمجان استفاده نمایید.

گرفتن تلخی بادمجان با آبلیمو - گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک

خارج کردن تخم بادمجان

اغلب بادمجان های دارای تخم زیاد، تلختر هستند. برای از بین بردن تلخی بادمجان ها ، تخم ها را از گوشت جدا کرده و سپس از بادمجان بدون تخم در غذا استفاده کنید.

گرفتن تلخی بادمجان پس از پخت و سرخ کردن

اگر متوجه تلخی بادمجان ها پس از تهیه غذا شده اید، می توانید:

 • در حین پخت غذا چاشنی هایی مثل آبغوره را به غذا افزوده و اثر تلخی آن را کم کنید.
 • در حین پخت غذا می توانید، درون آن یک هویج یا سیب زمینی بریزید و اجازه دهید به طور کامل بپزد،سپس انرا از قابلمه خارج کرده و دور بیندازید.
 • برخی مواقع و در پخت برخی غذا ها مانند خورش بادمجان، می توانید مقداری زعفران دم کنید، سپس با مقداری شکر ترکیب کنید و به غذا اضافه کنید.
 • اگر بادمجان بیش از حد تلخ است، بهتر است آنها را دور بریزید زیرا در طب سنتی بادمجان تلخ می تواند به کبد و صفرا صدمه وارد کند.

بادمجان - گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک

انتخاب و خرید بادمجان شیرین

همانطور که گفتیم بادمجان تلخ باعث صدمه به کبد و صفرا می شود پس در خرید بادمجان دقت کنید و :

 • بادمجان های براق و دارای رنگ مشکی را انتخاب کنید.
 • بادمجان هایی را انتخاب نکنید که رنگ پوست آنها بنفش روشن باشد.
 • بادمجان هایی با پوستی کشیده و سفت و بدون آثار ضرب خوردگی را انتخاب کنید.
 • یک بادمجان باکیفیت باید نسبتا سفت و منسجم باشد، بادمجون هایی را انتخاب نمایید که وقتی با انگشت آن را فشار می دهید، سریعا به حالت عادی و اولیه خود باز گردد.
 • بادمجان هایی را انتخاب کنید که دانه کمی داشته باشد و یا بادمجان هایی که دانه هایی ریز و همرنگ گوشت بادمجان دارند زیرا دانه های تیره و بزرگ به احتمال بیشتری تلخ هستند.
 • هنگام خرید بادمجان، وزن آن را بسنجید تا از شیرین بودن و تازگی آن مطمئن شوید.
 • بادمجان های رسیده را انتخاب کنید زیرا بادمجان نارس دارای ماده ای سمی است برای افراد مبتلا به آسم تحریک کننده به شمار می آید.

بادمجان سرخ شده - گرفتن تلخی بادمجان با اب نمک

احتیاط های لازم در مصرف بادمجان

بادمجان باید کاملاً رسیده مصرف شود، چرا که نارس آن دارای ماده ای سمی است و در کسانی که از آسم رنج می برند، تحریک کننده به شمار می آید.

مصرف بادمجان را به افرادی که از مشکلات گوارشی رنج می برند، توصیه نمی کنیم.

همچنین به علت دارا بودن ماده ای سمی به نام سولانین برای افرادی که حساسیت دارند، مناسب نیست، این افراد به خصوص به نمونه های تخم  دار بادمجان حساسیت داشته و بلافاصله بعد از خوردن آن، دچار چشم درد شده یا پوست بدن شان خارش پیدا می کند و در مواردی مبتلا به کهیر می شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید